sihteerin/assistentin palkka

Eli otsikon mukaista tietoo kaipailisin. Tehtävinä mm. sijaistaa tarvittaessa muita sihteereitä, yrityksen sisäinen ja ulkoinen viestintä yms. Tietäiskö joku, millainen palkka etenkin Itä-Suomessa?
65056
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ellei talossa ole tiedottajaa, vaan viestinnän tehtävät tulevat yksin uuden sihteerin harteille, sanoisin että 2500 voisi olla kohtuullinen palkka. Oletan, että sinulla ei ole viestinnän työkokemusta entuudestaan.

Äänestä
  • Viestinnän työkokemusta ei ole sen kummemmin kuin n.1/2 vuoden harjoittelu, jossa suurin osa tehtävistä liittyi markkinointiin ja tiedottamiseen, eli kirjoitin tiedotteita ja osallistuin markkinointiin.

    Äänestä

  • Koo80 kirjoitti:

    Viestinnän työkokemusta ei ole sen kummemmin kuin n.1/2 vuoden harjoittelu, jossa suurin osa tehtävistä liittyi markkinointiin ja tiedottamiseen, eli kirjoitin tiedotteita ja osallistuin markkinointiin.

    No joo, ehkä tuo aiemmin ehdottamin palkka on hiukan yläkanttiin sinun tapauksessasi. Ärsyttää vain, jos tittelin mukaan (esim. sihteeri) palkka on 1400 ja tehtävät ovat jotain aivan muuta. Kannattaa pyytää palkka tehtävänkuvan mukaan, ei tittelin.

    Tiedottamista ei voi antaa kenen tahansa harjoittelijan hoidettavaksi; siinä ollaan vastuussa yrityskuvasta ja palkan pitää olla sen mukainen. Jos sinut valitaan vaativaan tehtävään, pyydä siitä kohtuullinen korvaus, oli titteli mikä hyvänsä! Vaikka kokemusta ei olisi hurjasti vielä kertynyt, ei se tarkoita sitä että pitäisi "orjapalkkoihin" tyytyä. Etenkin jos sinulla on alan koulutusta.

    Äänestä

Kohtuullinen palkka tehtäviisi olisi mielestäni noin 1400€ kuukaudessa. 1550€ pääkaupunkiseudulla. Jos aikaisempaa kokemusta vast. tehtävistä, niin lisää palkkoihin noin 100€.

Äänestä
  • Eihän tuollaisella palkalla saa kohta edes Virolaisia tänne töihin.

    Äänestä

sisäinen ja ulkoinen viestintä missä laajuudessa - oletko itse asiassa tiedottaja. Sijaistaa muita sihteereitä? 2500 ehdottomasti liikaa, heh, tuskinpa edes pks firmat maksavat tuollaista palkkaa ainakaan vasta-alkajalle ja sijaiselle!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Koo80 kirjoitti:

Eli otsikon mukaista tietoo kaipailisin. Tehtävinä mm. sijaistaa tarvittaessa muita sihteereitä, yrityksen sisäinen ja ulkoinen viestintä yms. Tietäiskö joku, millainen palkka etenkin Itä-Suomessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu