Luopuminen

Mistä olet valmis luopumaan mitä enenmmän luovutan
sitä ehjemmäksi tulen.
101056
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Toisaalta monet asiat katoavat ilman että niistä olisi koskaan ollut valmis luopumaan.... SEN en ole havainnut ainakaan itseäni tekevän millään lailla ehjemmäksi - pikemminkin päinvastoin.

Äänestä
  • Sinun asioitten katoamisen suhteen.
    Minä olen nykyisinn valintoihini tyytyväinen.
    En kuitenkaan viitsi täällä valaista asioitani
    joku taso siinäkin pitää olla.

    Äänestä

  • Luovuttaja kirjoitti:

    Sinun asioitten katoamisen suhteen.
    Minä olen nykyisinn valintoihini tyytyväinen.
    En kuitenkaan viitsi täällä valaista asioitani
    joku taso siinäkin pitää olla.

    Joistakin asioista joutuu luopumaan ilman että haluaisi... ja vaikka kuinka tappelisi vastaan. Yksi tällainen on terveys. Se voi olla rakkaus. Tai läheinen ihminen, jopa perheenjäsen, oma lapsi.

    Kaikki ei ole pelkästään omien valintojen varassa - joskus sinulta ei lainkaan kysytä.

    Äänestä

  • Loistava.polku kirjoitti:

    Joistakin asioista joutuu luopumaan ilman että haluaisi... ja vaikka kuinka tappelisi vastaan. Yksi tällainen on terveys. Se voi olla rakkaus. Tai läheinen ihminen, jopa perheenjäsen, oma lapsi.

    Kaikki ei ole pelkästään omien valintojen varassa - joskus sinulta ei lainkaan kysytä.

    On kaksi vaihtoehtoa: Luopuminen oman valinnan kautta ja ilman valintaa. On paljon erilaisia asioita, jotka ovat luovuttava ilman omaa valintaa.
    Minä olen joutunut luopumaan monista asioista, mm lapsestani, kun hän kuoli. En osaa filosofoida ylevästi että se teki minut ehjemmäksi.
    Tavaroista nyt aina voi luopua.

    Äänestä

olen valmis luopumaan, ja nuoruus on mennyt, ja "liika" terveyskin.

Kodistani olisi vaikeinta luopua, ja kaikesta tietenkin mitä elämänsä aikana on saanut ajoiksi - hmm..no enpä tiedä olisinko sen ehjempi, tai jalostuisinko miksikään jos terveyteni menisi, tai joku läheiseni menehtyisi, en usko - ehkä katkeroituisin.

Äänestä

Sanomasi pitää paikkansa.

Muuton yhteydessä luovuin kaikista käyttämättömistä keittiövälineistä, kipoista ja pannuista, esineistä, joita en tarvitse. Uusia en hanki tilalle.
Luovuin turhista vaatekappaleista ja huonekaluista, nyt kotini ja kaappini ovat selkeämmät ja tilavammat.

Olen yhä enemmän luopumassa turhasta, kevyestä hömpästä: useista TV-ohjelmista, lehdistä, musiikista. Tilalle otan enemmän sitä, mistä TODELLA pidän.
Tämä kaikki tuntuu oikealta ja hyvältä.

Äänestä

On asioita joita täytyy luopua, halusipa tai ei.
Mutta on myös asioita mihin pystyy itse vaikuttamaan. Olin tänään tuolla Cityssä vähän shoppailemassa. Tiesin tarkkaan mitä olen hakemassa.(Alusvaate kerran uusimista.) Hiplasin koruja, aivan ihania. Hiplasin laukkuja mahtavia. Ja ne asusteet, nam. Sinne ne kaikki jäivät, kauppiaalle. Täällä kotona mietin, mihin niitä olisin tarvinnut?

Äänestä

Ensimmäisen lapseni isästä, ensirakkaudestani, hyvin nuorena, konkurssissa omaisuudestani, vakavien sairauksien menehdyttäminä kolmesta veljestäni, kotini tulipalossa kaikesta henkilökohtaisesta mitä minulla oli.
Minä en luovuta, olen kapinoinut luojaamme vastaan, syyttänyt katkerana, onko luoja kuullut katkerat syytökseni, muuttanut ne rukouksiksi; päivä päivältä tummat pilvet väistyy ja yhä valoisampia päiviä tulee.

Äänestä
  • ja aikaa on minullakin tarvittu, että olen pystynyt hyväksymään pakon sanelemat luopumiset. Vähitellen on kuitenkin oppinut luottamaan siihen, että joidenkin ovien sulkeuduttua löytyy aina uusia.

    Tavarasta ja muusta liista vapaa-ehtoinen luopuminen tuo varmaan hallintaa ja tasapainoa elämään, mutta esim. omasta terveydestä, rakkaista kuoleman tai muun syyn kautta luopuminen, joskus työstä luopuminenkin vaatii oman surutyönsä.

    Äänestä

Uskallanpa vastata täällä ikäryhmässä rehelliseen kysymykseen, vaikka kuulunkin jo seuraavaan gategoriaan iältäni.
Omien lasten lähtö maailmalle oli kipeää tekevä , luonnon lain mukainen tapahtuma.Sitten tulivat lasten lapset elämääni.Niitä hoiti paremmin ja laaja-alaisemmin kuin konsanaan omia lapsiaan.NYT on tullut aika luovuttaa nämäkin omiensa pariin.Haikeana voi vain huokailla kun he menevätkin yökylään omien kavereittensa luo mieluummin kuin mummolaan.siunaten lähetän heidät elämän myrskyihin itsenäisesti selviytymään,seuraten ja tukien heitä matkallaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Luovuttaja kirjoitti:

Mistä olet valmis luopumaan mitä enenmmän luovutan
sitä ehjemmäksi tulen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu