Kertoisitteko ystävällisesti onko mitään keinoja parketin ns. paikkakunnostukseen? Joistain kohdin parketissa, siis kyseessä koivumosaiikki on parketti koirien jäljiltä kovasti kulunut. Ja nyt kun tuo uusi pentu sattuu tekemään asiansa ko. kohtaan, mustuvat saumakohdat. Onko siis olemassa mitään normaalia esim Kiilto tai Johnson parkettivahoja tujumpaa tavaraa jolla voisi näitä kohtia suojata. Hionta ja lakkaus on suunnitelmissa mutta juuri nyt emme pysty lähtemään evakkoon muutamaksi päiväksi.
Kaikki neuvot ja niksit ovat erittäin tervetulleita. Muistan mm. että isoäitini hankasi joskus kuluneisiin kohtiin kynttilästä steariinia. Mutta olisiko jotain hommaan oikeasti suunniteltua keinoa. Kiitos vastauksista jo näin etukäteen.
Parketin kunnostus neuvoja
2
618
Vastaukset
- kunnostus
Ei ole, ainoa konsti on hionta ja lakkaus. Parkettivahoja EI SAA käyttää puhki kuluneelle lakkapinnalle, lattia menee lopullisesti pilalle.
Laita vaikka kosteutta läpäisemätön matto kuluneeseen kohtaan, jos koira siihen kuseksii.- tarkennan
Suurin ongelma ei ole niinkään kuluminen, lakka ei ole kulunut puhki. Vaan oikeastaan ongelma on tietyssä kohdassa missä lattian alla menee WC:n lattialämmityksen putki. Tilanne on pahentunut sen jälkeen kun pesuhuoneen lattialämmitys katkaistiin ja vaihdettiin sähköiseksi, ei oma päätös. Tuntuu, että parketti on siitä kohtaa siis kuivunut ja saumoista lakka täysin haljennut saumoja pitkin. Voiko näitä syntyneitä 1-2mm saumoja tukkia millään? Eihän auta vaikka ko. kohdasta hionnan yhteydessä vaihdettaisiin parketti koska uudet kuivuisivat yhtä lailla. Kuinkas myynnissä olevat puukitit?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 793204
- 492410
- 322127
Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen
Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa4812122- 1371889
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313311802- 311745
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne101579Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi51320Hyvää yötä
Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani61264