Saksalaisia

"makuelämyksiä"

Ollaan menossa Berliiniin tässä lokakuun alussa. Minkälaista ruokaa saksassa syödään ja mitä kannattaisi kokeilla? Saksalainen ruoka kun sanoo minulle.. hmmm... hapankaalia ja makkaraa, rasvaisia lihoja. Eli mitä on "saksalainen ruoka"?

3

601

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • B-coni

      Berliiniläisen gastronomian huippua on currywurst.

      PS Saksassa on onneksi niin paljon italialaisia, kreikkalaisia, venäläisiä, espanjalaisia jne... ruokapaikkoja, että on vara valita, jos haluaa myös syödä hyvin.

    • myöskään

      että myös osana saksalaiseen ruokakulttuurin kuuluvat nykyisin myös dönerit ja kepabit.
      Ovat tainneet ohittaa näiden tuotteiden kulutuksessa jo itse Turkinkin.

    • makuja

      Ei ole kokemusta suurkaupunkien makuelämyksistä, mutta esim Pohjois-Saksan pienistä maaseutukaupungeista löytyy mahtavia ruokia. Kun tilaa paikallisia "talonpoikaisruokia", niin saa todella paljon, ja on lihaa, läskiä, makkaraa - ja se on hyvää. Leivän päälle ei laiteta kevytlevitettä, vaan todellakin oikeata sian ihraa! Ja onpa todella maukasta, vaikka aluksi hieman epäilyttää!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      177
      11208
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2565
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2256
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1781
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1685
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1320
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1275
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1096
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      112
      1014
    Aihe