Leikkasin vahingossa marsun kynnen liian lyhyeksi eli suoneen mitä teen?
puhtaat kuivikkeet laitoin mutta mitä muuta pitäisi tehä?
puhtaat kuivikkeet laitoin mutta mitä muuta pitäisi tehä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Riippuu kuinka pahasti leikkasit liikaa. Jos verta ei vuoda paljon, luulen että se menee ihan ohi. Mutta jos verta tosiaan vuotaa kannattaa tassuun laitta jonkinmoinen side. :)
putsaa kynttä marsuille tarkoitetulla puhdistusaineella...en nyt juuri muista nimeä..mutta katso aiempia keskusteluja niin muistaakseni se joissain niissä mainittiin...ja ei marsu siitä saa muutakuin ehkä pientä nipistävää kipua leikkaushetkellä..ja voi olla seuraavalla leikkauskerralla vähän vastahakoinen ja arka asian suhteen..mutta kyllä se siitä...ensikerralla leikkaa vain se terävä kärki pois..älä yritäkkään leikata kauhean isoa palaa pois...ideahan on, että leikkaat vain sen terävän kohdan siitä kynnestä että ei marsu vahingoita itseään...tsemppiä sulle
Mulla kävi tänään samoin,mutta ei verta tullu ku pari tippaa. Laitoin silti varmuudenvuoksi siteen marsulleni. Nyt se on häkissään selvästi vihaisena minulle kun sillä se side jalassaan..
jos et nyt koko kynttä nappassut pois niin ei hätää.. jos itselläni joskus livahta hiukan pitkälle ja verta tulee vähän, niin pyyhkäisen betadinella 8supistaa hiukan suonta ja tekee pintaan "kalvon") ja saatan laittaa kynnen päähän talkkia.
laittaa perunajauhoa se tyrehdyttää veren..