Olen siis hankkimassa eos 350d:tä ja mietin kannattaako ostaa pelkkä runko vai kitti. Kunnon objektiiviin ei ole varaa kuin vasta ensi vuoden puolella, joten aluksi joudun tyytymään mahd. edulliseen. Onko esim ef 50mm f/1.8 II hyvä vaihtoehto ef-s 18-55mm:lle?
Otan vastaan ehdotuksia!
Otan vastaan ehdotuksia!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Erittäin terävä linssi, korkealla valovoimalla. Mahdollistaa kuvaamisen heikommassakin valossa ilman salamaa.
Huomattavasti terävämpää jälkeä tekee kuin kittilissi, sopii todella hyvin potrettikuvauskeen polttovälinsä vuoksi!
Aloita halvalla zoomilla ja säästä sitten rahaa kiinteäpolttoväliseen jos tunnet tarvetta kun tiedät mitä polttoväliä käytät eniten. 50 mm on varsin pitkä ainoaksi optiikaksi. Tuo ns. kittiobjektiivi tulee paketissa niin pikkurahalla että sillä on edullista haarukoida oma kuvaustarve ja panostaa sitten oikeaan polttoväliin tai polttovälialueeseen.
Minun mielestä tuo 50mm 1.8 on laadukkain lunssi hintaansa nähden, tulee hyvät kuvat.
Mutta pitää olla jokin ei kiinteä välinen objektikin, olen sen huomannut ja tulet huomaamaan sinäkin.
Toki 50mm:lla on hauska napsia kuvia ja ihailla kuin hyvään jälkeen kamera objekti pystyy, mutta loppupelissä se 50mm:nen jää aika vähälle käytölle,,,,usko pois.
Toisaalta se on sellanen must have linssi....
Itse olen käyttänyt EF 50mm f/1.4 USM, objektiivia. Sillä on kiva ottaa vähässä valossa kuvia, mutta suuren aukon takia terävyysalue on hirveän lyhyt ja se on aiheuttanut joskus ikäviä yllätyksiä.
Itselläni 50 millisen korvasi EF-S 60mm F/2.8 Macro USM (noin 400€), jolla on loistava kuvanlaatu. Makrokuvaus on muutenkin jännittävää, kun löytää ötököistä uusia ulottuvuuksia.
Itse kuvasin 300D:llä pitkään kittilinssillä, jonka kaveriksi hankin halvan 70-300 mm pumppuzoomin.
Myöhemmin sitten valkeni, minkälaisia obiskoja oikeasti halusin omistaa.