Niin että mitä sinne ruotsin laivalle pitää ottaa mukaa. Tarviiko omat eväät jne...
Entä vaateet, onko niissä laivoissa lämitystä näin syksyisin?
Ruottin risteilylle
5
1130
Vastaukset
- mutta
jos otat ulkohytin niin kylmä voi tulla. Kannattaa ottaa sisähytti. Laivoilla ruokatarjontana on usein kylmäjuoma-automaatti ja kolikoilla toimiva kolmiovoileipäautomaatti.
- tosissanne
Ne laivathan on täynnään erilaisia isompia ja pienempiä ruokapaikkoja. Ja kaupoista voi vielä ostaa monenlaista ruokaa. Toki niitä automaattejakin on, mutta ei niihin tarvitse tyytyä. Älä ihmeessä raahaa mitään mukana.
Ja ota se ulkohytti. On kiva katsella merta ikkunasta. Pyydä ylimääräinen peitto, jos tuntuu, että tarvitset. Minä en ole koskaan palellut.
- pallomeri
Jouduimme kerran hiihtoloma-aikaan hyttiin keskelle opiskelijaporukkaa. He huusivat ja melskasivat koko yön. Aamulla sitten nukkuivat hytin ovet selällään ja tavarat pitkin käytäviä. Metelin syykin selvisi: lattialla lojui mm. kumihanskoja. Jos siis sattuisi tekemään mieli leikkiä lääkärileikkejä, ota varmuuden vuoksi tuollaisetkin varusteet mukaan. Pallomereen et varmaan enää pääse.
- evääksi
Laivassa yleensä janottaa kovasti, enkä ole uskaltanut siellä juoda hanavettä, joten olen ottanut mukaan kivennäisvettä ja tavallista vettä evääksi n. 2 litraa. Kaikki on menny eikä tyhjät pullot tullessa enään paljoa paina.
On rasittavaa ja kallista ostaa laivalta vettä.
Laivan myymälästäkin saa ostaa juustoja ym. herkkuja.
Jos lapsia on mukana, reissumiesvoileivät tekevät kyllä aina kauppansa.- hoax
Laivan hanasta tuleva vesi on juomakelpoista, samaa vettä mitä saa helsingissä tai tukholmassa raanavetenä.
Mitään eväitä ei kannata ottaa, laivalla on ala carte ravintoloita sekä buffet. Lähes aina tulee ainakin toiseen suuntaan mennessä buffet syötyä, saa ahtaa 50 eri sorttia ruokaa niin paljon kuin napa vetää, kyytipojaksi olutta/viiniä/limppaa/maitoa/vettä hanasta myös samaan hintaan niin paljon kuin jaksaa juoda.
Harvemmin möykkäröintiä hyttikäytävillä on, jos joku meluaa niin siitä voi ilmoittaa laivan infoon ja henkilökunta käy vaimentamassa meluajat. Viking line on 'halvempi' ja kerää enemmän 'rupusakkia' ja nuorisoa, kun taas silja on kalliimpi, väki on varttuneempaa sekä lapsiperheitä.
Jos laivojen siisteyden perusteella pitää valita, niin Silja, jos taas hinta ratkaisee, niin Viking line.
Ruotsin reissussa tietysti kannattaa olla vaihtovaattekerta, tai sitten 'ravintolailta' vaatteet kun käy laivan yökerhossa, ja sitten toiset vaatteet millä pyörii tukholmassa ja päiväsaikaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1503295Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel802230Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä102207Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien761890Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi241786Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k121765Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1561733Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem271571Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️171406Pesäpallo rulettaa
Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy31173