Miten aikaisilla viikoilla

Sellaista kyselisin että miten aikaisilla viikoilla olette synnyttäneet ja minkä kokoisia ovat vaavit olleet?? Miten on synnytys lähtenyt käyntiin ja miten synnytys mennyt/kauan kesti?? Ja miten pian olette sairaalasta sitten kotiin päässeet lapsen kanssa??
63576
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tyttö syntyi rv. 27 tasan paino 960g, pituus noin 35 cm.
Koko päivän nipisteli töissä ollessa ja kotona oli ruokana hernekeittoa, joten luulin, että nipistelyt oli ilmavaivoja ,heh.
Kun menin vessaan huomasin veristä vuotoa.(Ennenaikaisen synnytyksen käynnisti elämäni ensimmäinen virtsatieinfektio)
Oman paikkakunnan sairaalaan n. klo.21 mistä parin tunnin kuluttua ambulansilla Helsinkiin.
Tyttö näki päivän valon n.5.30.
Helsingissä oltiin reilu kuukausi ja sitten siirto oman paikkakunnan sairaalaan, missä noin kuukausi.
Kotiin päästiin reilu 3 vko. ennen laskettua aikaa ja painoa tytöllä oli tuolloin n.2600g.

Äänestä

meidän poika syntyi rv 29 1 paino 1200g pituus 38 cm.hätäsektio..kotiin päästiin viikkoa ennen laskettua aikaa paino tuolloin 2500g.

Äänestä

keskosvauvani syntyi vkolla 27 3

Äänestä

Viikoilla 34 1. Pinoa 1780g.
Raskausmyrkytys syynä käynnistykseen.
9 vrk:tta sairaalassa

Äänestä

lapseni syntyi vk. 26, 870g ja 35 cm. 3 kk:tta sairaalassa, joista ensimmäiset 6 viikkoa teholla.
kotiin päästiin 2 viikkoa ennen laskettua aikaa, ja muutoinkin kaikki meni suht. hyvin. Ennen aikaiselle synnytykselle ei löydetty syytä.
Poika on 16 vuotias nyt ja voi hyvin.

Äänestä

viikolla 28 5. Iso jössikkä oli 1,5 kiloa ja 41 cm. Hengitti ihan itse alusta asti. Muutenkin kaikki meni todella hyvin, mitään vammoja ei jäänyt tai ainakaan ei ole vielä havaittu. Tyttö nyt reipas 1v ja 1,5kk.

Mä yritän nyt lyhykäisesti...

Mulla oli ns. eteisistukka ja jouduin n. viikko ennen leikkausta sairaalaan verenvuodon takia (oli ollut supisteluja edellisenä iltana). Siellä sitten lepäilin, napsin supistuksia ehkäisevää lääkitystä ja makoilin käyrällä lähes jatkuvasti. Viimeisen viikonlopun sain lääkkeitä jo tipalla, jotka nosti sykkeen 120. Ei kiva olo... Kun vuotoa alkoi olemaan vähän turhankin paljon lääkärit päättivät tehdä kiireellisen sektion.

Patologin raportissa löytyi joku pöpö, jota oli suurinpiirtein kaikkialla, myös kalvoissa asti. Tulehdus oli siis ilmeisesti laukaissut supparit - tai toisinpäin - supparit oli aloittaneet verenvuodon ja bakteerit oli päässeet emättimestä istukkaan aiheuttaen tulehduksen...

Tyttö voi kuitenkin koko ajan tosi hyvin. Keskoskaapissa oli viikon ja sairaalassa kaikenkaikkiaan melkein 7 viikkoa. Kotiin n. 1kk ennen laskettua aikaa.

Itselleni tulehduksesta tulikin sitten riesa. Leikkaushaavasta se tietenkin levisi muualle vatsan alueelle aiheuttaen yhdessä leikkauksen kanssa kahden viikon vesiripulin. Alkuun en päässyt edes keskolaan katsomaan tyttöäni, kun pelkäsivät että mulla on joku pahempikin mahapöpö... Välillä oli tosi kivaa kun en ehtinyt edes sängyltä ylös vessaan ajoissa. Itse olin sairaalassa kaikenkaikkiaan 3,5vk. Ja nyt totisesti osaa arvostaa suolen normaalia toimintaa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


olette synnyttäneet?? kirjoitti:

Sellaista kyselisin että miten aikaisilla viikoilla olette synnyttäneet ja minkä kokoisia ovat vaavit olleet?? Miten on synnytys lähtenyt käyntiin ja miten synnytys mennyt/kauan kesti?? Ja miten pian olette sairaalasta sitten kotiin päässeet lapsen kanssa??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu