Julkisuuteen tulee jatkuvasti erilaisia listoja myydyimmistä ja soitetuimmista levyistä.
Mikä sinulla soi juuri nyt ?
Mikä sinulla soi juuri nyt ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 52
Vanhimmat
radio ohjelmaa "pyykki poika upslaakissa" hyvää vanhaa tanssimusiikkia.
Paraikaa soi YLE1 "Näistä levyistä en luovu".
Saiko avaaja aiheen tästä ohjelmasta tähän
keskusteluun?
Todella mielenkiintoinen ohjelma. Päättyy juuri
mahtavaan hanurisoolooon, Piazzoolaako lienee?
''Näistä levyistä en luovu''.
YLE Radio 1 16:05 - 17:00
Viikonlopun musiikkivieraana taidehistorian tutkija Johanna Vakkari. Toimittajana Helena Hannikainen.
Illalla pitää laittaa soimaan oopperamusiikkia.
Luulen, että tämä Gogolin tekstiin perustuva mestarillinen teos on hyvin kuunneltavaa.
Tutustutteko te yleensä ennakolta ohjelmateitoihin ?
http://www.yle.fi/etusivu/ohjelmaopas/ohjelma.php?serial=r0110116834566188&l=f&mode=www
Novospasskinin luostarin mieskuoroa.
Jo lapsuudessani soi Persialaisella torilla ja Luostarin puutarhassa. Niiden kanssa Lauantain toivotuissa oli myös
Verdin Nabucco ja siitä soi usein Heprealaisten orjien kuoro....
Lasse Hoikka ja Souvarit....
kuuntelen korvalappustereoilla bluesia. siitä saa mahtavat fiilikset.
ennenkin, taidan olla ainut "tanssimusiikkia" kuunteleva, täällä on melkoisen "korkea oppinutta" musiikkimakua. Mie oonkin varmaan maatiainen.
Jos siivoan, laitan Reijo Taipaleen Unohtumattomat ", 40 ikivihreää :)
Millaista bluesia kuuntelet ?
Minusta se on aika tavalla muuttunut kait länsi-afrikkalaisten orjien tuomasta.
Blues on myös sekoittunut moniin jazzin jamuittenkin kanssa.
Vähän samaan tapaan kuin me suomalaiset pidämme omasta tangostamme.
Olen hyvin harvinainen kun kuuntelen mieluummin argentiinalaista tangoa.
Guardia Nueva soittaa minusta mainiosti Astor Piazzolan tangoja - täysin erilaista kuin yleensä kuulemme.
Argentiinassa heillä oli sata miljoonaa kuulijaa!
http://www.tangomarkkinat.fi/saksa/tm/programm.htm
Minä taas siivoaisin mieluummin samban tahdissa ja laittaisin soimaan vaikkapa
- Tico tico !
Yhden nuotin samba voisi olla hieman yksitoikkoista - vai ?
Kotimaisesta kävisi vaikkapa:
- ...minä vain tiskaan astioita....
Taipaleen lisäksi siivotessa lasi kuohuviiniä ja kynsien lakkaus. Ihan totta,näin minulla siivous välillä menee.
itseasiassa kaikkea bluesia, mutta chigaco-blues on parasta. toki mä kuuntelen muutakin,ccr:ää, jimi hendrixiä, janis joplinia ja sen tapaista. en suomalaista. ei kiinnosta. käyn joka kesä puistobluesissa, jossa oon nähnyt niin paljon hyviä bändeja, näin santanankin.
sit oon käynyt myös porin jazzeilla, nähnyt bob dylanin ja monia kuuluisuuksia. ja tietty hesassa kulttiksella näin jethro tullinkin. onhan niitä. kyl mä tykkään myös puhtaasta rokista.
Tanssimusiikissakin on paljon "ikivihreitä". Juuri kuuntelen taustalla "Lauantain toivottuja".
Viime lauantain olin tansseissa ja nautin 73-vuotiaan hanuristin ja orkestelin musiikista.
Todella vaihtelevaa tanssittavaa.
Kun huomaan heidän soittavan niin oitis pynttäydyn tanssimaan.
Uudenvuoden aattona seuraavan kerran.
- TV2 Finlanders - no jaa....
lausukoon joku muu mielipiteensä.
Musiikissa kuten muussakin on syytä muistaa, että
- toinen tykkää äireestä ja toinen tyttärestä.
Tässä keskustelussa saamme kertoilla omista mieltymyksistämme.
Ei kai muu sitten kelpaa.
Meitä on joka junaan muussakin kuin musiikissa .
Mitä mieltä olet tästä supisuomalaisesta bluesista ?
Kappale Kaikessa soi blues
Säveltäjä Kärki Toivo Pietari Johannes
Sanoittaja Helismaa Reino Vihtori
Muistan aikoinaan kun Veera Telenius: Miljoona ruusua - alkoi oitis soida aina kun menin erääseen kyläpaikkaan...
Soittolistojen kärjessä soi ehken kauemmin kuin mikään muu musiikki:
- Aikamiehet; Iltatuulen viesti
nelisenkymmentä vuotta sitten.
ihana!
radioasemia, pääasiassa amerikkalaisia. Myös 50-luvun rokkia, jatsia. Korvani suljen kuoromusiikilta, ooppera aiheuttaa pahoinvointia, samoin kuin monet nykyiset suomipoppia laulavat, pikkutytön äänellä kimajavat uudet esiintyjät. Orkesteri, missä soivat kitarat, torvet, pelit ja vehkeet on upeaa kuunneltavaa. Puistoblues on kesän huipputapahtuma, kuten oli viime kesänäkin, jopa Jannella sai kuunnella fantastisia esiintyjiä. Makunsa kaikilla, tällainen on omani. Nuorena oli pakkokuunneltava, sitä mitä radiosta tuli ja iltasella yritti etsiä Luxemburgin merirosvoradioasemaa..Kenties senaikainen turhautuminen saatavilla olevaan musiikkiin aiheutti sen, että inhoan tanssimusiikkia (lue:suomalaiset tangot!) vielä vanhoilla päivilläni inhoan suuria, sieluttomia tanssilavoja ja -halleja. Kiitos nykytekniikan, voi kuunnella mitä haluaa ja niin paljon kuin jaksaa eikä häiritse muita.
Warum trumpettiversiona.
Kiviniemi soittelee uruilla Italialaista musiikkia "Serassi".Usein myös Souvarit pyörii,ja rantaruotsalaisten musiikkia löytyy soittimesta.
Viime sunnuntai-iltana kuulin viimeksi
kun Kiviniemi yhdessä Jorma Hynnisen kanssa konsertoivat lähikirkossa.
Erityisesti puhutteli "Suomalainen rukous sekä
Beethovenin Jumalan kunnia luonnossa.
Jorma Hynninen oli solistina kun nuoriso-orkesteri levytti muistakseni 1985
Ernst Pingoudin "Suurkaupungin valot"(Harmi, ettei kuule usein) ja Hynninnen lauloi miellyttävästi Klamin "Laulu Kuujärvestä".
http://www.fantasticomusic.fi/index.phtml/art/5526/t/articles1
Mulla on Naxoksen musiikkia autossa, sinisiä, levollisia ja romanttisia hetkiä, näitä kuuntelen mielialan mukaan, kotona on siivousmusiikkina Takorautaa ja Beatlesia.
Yleensä kuuntelen mitä lapset ja lapsenlapsi kulloinkin haluaa kuunnella, alue on laaja niinkuin mun musiikkimakukin.
Itse muistan kun vanhin poikani konttasi aikoinaan "höyryradion" viereen (1971-72)kun se oli matalassa hyllyssä.
Korva liki ja sitten pylly alkoi keikkua musiikin .... Mozartin 40 sinfonian... tahtiin.
Se oli silloin hitti ja taisi ainakin Päivi Paunu sen laulaa usein.
ulina,Mozart-parka varmaan pyöri haudassaan sen kuullessaan,ihan hirveä.
Mutta musiikista menee melkein kaikki klassisesta alkaen,paitsi nämä vanhat suomi-starat,niitä en kestä. Ainoa on Juice...ja ehkä Kauko Röyhkä...Tuomari Nurmio..Hassisen kone...Neljä Ruusua...mut voivoi näitä kirkoja ja dannyja ja katri-helenoita...koivuniemestä puhumattakaan..kamalia..no, se on mun mielipide se
Minulla oli Mozart-kausi joskus 80-luvulla (en tarkoita, etteikö hän vieläkin olisi lempisäveltäjiäni, mutta silloin kuuntelin läpi varmaan koko tuotannon oopperoita lukuunottamatta), mutta en silloinkaan pystynyt kuuntelemaan 40. sinfoniaa tuon Paunun version vuoksi. Se oli yksinkertaisesti KAMALA!
Klassisen lisäksi kuuntelen monenlaista kevyttä, Beatlesia, kotimaista iskelmää, ja viimeisin villitys on Queen (Ylen teemalauantain jälkeen). Mielialan mukaan mitä milloinkin, mutta jos pitäisi autiolle saarelle valita yksi ainoa levy, se olisi luultavasti joku Beatles-levy, ehkä Abbey Road tai Rubber Soul.
... nimellä Puna-armeijan kuoro nykyään virittelee.
Olen ihan myyty jo ihan harrastaja kuorojen esityksistä..
Minä olen ollut hiukkasen mukana kirkkokuorossa ja lapsena kouluaikoina lauloin kuoroissa tietysti.
En mitään ammattimaista. :)
En nyt ihan yleistäisi, että mikä tahansa kuoromusiikki on hienoa, se riippuu täysin siitä, kuinka hyviä laulajat ovat, ja jonkin verran myös kuoron koosta. Pidän kovasti esimerkiksi Cantores Minoresin laulusta, koska kuoro on niin suuri, että siinä tulevat esiin kaikki ihmisäänen lajit korkeimmasta pikkupojan sopraanosta syvimpään aikamiehen bassoon. Pienessä kuorossa korostuvat häiritsevät äänet, isoon ne hukkuvat.
Toisaalta pienelläkin porukalla saa aikaan hienoa tulosta, kun tekijät ovat riittävän taitavia. Tarkoitan nyt näitä a cappella -ryhmiä, sellaisia kuin Rajaton, Club for Five tai Fork.
Cantres Minoresta olen saanut kuunnella yli puoli vuosisataa. Se on ollut aina taitavien johtajien käsissä. Kuoroon pääsy on melko vaikeaa. Jotkut kertovat, että Sibelius-Akatemiaankin voi olla joskus helpompi päästä.
Tiedän, että kirkkokuorot ovat "ukkoutumassa ja mummoutumassa" ja taso laskee jopa Tuomiokirkkokuoroissa, jotka mitäisi olla hiippakuntien parasta.
Kotikaupunkini nuorisokuoro valittiin Ateenassa Olympiavuonna maailman parhaaksi, etten sille valitustani esittänyt.
Ruusun ojentaisin.
tämä,Jonninjoutavat kin,on hyvä
Bllmanin sävellys Ukko Nooa
on hyvä esimerkki.
Minusta Oskar Merikannon variaatit ja muunnelmat ovat nautittavia.
Lastenlaulunakin se on suosittu ja pikku-pianistien ensi tapailuja:
- Ukko Nooa, ukko Nooa oli kunnon mies.
Kun hän meni saunaan, pani laukun naulaan.
Ukko Nooa, ukko Nooa oli kunnon mies.
Haettu osoitteesta http://fi.wikipedia.org/wiki/Ukko_Nooa
Jonninjoutavien,haikiaa ja haippakkaa,suosittelen
mutta nyt on menneillään ns.luova tauko olosuhteiden pakostakin.., mutta menen vielä sitku ja sitku, ellei tule sit joku mutku..:))
Tykkäisin ihan mahdottomasti laulaa siinä kuorossa..., vaikka en olekaan mikään soolo virtuoosi :))
Voi hitsi. Taidan sittenkin olla eksynyt väärälle palstalle. Kotona ei soi mikään, ettei tulis riitaa. Automatkoilla yksin tai lasten kanssa aina soi... Ennen (jossain edellisessä elämässä) mulla ei ollut ees telkkaa, kun kuuntelin musiikkia. Rokkiahan minä... vieläkin, jos vaan saan tilaisuuden. Vaikka Apulantaa vois kuunnella nykysemmistä. Tai joskus vois salaa kaivaa vanhat levynsä ja alkaa kuunnella vaikka Pink Floydia. Täytyykin kokeilla, miten kävisi - menis telkkaohjelmat ihan sekasin, kun äiti häiriköisi. Jee. (Kaikkihan aina ovat kuvitelleet minun jonain päivänä "kasvavan" aikuisen aikuiseksi, mutta kun ei niin ei. Peilistä katsoen näyttäisi kyllä jo aika "kypsältä"...)
Tanssimusiikista en ole koskaan ymmärtänyt yhtään mitään (imelältä siirapilta se tuntuu)ja mulle riitti kun joku aikoinaan raahasi minut kerran nuorena tansseihin ja olo oli kuin karjanäyttelyssä. Ikäni mä muistan sen... Joistain klssisen musiikin jutuista tykkään, en osaa enää edes nimetä, toisia inhoan, jotkut sellaisetkin konsertit ovat olleet ikimuistoisia. Livenä. Positiivisessa mielessä.
Miksi tukkia väärään seuraan?
Ei absolutisti avaa "pitkäripaisen" ovea.
Ateisti harvoin kirkkoon sunnuntaiaamuna.
Raviradalle, maneesille ja talliin menee ne, jotka pitävät hevosista.
Minun asiani ei ole mennä myöskään sinne heitä herjaamaan.
- Ajomies on eräs mielikappaleitani vaikka en olekaan ajomies
- eräs miokkini vain on Ajomies-x.
Anteeksi, olen todella pahoillani, jos loukkasin. Aloin vain ajatella, miten vähän sitä musiikkia on tullut viime vuosina kuunneltua ja miksi... (lähinnä kait riitojen välttämiseksi)
Ajattelin vain omasta näkökulmastani eikä tarkoitukseni ollut puuttua siihen, mitä muut kuuntelevat. En oikeastaan halua edes olla mikään yhden asian nimeen vannova ihminen.
Sitäpaitsi oli kiva kotona kokeilla, minkälaisen vastaanoton saisin, jos ehdottaisin että entä jos alkaisinkin kuunnella taas musiikkia. Ja kokeilinkin. Ihan mielenkiintoista... Eli minusta kysymys musiikista oli ihan hyvä, koska en ole koskaan ajatellut, millaisista asioista on tullut luovuttua. Ajattelin vain itseäni, en teitä muita. En sitä, että olisi väärin tykätä toisenlaisista asioista kuin minä.
Enkä edes halua keskustella vain samoista asioista kiinnostuneiden kanssa. Mistä minä edes tiedän, mistä loppujenlopuksi olen kiinnostunut. Tarkoitin väärällä seuralla eräänlaista paradoksia.
Luulin herjaavani vain itseäni. Ajattelin, että täällä kaikki muut ovat niin kamalan viisaita ja oppineita. Yleensä totiset järki-ihmiset, joille sana on kuin se on kirjoitettu, loukkaantuvat minuun(tai sitten minun pitää olla hirmu varovainen), mutta monet kyllä tykkäävätkin paradokseista...
Itselläni on mahdllisuus nauttia musiikista monipuolisesti - kielitaidottomanakin. Sehän on kansaivälisin kieli.
Itselläni on juuri nyt soimassa
Oskar Merikannon musiikkia, jonka ovat levyttäneet Helsingin Kallion kirkossa Kalevi Kiviniemi ja Jorma Hynninen.
Miten nautinkaan esim. tästä:
- Oi muistatko vielä sen virren, jota lapsena laulettiin...
Minusta juuri lapsuuden sävelmät tuntuvat rakkailta. Näin huomaan omille lapsillenikin.
Siitä virrestä olen kyllä tainnut kuulla hienon tulkinnan joskus... En ole ollenkaan niin yksipuolinen kuin esitin, nimittäin... Musiikki oli joskus tärkeä osa elämääni. (Huokaus...)
soitti viulua,joskus harjoitteli samaa kipaletta
viikko tolkulla,jotenkin se alkoi soida omassa
päässäkin,tulee ihan ulkoa mieleen kun kuulee
sävellyksen jossain
Se on teos, joka vaikuttaa... vuosi vuodelta.
Loistavaa musiikkia!
Kun vietämme W.A. Mozarin juhlavuotta eir puolilla maailmaa konsertein niin laittaisin nyt soimaan
- Pienen yösoiton.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Wolfgang_Amadeus_Mozart
Vikingarnaa ,terv,Hiustenhalkoja,ikävä,että lopettivat.
argentiinalaista tangoa kuunnellaan täällä!
Mitä mieltä olet Astor Piazzolan musiikisita ?
Minä olen "myyty" hänen sävellyksiinsä, joita todella on paljon ja kuuntelen myös livenä (Guardia Nueva) - nuoren orkesterin soittamana.
Viime kesänä argentiinalaisen tangon SM-kisoissa Argentiinalaisen tangon puhenjohtaja kiitteli nuorta orkesteria.
Sillä oli Argentiinassa peräti sata miljoona kuulijaa.
- Mitä mieltä olet Piazzolasta ?
Onko hänen sävellyksensä argentiinalaista tangoa ?
Pidän hyvin paljon Piazzollasta. Mutta tuohon ovatko kaikki sävellykset argentiinalaista tangoa, siihen en osaa vastata. Tai paremminkin en tiedä, kuinka argentiinalaiset itse hänet luokittelevat. Argentiinalaisesta perinteestähän hän lähtee. Tunteet ja tunnelmat sävellyksissä ovat voimakkaita, kuten "vanhoissa" tangoissa, mutta ovathan hänen teoksensa pidemmälle vietyinä paljon monipuolisenpia ja rikkaampia. Gidon Kremer tulkitsee tavattoman hienosti Piazzollaa levyllä "Hommage a Piazzolla". Oletkohan sitäkin kuunnellut?
Olen kuunnellut aika paljon myös ihan vanhoja tangoja erityisesti Carlos Gardelin laulamana. Hän kuoli niin varhain, etteivät levytykset korjattuinakaan ole kovin hyviä, mutta niissä on hyvin aito ja voimakas tunnelma.
Olin Loimaan savikoilla kesällä 1958.
Muistelen silloin somerolaisten isäntien sanoneen postilaatikolla kun säveltäjä Unto Monoselle tuli kirjeitä Teostolta.
- Pyh, mikä "säveltäjä."
Oma aika ja lähiympäristöä ei aina huomaa neroa
ei ainakaan ensimmäisenä tunnusta...
Kuuntelen mielelläni ns.avaruusmusiikkia,jossa melodiset äänet vievät jonnekin kauas.Panhuilu,pianoja, levyistä mitkä nyt tulee mieleen,Enigma,Vangelis,Karuhesh yms.
Era-Nova Kasarminkadulla Helsingissä on hyvä ostospaikka tällaisille levyille.
Nämä kaksi ovat olleet nyt unimusiikkinamme jo pitkään, eikä vielä kyllästytty. Ostin juuri uuden Julion levyn.
Myös Sarah Brighmanin levyt ovat ihania ja hänen DVD Las Vegasista loistava.
menossa on espanjalaista (Flamenko)kitara musiikkia; Don Ross
Juuri nyt kuuntelen tallennetta, jossa on mukana mm. Sydämeni laulu, Aamusumussa, Vapautettu kuningatar,Ljud högt du psalm att lova, Finlandia - upeaa kuunneltavaa!
Kuoromusiikki (niinkuin moni muukin) on siitä ihmeellistä, että useimmista kappaleista oppii pitämään, sellaisistakin, joiden kohdalla aluksi on kysymysmerkkinä - avoimin mielin mukaan kuuntelemaan - tai laulamaan! Jos olet haikaillut mukaan laulamaan kuorossa - ei kun yhteyttä johonkin kuoroon ja yrittämään! Itseltäni meni monta vuotta asenteella 'pitäis mennä' - nyt olen ollut mukana harrastelijakuorossa reilut 15 vuotta - jokainen harjoituskerta on innostava - jokainen esitys antaa uutta puhtia!