että saisin tilitietoja äitini kuolemaa edeltäneeltä ajalta äidin pankista.
Tiedän, että tiliotteet maksavat maltaita, mutta haluaisin edes tapahtumaluettelon, noin vuoden ajalta. Hän ei myöskään lähde pankkiin lopettamaan äidin tiliä, sillä luulen hänen pelkäävän jotain. Saanko koskaan äidin tilillä olevista rahoista oman osuuteni?
Tiedän, että tiliotteet maksavat maltaita, mutta haluaisin edes tapahtumaluettelon, noin vuoden ajalta. Hän ei myöskään lähde pankkiin lopettamaan äidin tiliä, sillä luulen hänen pelkäävän jotain. Saanko koskaan äidin tilillä olevista rahoista oman osuuteni?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Et saa tietoja ajalta ennen kuolemaa, eikä saa veljesikään. Perillisten oikeudet alkavat vasta kuoleman jälkeiseltä ajalta.
Pesänselvittäjä saa, mutta se on jo aika raju toimenpide.
Pesänselvittäjää haetaan käräjäoikeudelta ja hänellä on oikeus tehdä tilintarkastus, mikä antaa jotain osviittaa mihin äidin rahat ovat menneet. Niin viisasta kavaltajaa ei olekaan, etteikö pesänselvitys saisi häntä kiikkiin.
Kavallusta epäiltäessä myöskin poliisi pääsee tekemään tilintarkastuksen.
Lähetä pankkiin ja veljellesi kielto käyttää ilmaisesti hänelle asioiden hoitamiseen antamaasi valtakirjaa perintöasioiden hoitamiseen pankissa. Näin jokainen toiminto varmistetaan sinulta.
Voit vaatia samalla käräjäoikeudelta pesänjakoa, ja näin perukirjaan kirjattujen varojen käyttö joudutaan selvittämään viimeistään silloin.
Takautuvia tietoja tuskin saat ilman käräjäoikeuden päätöstä varojen kavalluksesta tms sillä äitisi eläessä hän on hallinnoinut pankkivaroja.
Niin mietin että onko teillä tehty pesänselvitystä lainkaan niin jos ei ole niin voit hakea pesänselvittäjää elikkä asiajajaa sen tekemään. Pesän osakkaalla on oikeus se tehdä ja kulut menevät pesän varoista. Tiedän kokemuksesta että 6 viimeisen vuoden tiliotteet on tuolloin mahdollisuus saada ilman toisten osakkaiden suostumusta. Että rupeahan hommiin äläkä haikaile ennen kun on liian myöhästä.
Muuten kaikki on jotakuinkin helppoa hoitaa.
Pesä on täysin velaton ja kiinteää omaisuutta rittävästi. Äidin tileiltä on kupattu vuosien aikana mahtavia summia, siitä olen varma.
Tuleeko pesänselvitys kalliiksi ja kestääköhän se kauan kun kyseessä on lähinnä tilintarkastus.
Perunkirjoitusta ei ole vielä pidetty. Eikö selvittäjää haeta oikeudelta vasta perunkirjoituksen jälkeen?
Pesänselvittäjää voi hakea hetikin ja joskus syynä onkin perunkirjoituksen laiminlyönti.
Suosittelen odottamaan perukirjan valmistumista ja mielellään sen hyväksyttämistä vielä maistraatissa, että sen ja liitteet saa mukaan hakemukseen. Hintaa ja aikaa koskeneeseen kysymykseesi lyhyt vastaus on kyllä.
Lisäksi suosittelen keskustelemaan vielä veljen kanssa pesänselvittäjän hakemisesta ja sen seurauksista molempien perinnön hupenemiseen, että molempien eduksi kuitenkin sopisitte asianne järkevästi ilman kallista kiukuttelua.