Mietin tässä että olisi kohta aika hankkia rituualivälineitä. Athame on mielestäni olennaisin taikapiirin valmistuksessa ja pataa tavitsisin myös. Kävin rautaportin sivuilla sopivan tikarin toivossa, mutta halvinkin maksoi mansikoita... Kirpputorilta olen tähänmennessä hankkinut osan välineistä, mutta näistä kahdesta ei tietoakaan! Apua kaivataan.
rituaalivälineet
varpuslapsi
5631
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
huuto.net:istä saattaisi löytyä.
http://www.huuto.net/fi/showlist.php3?seller=Luonnotar&status=N&order=C&start=0&num=50&cat=%&lcat=X
Jollekkin käy jopa paperiveitsi athameksi, jotkut tahtovat hienompaa. Huutonetissä voi olla jotain soveltuvaa, itse voi rakentaa. Erinäisiä veitsi ja puukko liikkeitä voi käydä läpi. Miksei peruspuukko sovellu.
Pata, tämä taas riippuu minkälaista hakee. Puutarhaliikkeistä voi löytyä messinkisiä ja rautaisia. Miksei valurautainen tai keraaminen ruoanvalmistuspata? Ei tarvitse olla 3 jalkainen.
Minulla itsellänikään ei ole pataa eikä athamea. Patana käytän tavallista äidiltä lainattua kattilaa ja athamenani/sauvanani toimii kukkakeppi. Sen ei tarvitse tosiaankaan olla mitään kummallista tai erikoista sillä eivät ne tavarat sitä magiaa tee, vaan sinä.
rautaportista se viikinkikeihään kärki. mun mielestä se kävis athamena, jos haluu niin voihan siihen iteki tehä jonku varren tapasen. eikä se ollu kuin jotain 39,90 tai jotain sinne suuntaan. Ne tikarit ei kyl tosiaan ollu mitään halpoja, halvinkin jotain 150 ekeä. toivottavasti löydät etsimäsi, minä etsin sitä maljaa ja pataa, ne on mulle tällä hetkellä tärkeimmät. pata joka on pyhitetty vain yrttejä varten (kun jotkut ei tunnu ymmärtävän miksi nää pitäis joillaki olla) ja sitä ei ole käytetty aijemmin tai käytetä nytkään muuhun kuin tähän tarkoitukseen. samoten malja (joka tosin voi löytyä vähän helpommin) blessed be!