Onko normaalia että 2-3 kk ikäsellä on tosi levottomia öitä? Ähisee ja pyörii tosi paljon. Olen ajatellut että olisiko vatsassa ilmaa kun kiermurtelee ja piereskelee varsinkin aamuyöstä niin mahdottomasti. Mitä tälle voisi tehdä? Syötän makuuasennossa kun lapsi nukkuu vieressä ja jos rupean röyhtäyttämään niin sitten herää. Vatsan kanssa ollut ongelmia ennenkin, mutta nyt päivisin jo ihan ok, mutta yöt aiheuttaa kyllä levottomia öitä äidillekin. Voiko olla allergiaa?
levottomia
öitä
4547
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
meilläkin ollut samaa,olenkin kirjoittanut tälle palstalle siitä.on kuulemma ihan normaalia.joko vatsavaivat tai sitten jos vauvanne on juuri oppinut
jotain uutta,se voi olla hänen mielessään yöllä,ja siksi hän on levoton.todella turhauttava olo kun ei ole vieläkään oppinut olla heräämätta joka ikiseen pieneen ääntelyyn.kaipa se näitä äidinvaistoja on!
meidän 2,5kuukautista on aina pakko nukuttaa sylissä,ja päikkärit poika nukkuu kokonaan vaan sylissä,muuten alkaa kauhea rimpuilu kun laskee omaan sänkyyn!
voithan myös kokeilla muuttamalla ruokavaliosi,niin huomaat jos siinä sitten olisi ollut jotain mahaa ärsyttävää.lehmänmaito on usein vauvojen mahankiusaaja,jos imettävä äiti on sellaista juonut..
Meillä poika 3,5kk ja samanlainen yöähisijä ja kiemurtelija. Ilmaa tulee mahasta yöllä aika paljon. Aloitin muutama päivä sitten Rela-tipat, kokeilen auttaisiko ne pyörimiseen. Toivotaan että tämä on vaan joku vaihe ja menee pian ohi!
meille auttoi vauvahieronta. sitä kannattaa kokeilla. mikkelissä kolme kertaa maksoi 45e, ja sinua opetetaan hieromaan vauvaa kotona. ja jos se ei auta puhua neuvolalääkärille. meillä yö levottomuus johtui alkavasta liimakorvasta.hauskaa ja värikästä syksyä!
Mikä se liimakorva on?