Ilmestyi taas uusi ISO bugipäivitys Mac OS X käyttöjärjestelmälle, eli jo kahdeksas reilun vuoden sisällä.
Koko näyttää olevan 211Mt
http://kuvax.net/i/4255_Kuva_1.png
PS: Windowsin käyttäjät ovat onnekkaita, XP on 4 kertaa vanhempi kuin Tiger, ja sille ilmestyi vain kaksi isoa päivitystä SP1 ja SP2. Mac OS X:ssa on näköään huomattavasti enemmän korjattava...
Koko näyttää olevan 211Mt
http://kuvax.net/i/4255_Kuva_1.png
PS: Windowsin käyttäjät ovat onnekkaita, XP on 4 kertaa vanhempi kuin Tiger, ja sille ilmestyi vain kaksi isoa päivitystä SP1 ja SP2. Mac OS X:ssa on näköään huomattavasti enemmän korjattava...
Vastaukset 35
Vanhimmat
Taasko fleimaat pelle...
"PS: Windowsin käyttäjät ovat onnekkaita, XP on 4 kertaa vanhempi kuin Tiger, ja sille ilmestyi vain kaksi isoa päivitystä SP1 ja SP2."
Ei niitä päivityksien vakavuutta tiedostojen koolla mitata, jos et sattunut sitä vielä tähän päivään mennessä tietämään. Windowsiahan päivitetään tämän tästä. Itseasiassa useammin kuin OS X:ää. Katsos kun Windowsissa on enemmän päivitettävää, kun se on buginen ja tauteja keräävä purkkaviritys.
Ei kukaan sinua pakota päivittämään. OS X toimii aivan hyvin ilman tuota päivitystäkin. Voin lyödä vetoa, ettet sinä saisi koneeseesi ensimmäistäkään tietokonevirusta, vaikket päivittäisi konettasi seuraavaan pariin vuoteen. Toisin olisi muuten siellä Windows-maailmassa. Tervemenoa sille puolelle, jos tällä puolella asiat ahdistavat.
Päivitin juuri koneeni tuohon ja koko oli jotain 20 mt....mutta varmaan se sitten oikeasti oli yli 200 koska threadin aloittanut trolli niin väittää.... muuten vastaavia koneen ominaisuuksia paikkaavia downloadiuksia on xp:lle 713 kpl.... revi siitä huumoria... ja mä varmaan tarvin hoitoa, koska en jaksa värkkäillä xp:n kanssa mitään... no miljoonan kärpäsen argumentti on vissiin paikallaan tai se satu jossa massat uskoivat keisarin vaatteisiin...
Yeah, right...
Mac OS X:stä sentään korjataan asioita.
Windowsiin on tullut kaks isoo ja satoja pieniä paikkoja. Itse olen huomannut XP:n hidastuvan sitä mukaa, kun noita päivityksiä asentaa.
ainoo keino oikeesti korjata windows on tehdä samoin kuin apple teki.
Minulle tarjoaa 22,3Mt pakettia.
http://kuvax.net/i/9364_macosx1048.jpg
"Windowsin käyttäjät ovat onnekkaita, XP on 4 kertaa vanhempi kuin Tiger, ja sille ilmestyi vain kaksi isoa päivitystä SP1 ja SP2."
Ja muita päivityksiäkö ei ole tullut kuin SP1 ja SP2?
http://kuvax.net/i/1603_Kuva_1.png
Näin se menee, seula...
http://kuvax.net/i/4255_Kuva_1.png
iso lähetys???????????????????????
http://homepage.mac.com/xvsxp.update
sellaista on siis xp-n päivitystahti
asentaako tuo Intel-versio kokonaisia ohjelmistoja tai kirjastoja uudestaan? Paketin koko kielii semmoisesta.
Windows XP ilmestyi vuonna 2001, eli on viisi vuotta vanha käyttöjärjestelmä. Joten hyvin on mahdollista että viiden vuoden aikana on ilmestynyt tuon verran päivityksiä.
Jos viitsit katsoa päivämääriä, niin se on vajaan 2 kuukauden saalis
päivitys ole, voi hyvänen aika sun kans
"0.4.8-päivitystä suositellaan kaikille käyttäjille. Päivitys sisältää yleisiä korjauksia käyttöjärjestelmään sekä korjauksia seuraaviin ohjelmiin ja tekniikoihin:
- yhteyden muodostaminen langattomiin verkkoihin EAP-FAST-protokollaa käyttäen
- Applen USB-modeemin luotettavuus
- OpenType-kirjasinten käyttäminen Microsoft Wordissa
- yhteensopivuus muiden valmistajien USB-keskittimien kanssa
- skannauksen suorituskyky
- RAW-kameroiden tuki
- sellaisten tiedostojen tulostaminen, joiden nimissä on aasialaisten kielten merkkejä
- Translation-widgetin suorituskyky
- laajakaistainen verkkoyhteys
- turvallisuuspäivitykset
Tarkempia tietoja tästä päivityksestä löytyy osoitteesta: http://www.info.apple.com/kbnum/n304200-fi.
Tarkempia tietoja turvallisuuspäivityksistä löytyy osoitteesta: http://www.info.apple.com/kbnum/n61798-fi."
Applen päivitykset eivät suinkaan ole käyttöjärjestelmän päivityksiä. Valtaosa korjauksista on erilaisiin sovelluksiin. Tässä tapauksessa päivityksen mukana mm. Microsoft Word sai vihdoin tuen Opentype -fonteille.
Pikkuongelma: hävitti safarin kirjanmerkit.
Isompi: iPhot ei suostu käynnistymään. Antaa herjan:
Valokuvakirjasto on luotu käyttämällä julkaisematonta iPhoto-versiota. Poistu ja päivitä tämä kirjasto avaamalla se iPhoto 2:ssa tai iPhoto 4:ssä.
Ihan selvä, mutta asennetun version pitäisi olle 6.
"hävitti safarin kirjanmerkit."
Oletko korjannut oikeudet? Oletko muuttanut kotikansion nimeä? Ovatko muut asetukset nollaantuneet? Löytyvätkö Safarin kirjanmerkit vielä kovalevyltä, vai onko koko tiedosto hävinnyt? Itsellä ei tämmöistä ongelmaa ole ja luulen, että tuo on vähän harvinaisempaa.
Oletko päivittänyt iPhoton uusimpaan versioon (6.0.5)? Jos et ole päivittänyt sitä, niin kokeile ensin päivittää se uusimpaan. Jos olet jo päivittänyt iPhoton, kokeile asentaa iPhoto uudelleen ja asenna edellinen vanhempi päivitys.
katselin juuri ihan uutta xp konettani, 15.08-28.09 on tullu 60 (sic!) erilaista security/hotfix updatea... Macissani samana aikana on logi samalta ajalta seuraavanlainen:
2006-08-03 10:35:22 0300: Installed "Security Update 2006-004 (PowerPC)" (1.0)
2006-09-13 07:57:05 0300: Installed "QuickTime" (7.1.3)
2006-09-13 07:57:45 0300: Installed "Front Row Update" (1.3)
2006-09-26 08:22:45 0300: Installed "Security Update 2006-005 (PowerPC)" (1.0)
2006-09-30 12:29:48 0300: Installed "iWeb Update" (1.1.2)
2006-09-30 12:29:54 0300: Installed "Pro Applications Update 2006-02" (1.0)
2006-09-30 12:30:18 0300: Installed "iPhoto Update" (6.0.5)
2006-09-30 12:30:24 0300: Installed "iMovie HD Update" (6.0.3)
2006-09-30 12:30:30 0300: Installed "iDVD Update" (6.0.3)
2006-09-30 12:30:37 0300: Installed "GarageBand Update" (3.0.4)
2006-09-30 12:35:31 0300: Installed "iTunes" (7.0.1)
2006-09-30 12:36:57 0300: Installed "Mac OS X Update (PowerPC)" (10.4.8)
xp-ssä jotain login (kuten macilla) kaltaista ulos, mutta toi olisikin ehkä liian surullista luettavaa, kun edellisessä viestissäni mainituista 42 on security updateja, muut Windows XP hotfix-ejä, Update for Windows Xp-tä jms.
Microsoft julkaisee päivitykset kerran kuukaudessa, eikä näin lyhyellä aikavälillä voinut tulla niin paljon päivityksiä, joten älä valehtele.
Vaikka en omista Windowsia, niin näistä Windowsin päivityksistä kerrotaan joka kerta uutisissa, eikä enkä ole vielä lukenet että, niitä olisi kerralla yli 7 kpl.
Ja samallahan tavalla näitä tietoturvapäivityksiä tulee Mac OS X:lle. Nämä "versiopäivitykset" kuten 10.4.7, 10.4.8 jne.. ovat taas isompia, jotka sisältävät kaikki edeltävät pikkupäivitykset eli vastaavat näitä Microsoftin Servise packeja. Ja näitä Tigerille on ilmestynyt jo 8 kappaletta, WIndowsille vain kaksi.
> Ja samallahan tavalla näitä tietoturvapäivityksiä tulee Mac OS X:lle.
Ei ollenkaan yhtä paljon.
> 10.4.7, 10.4.8 jne.. ovat taas isompia, jotka sisältävät kaikki edeltävät pikkupäivitykset eli vastaavat näitä Microsoftin Servise packeja
Eivät vastaa. SP1 & SP2 olivat paljon isompia bugipäivityksiä. Kaikki pistepäivitykset Mac OS X:ään ovat pikkupäivityksiä vakavuudeltaan verrattuna SP1 & SP2 päivityksiin.
>Ei ollenkaan yhtä paljon.
Noh tämä on jo kahdeksas ISO päivitys reilun vuoden vanhalle Tigerille. Windows XP on jo viisi vuotta vanha käyttöjärjestelmä, (julkaistiin lokakuussa 2001) ja sille on olemassa vain kaksi isoa päivitystä SP1 ja SP2.
>Eivät vastaa. SP1 & SP2 olivat paljon isompia bugipäivityksiä.
Paljon isompia? Eivät ainakaan koon perusteella. SP1 oli reilun 100Mt kokoinen ja SP2 noin 200Mt, mutta ainoastaan Mac OS X kahdeksas päivitys (10.4.8) on 211Mt ja edeltäjät 100-200Mt väliltä. Eli jos otetaan kooksi 100Mt se tekee jo 800Mt (100Mt*8). Puhumattakaan sika-isoista QuickTime, iTunes, jne.. päivityksistä jotka ovat myös osaa käyttöjärjestelmää. Eli reilun vuoden sisällä Mac OS X 10.4 käyttäjä joutui imuroimaan GIGATAVUN edestä erilaisia päivityksiä.
Ja jos otamme huomion vielä käyttöjärjestelmien ikäerot (Mac OS X 10.4 vuoden vanha, ja Windows XP viisi vuotta vanha) niin samalla bugimäärällä Mac OS X 10.4 käyttäjä joutuu viiden vuoden aikana imuroimaan 5 gigatavua päivityksiä. Joten Microsoft vaikka kuinka yrittäisi, niin tuollaiseen bugimäärään ei pysty :)
Eivät pysty korjaamaan ;)
"Paljon isompia? Eivät ainakaan koon perusteella. SP1 oli reilun 100Mt kokoinen ja SP2 noin 200Mt, mutta ainoastaan Mac OS X kahdeksas päivitys (10.4.8) on 211Mt ja edeltäjät 100-200Mt väliltä. Eli jos otetaan kooksi 100Mt se tekee jo 800Mt (100Mt*8)."
Huomaa kyllä että et tiedä mistä puhut...
About the Mac OS X 10.4.8 Update:
This update also includes updates delivered with earlier Mac OS X 10.4.x Updates: 10.4.7 Update (delta), 10.4.6 Update (delta), 10.4.5 Update (delta), 10.4.4 Update (delta), 10.4.3 Update (delta), 10.4.2 Update (delta), 10.4.1 Update.
Ja pelkkä 10.4.7 >> 10.4.8 päivitys esim. PPC on kooltaan 31 megaa.
http://www.apple.com/support/downloads/
" Joten Microsoft vaikka kuinka yrittäisi, niin tuollaiseen bugimäärään ei pysty :) "
No johan pomppasi, uskotko itsekkään tuohon ;-)
Jos uskot niin olet kyllä ainoa lajiasi.
Mr. Troll on aika lailla ainoa lajiaan. Ei nyt ihan mutta melkein...
>This update also includes updates delivered with earlier Mac OS X 10.4.x
Eli juuri samanlainen kuin SP WIndowsille, sillä SP2 sisältää myös SP1 kokonaisuudessa.
>Ja pelkkä 10.4.7 >> 10.4.8 päivitys esim. PPC on kooltaan 31 megaa.
Höpö höpö, täällä 10.4.8 Intel oli 211 megaa, ja joka ikinen edeltävä päivitys oli asennettuna.
http://kuvax.net/i/4255_Kuva_1.png
"Eli juuri samanlainen kuin SP WIndowsille, sillä SP2 sisältää myös SP1 kokonaisuudessa. "
Niinkö. Arvaa kiinostaako?
>Ja pelkkä 10.4.7 >> 10.4.8 päivitys esim. PPC on kooltaan 31 megaa.
"Höpö höpö, täällä 10.4.8 Intel oli 211 megaa, ja joka ikinen edeltävä päivitys oli asennettuna."
Ja edelleenkin PPC versio on vain 31 megaa.
http://www.apple.com/support/downloads/macosx1048updateppc.html
Ime siitä ja höpötä mitä haluat...
sulla on tuo Mac-itseruoskinta jo aika pitkällä. Onko selässä enää nahkaa ollenkaan? Joko seuraava kone olis sulla Wintoosa, nehän on paljon parempia eikä ole bugejakaan?
Onko sulla muuten kavereita? joskus tuntuu että olet riidanhaluisine luonteinesi kovin yksinäinen. Se on surullista, jos pitää paikkansa.
se vaan on niin, jos kertoisit, miten sais XP-stä kaivettua esin em. lokitiedoston, niin voisin sen tänne pistää, ilmeisesti sellaista ei saa helpolla, niin väsään iltapäivällä nettisivun, minne tökkään screenshotit asiasta, mutta se on juuri niin, 60 käyttispäivitystä (XP-ssä) vajaan 2 kuukauden aikana.
mistä te oikein väittelette. Itse en ole paikkaillut kuin pyörän renkaita. Yleensä ei ole väliä, kuinka iso reikä kumessa on, niiin ilma tulee ulos. Jos reikä on todella pieni, tyhjenemiseen saattaa mennä päiviä, eikä reikää tahdo millään löytyä. Käytän korjaamiseen vakiokokosia paikkoja, en leikkele paikkaa pienemmäksi, vaikka reikä on vain nuppineulan kokoinen. Jos ajan renkaan piikkilankaan, en enää viitsi ryhtyä paikkaamaan jokaista reikää pienellä paikalla, vaan vaihdan koko kumen. Pienikin reikä pitää paikata heti, eikä ajella tyhjällä kumella. Jos kuitenkin ajaa, saattaa kumi mennä korjauskelvottomaksi. Pitempään tyhjällä kumella ajellessa, saatta päällyskumi rikkoutua, tai jopa vanne vääntyä. Kolina ainakin on kovaa ja kyyti hidasta.
Eihän tämä mitenkään liity aiheeseen, ellei osaa lukea rivien välistä, eikä aina silloinkaan.
Tärkeintähän on väittely, ei se onko oikeassa, vai väärässä.
onhan niitä juuri senverran, kun kerroin, mitä ne on, en oikein tiedä, mutta microsoftin tukipuhelin ( 3589525502500) on varmaan avuksi selostamassa, mitä noi teki.
http://homepage.mac.com/xvsxp.update
WIndows XP ilmestyi vuonna 2001, eli se on viisi vuotta vanha käyttöjärjestelmä. Joten jos nyt asentaa sen voi hyvinkin olla mahdollista, että viiden vuoden aikana siihen on tullut 60 päivitystä, ja ne joutuu kaikki asentamaan.
Sinä taas sanoit että kuukauden aikana on XP:lle ilmestyi 60 päivitystä mitä on VALHETTA eikä pidä paikkansa.
Microsoft julkaisee päivitykset kerran kuukaudessa ja kerralla päivityksiä ilmestyy noin pari-kuusi kappaletta.
Joten vielä kerran pyydän ÄLÄ VALEHTELE !
Jos viisi vuotta vanhan käyttöjärjestelmään asentaa nyt, niin totta kai joutuu asentamaan kaikki päivitykset, jotka ovat ilmestyneet viiden vuoden aikana.
Päivämääristäkin näkee, että kaikki päivitykset on asennettu samana päivänä, eli silloin kuin asensin sen Windowsisi.
Eli VALEHTELIT että Windowsille, on ilmestynyt 60 päivitystä kuukauden sisällä.
katsele päivämääriä, eka on elokuun keskeltä ja viimeinen syyskuun lopulta.
ja hanki paita josta sinut tunnistaa
http://www.spreadshirt.net/shop.php?op=article&article_id=3663111#top
mitä tuona aikana on tullut, ei oo pahoja, toista se oli XP: aikaan
http://kuvax.net/i/5962_Tilannekuva.jpg
OS X 10.0 Cheetah 24.3.2001
OS X 10.1 Puma 25.9.2001
OS X 10.2 Jaguar 24.8.2002
OS X 10.3 Panther 24.10.2003
OS X 10.4 Tiger 29.4.2005
Mitä hiton väliä päivityspaketin koolla on?
Eikös se ole tärkeintä, että kaikki palikat ovat version kanssa yhteensopivia=toimivia?
Mikäs hyvä merkki se on, kun turvapäivityksiä ilmestyy harvoin? MS päivityspolitiikka on aina niukkaa ja hidasta, koska sehän maksaa. Tuon logiikan mukaan Linux Debian distro on aivan järkyttävän huono ja reikäinen käyttis, kun katsoo miten tiuhaan turvapäivityksiä ilmestyy:
http://www.debian.org/security/
Vai olisko näin, että vapaaehtoiset huolehtivat vapaasta käyttiksestä paremmin kuin kaupalliset?