1,5 kerroksinen talo on suunnitteilla Keski-Suomeen. LVI-suunnittelija sanoi heti että pingviini on sitten meluisampi kone kuin iloxair tai ilto.
Kone tulisi alakerran kodinhoitohuoneeseen, jossa ei seinän takana nukuta, eli kyselen lähinnä venttiilien kautta tulevasta äänestä.
Riittääkö tulopuolelle (joka ainakin vanhassa kämpässä on poistoa kovempiääninen) kaksi äänenvaimenninta, vai pitäisikö lisätä omatoimisesti kolmas.
Pyöriväkennoisesta en haluaisi luopua sen pätkimättömyyden vuoksi.
Jani
Kone tulisi alakerran kodinhoitohuoneeseen, jossa ei seinän takana nukuta, eli kyselen lähinnä venttiilien kautta tulevasta äänestä.
Riittääkö tulopuolelle (joka ainakin vanhassa kämpässä on poistoa kovempiääninen) kaksi äänenvaimenninta, vai pitäisikö lisätä omatoimisesti kolmas.
Pyöriväkennoisesta en haluaisi luopua sen pätkimättömyyden vuoksi.
Jani
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei melu ole ainakaan meitä haitannut vaikka kone on tuossa makuuhuoneen viereisessä huoneessa. Tulo- ja poistopuolella yhdet on 900 vaimentimet.
Jos suunnittelija tarkoitti talteenottokennon melua ei se ainakaan huoneisiin kuulu.
Kanavat kannattaa mitoittaa väljiksi.
...on tulossa myöskin Keski-Suomeen Pingviini muutaman kuukauden päästä. Kone tulee kodinhoitohuoneen seinälle, saman seinän takana nukutaan. Mahdollisimman reilu äänieristys on tarkoitus asentaa.
Onko muilla kuin "Pingvin 4v:llä" kokemuksia vastaavasta tilanteesta? Eli onko tosiaan vain paljon melua tyhjästä?
Älä missään tapauksessa laita sitä konetta seinälle, vaan tee sille "pukki", jolloin se ei ole seinässä kiinni.
pingu
...pitää ottaa iv-suunnittelijan kanssa puheeksi.
Meille laitettiin Pingviini vanhan (pienemmän) kuutiokoneen tilalle, eikä äänenvaimennukselle tehty vielä mitään. Mutta kyllä vissiin pitää tehdä, koska jo nelosteholla (0-8 asteikolla) tuloilmakanavat ölisevät aivan liian paljon.
Alkuperäiset kanavat saattavat ovat hiukan ahtaita, ja siellä on vain yksi vaimennin (900 mm?), joten siinä selityksiä.
tarvitsevatko poistokanavat äänenvaimennusta
vaimentaa
Vaimentimissa on eroa.
Laita kunnollinen. Halvimmat eivät vaimenna matalia ääniä lainkaan.
Yleensä neliskanttisen mallinen vaimennin on huomattavasti parempi kuin pyöreä. Samoin dacron tms täytteinen on yleensä parempi.
Esim IVK:lta löytyy kantikkaita malleja dacronilla, joissa on hyvät vaimennusarvot. Samoin Swegonilta tai Meptekiltä "Ewona" (dacron) täytteiset vaimentimet.
Eivät ole sitten halpoja, maksavat noin tuplan mitä halpispötkylät. Mutta kaupan päälle tulee allergiaominaisuuksiakin. Dacron ei pölise lasivillaa kämppään ja kanaviin kuten noi halpikset.