Kyseessä laskutusohjelma (DOS pohjainen).
Toimii muuten hyvin, mutta kun laskulla on useampia rivejä ilmoittaa että muisti loppu.
(Lyhyet laskut toimii ihan ok)
Mikä muisti loppu? Käyttömuistia 512 --> ei voi se loppua...
Kiitti!
Toimii muuten hyvin, mutta kun laskulla on useampia rivejä ilmoittaa että muisti loppu.
(Lyhyet laskut toimii ihan ok)
Mikä muisti loppu? Käyttömuistia 512 --> ei voi se loppua...
Kiitti!
Vastaukset 2
Vanhimmat
No, leikki sikseen. Monet dos-ohjelmat ja varhaiset wintoosaohjelmat ilmoitti syyksi että muisti loppui vaikka todellisuudessa syy oli jokin muu kuin muistin loppuminen...ilmeisesti ohjelmoijien laiskuutta kun eivät viitsineet laittaa kunnon virheentarkistusta ohjelmiinsa joka ilmoittaisi todellisen syyn.
Voisiko tuossa olla syynä yksinkertaisesti vain ohjelmoijan tekemä rajoitus eli pitkiä laskuja ei vaan voi tehdä? Kyllä 512 MT pitäisi riittää. Toinen mikä voisi tulla mieleen on ns. virtuaalisen dos-tilan rajoitukset eli ei osaa antaa ohjelmalle enempää muistia vaikka sitä olisi käytettävissä enemmänkin. Tosin XP on mulle vähän vieras maailma kun oma tietämykseni rajoittuu Ms-dosiin, ja Windows98:iin ja sitä vanhempiiin wintoosiin, sekä linuxiin.
Elikkä tarina kokonaisuudessaan on sellainen, että ohjelma on toiminut vuosikaudet ihan ok Windows 95:ssa.
Nyt kuitenkin kone (jossa oli 95) särkyi (emolevy /prosessori) ja tilalle hankittiin uusi kone jossa XP.
Ohjelman sain sinne nätisti kopsattua entiseltä kovalevyltä.
Kaikki näytti toimivan ihan hyvin siihen saakka kunnes nyt alettiin tekemään pidempiä laskuja (luokkaa n.40 riviä) --> siinä vaiheessa alko herjaamaan muisti loppua.
Itse uskoisin että windows jotenkin rajoittaa DOS ohjelmalle annettavaa muistia, mutta kun tietäs että miten...!
Kiitti!