Tampereen kokeilu

kuinka siellä itse lapset suhtautuvat tähän tyttö/poikaluokkiin. Onko ollut kivaa ja kuinka opetus sujuu opettajilta nyt luokissa. Kun olin kouluavustajana koulussa, niin luokan suurimmat häiriköt olivat ikävä kyllä poikia. Tyttöjen kanssa ei ollut mitään ongelmia. He tottelivat ihan kivasti, mutta poikien kanssa oli vaikeaa. Toivottovasti pojilla on miesopettaja, sillä huomasin heillä olevan enemmän auktoriteettia. Naisopettaja kyllä pärjää tyttöjen kanssa hyvin.
7530
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mä muuttasin kiireen vilkkaa lapseni pois tuollaisesta koulusta, missä eristetään tytöt ja pojat! Se on minusta toisen sukupuolen syrjintää tavallaan.
Millasia oppilaita heistä tulee, kun tehdään jo varhaisessa vaiheessa jako!! Huh huh...! Toivottavasti vanhemmat pistävät jarrut päälle moiseen koulukokeiluun.!

Äänestä

Kun tyttöjen luokassa on rauhallista, niin oppimistuloksetkin ovat huomattavasti parempia.

Äänestä
  • rauhattomia!!! Kyllä niitä häiriköitä löytyy tytöistäkin! Aivan samalla lailla, joskus jopa pahempiakin.
    Jos eritää täytyy, niin tehdään villit lapset ja rauhallise lapset luokkia, niin sillähän se suttaantuu!

    Äänestä

  • et kaikki mitä negatiivista tapahtuu, se on poikien vika, vaikka tytöt olisivatkin syyssä! Monet opettajat kun tykkäävät vain tytöistä.
    Jos riehutaan luokassa, se on aina poikien vika, vaikka näin ei todellisuudessa olisi.
    Tiedän monta tapausta, missä ei pojilla ole mitään osuutta, mutta heitä silti on syytetty tyttöjen tekemistä tyhmyyksistä.

    Äänestä

  • kaikki pojat ois villejä kirjoitti:

    rauhattomia!!! Kyllä niitä häiriköitä löytyy tytöistäkin! Aivan samalla lailla, joskus jopa pahempiakin.
    Jos eritää täytyy, niin tehdään villit lapset ja rauhallise lapset luokkia, niin sillähän se suttaantuu!

    eikös siinä telkussa sanottu että pojat vie open ajasta 80% ja tytöt loput? Siinä sulle yleistystä..

    Äänestä

  • äitee +4 kirjoitti:

    eikös siinä telkussa sanottu että pojat vie open ajasta 80% ja tytöt loput? Siinä sulle yleistystä..

    niin käy, niin ei voi sanoa et kaikissa!!!

    Jos yksi ope on huono, niin sitten ne on kaikki, ainakin se 80 %!

    Äänestä

Englannissa aikanaan oleskellessani, eräs äiti sanoi ettei hän laittaisi lastaan koskaan kouluun jossa on esim. vain poikia siis poikakouluun. (hän oli itse opettaja) Ja hänen lapsensa opiskeli koko ikänsä sekakoulussa.

Tänään ymmärrän asian täysin..lapsen kasvaessa ja kehittyessä myös seksuaalisuus kehittyy ja miten käy kun ollaan murrosiässä ja hormoonit alkaa hyrrään?? Miksi englannissa on esim. homoja enemmän kuin maissa, jossa on sekakoulusysteemi eikä sisäoppilaitossysteemi?

En tarkoita että Tampereen kokeilu olisi aivan samaa luokkaa, siellähän jotkun tunnit vietetään sekaluokkina ja osa pelkästään tyttö/poika tunteina, mutta kyllä tämä miun mielestä kasvattaa kykyä ottaa kontaktia ja kommunikoida toista sukupuolta olevan kanssa. Molemmissa sukupuolissa kun on ne villit ja vähän rauhallisemmat lapset. Minä en henkilökohtaisesti antaisi lastani ainoastaan tyttöluokkaan tai poikaluokkaan. Kaikkien kanssa on tultava toimeen ja opittava tietyt säännöt, ethän voi myöhemminkään valita työkavereitasi oman tempperamenttisi pohjalta olit sitten ujo vai riehaka.

Tämä oli minun mielipide ja joku muu ajattelee toisin, sitä kunnioitan vaikka se minun näkemyksen mukaan on väärä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Olisi kiva tietää kirjoitti:

kuinka siellä itse lapset suhtautuvat tähän tyttö/poikaluokkiin. Onko ollut kivaa ja kuinka opetus sujuu opettajilta nyt luokissa. Kun olin kouluavustajana koulussa, niin luokan suurimmat häiriköt olivat ikävä kyllä poikia. Tyttöjen kanssa ei ollut mitään ongelmia. He tottelivat ihan kivasti, mutta poikien kanssa oli vaikeaa. Toivottovasti pojilla on miesopettaja, sillä huomasin heillä olevan enemmän auktoriteettia. Naisopettaja kyllä pärjää tyttöjen kanssa hyvin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu