Niin että mitä sinne ruotsin laivalle pitää ottaa mukaa. Tarviiko omat eväät jne...
Entä vaateet, onko niissä laivoissa lämitystä näin syksyisin?
Ruottin risteilylle
5
1172
Vastaukset 5
- mutta
jos otat ulkohytin niin kylmä voi tulla. Kannattaa ottaa sisähytti. Laivoilla ruokatarjontana on usein kylmäjuoma-automaatti ja kolikoilla toimiva kolmiovoileipäautomaatti.
- tosissanne
Ne laivathan on täynnään erilaisia isompia ja pienempiä ruokapaikkoja. Ja kaupoista voi vielä ostaa monenlaista ruokaa. Toki niitä automaattejakin on, mutta ei niihin tarvitse tyytyä. Älä ihmeessä raahaa mitään mukana.
Ja ota se ulkohytti. On kiva katsella merta ikkunasta. Pyydä ylimääräinen peitto, jos tuntuu, että tarvitset. Minä en ole koskaan palellut.
- pallomeri
Jouduimme kerran hiihtoloma-aikaan hyttiin keskelle opiskelijaporukkaa. He huusivat ja melskasivat koko yön. Aamulla sitten nukkuivat hytin ovet selällään ja tavarat pitkin käytäviä. Metelin syykin selvisi: lattialla lojui mm. kumihanskoja. Jos siis sattuisi tekemään mieli leikkiä lääkärileikkejä, ota varmuuden vuoksi tuollaisetkin varusteet mukaan. Pallomereen et varmaan enää pääse.
- evääksi
Laivassa yleensä janottaa kovasti, enkä ole uskaltanut siellä juoda hanavettä, joten olen ottanut mukaan kivennäisvettä ja tavallista vettä evääksi n. 2 litraa. Kaikki on menny eikä tyhjät pullot tullessa enään paljoa paina.
On rasittavaa ja kallista ostaa laivalta vettä.
Laivan myymälästäkin saa ostaa juustoja ym. herkkuja.
Jos lapsia on mukana, reissumiesvoileivät tekevät kyllä aina kauppansa.- hoax
Laivan hanasta tuleva vesi on juomakelpoista, samaa vettä mitä saa helsingissä tai tukholmassa raanavetenä.
Mitään eväitä ei kannata ottaa, laivalla on ala carte ravintoloita sekä buffet. Lähes aina tulee ainakin toiseen suuntaan mennessä buffet syötyä, saa ahtaa 50 eri sorttia ruokaa niin paljon kuin napa vetää, kyytipojaksi olutta/viiniä/limppaa/maitoa/vettä hanasta myös samaan hintaan niin paljon kuin jaksaa juoda.
Harvemmin möykkäröintiä hyttikäytävillä on, jos joku meluaa niin siitä voi ilmoittaa laivan infoon ja henkilökunta käy vaimentamassa meluajat. Viking line on 'halvempi' ja kerää enemmän 'rupusakkia' ja nuorisoa, kun taas silja on kalliimpi, väki on varttuneempaa sekä lapsiperheitä.
Jos laivojen siisteyden perusteella pitää valita, niin Silja, jos taas hinta ratkaisee, niin Viking line.
Ruotsin reissussa tietysti kannattaa olla vaihtovaattekerta, tai sitten 'ravintolailta' vaatteet kun käy laivan yökerhossa, ja sitten toiset vaatteet millä pyörii tukholmassa ja päiväsaikaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 591071
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan76869Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli72835- 62770
En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.52730- 67707
Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti328694Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk8682Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik35632Mersumies201
Oli tänään hyrskällä melekoosen tehokas 124 liikenteessä. Ei paljon vastamäki haitannu....16540