Bussit Andorraan Barcelonasta.

bjkjjlök

Olin syyskuussa 2006 Andorrassa.
Bussit Andorraan lähtevät Ectacío De Autobucos/ Barcelona Nord asemalta.
Saat ilmaisen kaupukikartan pyytämällä, Barcelonan lentokentän tuloaulan infosta. Bussiasema löytyy tältä kartalta Plaza Cataloniansta oikealle n. 15cm.
Bussiasemalle tultuasi kiipeät toiseen kerrokseen. Siellä on eri yhtiöiden lipunmyyntiluukut. Andorraan pääset Arsina Graelss yhtiön busseilla. Kannattaa ostaa lippu jo edellisenä päivänä jos mahdollista. Samalla näet missä bussiasema sijaitsee ja miltä laiturilta auto lähtee.
Yhdensuuntainen lippu maksaa 21 euroa ja menopaluu 37,80 euroa.
Arsina Graells yhtiön luukku on aivan toisessa päädyssä salia. Toisessa päässä on muuten kätevä Hotelli/Hostelli/Pension neuvontapiste. Sieltä saat siis kätevästi myös edulliset majapaikat Barcelonasta.
Andorraan menee neljä suoraa bussia (directe). Ne liikkuvat aina paitsi joulun ja uuden vuoden päivinä.
Lähtöaika/tuloaika 06.15-09.15////10.30-13.45///
13.00-16.15///15.00-18.15
Andorrasta (directe) 10.30-13.45///15.00-18.15///18.00-21.15///19.15-22.30
Mainitsen vielä pari vuoroa, joissa muutama stoppi enemmän.
Barcelonasta 07.30-11.36///17.00-21.06
viimeinen mutta hidas bussi 19.00-22.25.
Andorrasta 06.45-10.45///17.00-21.00
Aiemmin jo mainittu 19.15 lähtevä bussi on viimeinen Andorrasta lähtevä.
Kun tulet Andorraan, niin käy katsomassa bussiaseman ilmoitustaulun kaupunkikarttaa. Sen avulla suuntaa joen päällä, sillalla olevaan informatio- pisteeseen ja pyydä ilmaista karttaa. Itse majoituin Hotel Viennaan, joka maksoi 40 euroa yö. Aamupalan kanssa se olisi ollut 44 euroa. Pieni siisti huone suihku/wc. Telkkarikin löytyi ja ala-aulassa oli kaksi tietokonetta, joista pääsi internettiiin kun laittoi niihin kolikoita.
Kartan avulla kannattaa suunnistaa katsomalla missä eri hotellit sijaitsee. Ihan kaikki hotellit ei tosin näy kartassa.
Infopisteitä on kaupungilla muuallakin.
Huom vielä, bussit olivat aika mukavia, mutta vessaa niissä ei ollut.Vaikka ne onkin muka Directo, ne pysähtyy kerran Espanian rajalla olevassa Urgelin kaupungissa, mutta jatkavat sieltä heti matkaa.
Tässä siis syyskuussa 2006 päivitettyä tietoa.
Käytin mennen tullen 10.30 bussia ja niissä oli alle viisitoista matkustajaa.
Maisemat on matkalla monipuoliset tosin muutama pitkä tunneli tarjoaa toisenlaisen elämyksen.
Hyvää matkaa!

8

5374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lisaa infoo
      • buijoölö

        Noita matkailulinkkejä riittää. Varsinkin kalliita majoituksia ei ole vaikea löytää netistä. En itse löytännyt tuosta linkistä mitään edellistä täydentävää.?????


    • oikoja
      • uijkblkjmöälö

        Kiitos tosiaan kun oikaisit tuon mokan, että pitää olla Alsina Graells eikä Arsina G.
        Koitin laittaa tiedot niin huolellisesti ja silti sinne pääsi moinen moka? Lieneekö ollut sitä kirjoittaessa vielä matkaväsymystä liikaa.
        Toi nettisivusto on hyvä, sillä aikataulut muuttuvat ajan saatossa.


    • ssskkksss

      Jotkut bussivuoroista eivät kulje lauantaisin, esimerkiksi 13.00 Barcelonasta lähtevä.

    • kysymystä.

      Mikä tuo kaupunkitarra on? Miksi se kannattaa pyytää? Mihin sitä tarvii?

      • Magnum

        Mitä tarraa tarkoitat?


    • Nimetön

      Kiitos tiedoista. Bussiasema löytyy helposti karttaa katsomalla, lipunmyynti löytyi yhtä helposti pienen aseman yläkerrasta.

      Lähdettiin 6.15 (24,35 € suunta) bussilla siis Barcelonasta Andorra la Vellaan. Menomatka oli leppoinen kun aurinkokaan ei ollut vielä noussut. Saapuessamme Andorraan, yhden ainoan pysähtymisen jälkeen, satoi lunta. Andorran keskusta on niin pieni että eipä tuo oikeen haitannut. Olimme Andorrassa jo yhdenksän aikaan, joka osoittautui ehkä hieman liian aikaiseksi. Kaupat aukesivat kymmenen maissa. Kiertelimme siinä niitä sitten hieman, kävimme kahvilla, syömässä ym. Paluuliput olimme ostaneet viimeiseen bussiin, eli siihen 19.00 jälkeen lähtevään. Siinä hetki ennen kello kolmen bussin lähtemistä tulimme siihen tulokseen että lähdemme seuraavalla.
      Sanotaan että elektroniikka on Andorrassa halvempaa. Totesimme että se on halvempaa verrattuna Barcelonan hintoihin, mutta aika lailla tasoissa Suomen kanssa. Toki joitan yksittäisiä löytöjä saattoi nähdä. CD- ja DVD -levyjen hinta pisti silmään. Jos jaksat kuljettaa niin kaukaa niin hinnan puolesta kannattavaa.
      Tupakka ja alkoholi -tuotteet oli varmasti halvempia! (bacardi breezer 1,15 €) Polttaakin sai jokaisessa kahvilassa, ravintolassa ja jopa supermarketissa sisätiloissa. Se oli kamalaa. Itse kun en siedä tupakin hajua. Varsinkin ravintola, jossa söimme oli pettymys. Ensin näytti savuttomalta, mutta sitten kaikki ympärillämme alkoivat polttaa. Ruokakin oli todella köyhää, kanankoivessani ei tuntunut olevan lihaa ollenkaan!
      Andorra la Vellan ympäristö näytti hienolta, vuorten ympäröimä pieni kaupunki. Tulimme kuitenkin siihen tulokseen, että koska korkeimmille vuorille ei näyttänyt menevän minkäänlaista tietä, emme sitten lähteneet kaupungin ulkopuolelle.

      Mennessä bussi ajoi enemmän sisämaan kautta menevää tietä (ks. kartta) ja palatessa takaisin Barcelonaan tulimme tietä, joka myötäilee enemmän Andorran rajaa. Näköalojen puolesta se oli todella siistiä, mutta en ehkä ole ikäessäni pelännyt niin paljon bussin kyydillä. (ja olen ajellut bussilla Portugalin kamalissa vuoristoissa, hui!) Onneksi bussikuski oli ammattilainen ja saavuimme ehjinä perille. Aikataulussakin vielä! Molemmilla kerroilla bussimatka kesti vain n. sen kolme tuntia.

      Andorra la Vella, kokemus sekin, mutta en ole menossa uudestaan! :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      318
      2923
    2. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      56
      2655
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      120
      1712
    4. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      118
      1440
    5. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      146
      1390
    6. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      30
      1293
    7. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      149
      1238
    8. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      69
      1090
    9. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1089
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      1030
    Aihe