Eipä ollut hääviä mainosta Nissanin laadusta TV2:n Puskuri-ohjelmassa.
Ruostevaurioita Almerassa (TV2)
Huh huh
102472
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kyllä minkä tahansa auton saa aivan paskas jo yhessä vuodessa,oon meinaan ite ollut todistamassa tollasta tapausta.Takuusta en voi valittaa ite yhtään,sillä kun on ollut takuukorjauksia,niin on korvattu.
No myö ollaan totuttu pilkottavaan ruosteeseen ja ei se haittaa kun muuten almeera on viaton peli.
Näytti siltä, kuin suojamassoja ei olisi alustaan laitettu ja hiekkasuihku olisi pyyhkäissyt maalit pois pinnoista. Varmasti ruostuu.
Ruostesuojaus kannattaa. Itse veisin heti uutena.
Kuka käski ostaa Datsunin?????
Minä en kyllä kenenkään käskystä menisi ostamaan yhtään mitään...
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=95&conference=581&posting=21500000000084605
Terv. Toyota keskustelun aloittaja.
Missasin em. ohjelman tyystin. Minkä vuotisesta/mallisesta yksilöstä oli kyse? Millaisia vaurioita, reikä vai alkavaa kukkasta?
Auto oli neliovinen, hopeinen Almera, vuosimalli -97 tai -98. Ohjelmassa esitettyjen kuvien perusteella alustassa laajoilla alueilla reilusti ruostetta. Juttu löytyy tekstimuodossa kuvien kera:
http://www.yle.fi/liikenne/
Missasin em. ohjelman tyystin. Minkä vuotisesta/mallisesta yksilöstä oli kyse? Millaisia vaurioita, reikä vai alkavaa kukkasta?
Tämä on väistämätön tosiasia missä tahansa automerkissä nimenomaan alustan kohdalla: Pelkkä maali ja sinkkikerros ei suojaa mitään autoa ruosteelta, ellei alustaa ole suojattu bitumimassalla, pvc-pinnoitteella tai muovipaneelein.
Vahvakaan maali ja sinkkikerros ei kestä renkaista/tiestä tulevaa sorasuihkua ja jatkuvaa suolaisessa kurassa kylpemistä. Laadukas teräs ja hyvä pintakäsittely ovat toki eduksi, mutta ns. pintaruostuminen on käytännössä väistämätöntä.
N15-Almerassa alustassa on vain muutamia kohtia, joihin tehdas on ruiskuttanut suojamassan. Tällaisen auton hankittuaan on syytä teetttää autoonsa ruostesuojakäsittely, jossa vähintääkin alusta käsitellään ruosteenestoaineella ja suojamassalla.
Tämän jälkeen ulkoapäin tulevasta ruosteesta ei juurikaan ole pelkoa, auton normaalin käyttöiän puitteissa. Toki uusintakäsittelyt sopivin väliajoin ovat suotavia.
Pitkät tehdastakuut edellyttävät juuri aukotonta merkkiliikeiden tekemää koritarkastusten sarjaa, jota käytännössä ei kukaan autolleen tee. 30 vuoden päästä on turha mennä Veholle valittamaan, ellei leimoja huoltokirjasta löydy.