Mikä nimeksi?

Niin, elikäs perheeseemme on tulossa kuukauden sisällä lapinporokoira uros, ja nimi on hakusessa. Olisi kiva antaa sille joku nimi tyyliin; taika, tuhka tai pihka. Mutta nämä nimet ovat sen kennelin koirilla mistä pentumme haemme... Jos joitakin hyviä nimiä keksitte niin kertokaapa.. Tai sitten joku sivusto missä olisi saamen kielisiä sanoja..:o)
6319
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

tai Säde =)

Äänestä

Tähti.
Nätti. ( Nätti- Jussi)

Kuule, sun olisi pitänyt haastaa vähän riitaa aloituksessa, niin oisit saanut enemmän vastauksia.

Äänestä
  • Buorre on minusta hyvä nimiehdotus, sillä pentusi on varmasti hyvä ja kasvatat siitä hyvän koiran.

    Äänestä

jänkä
nuka
halla

Äänestä

antijukka

Äänestä
  • Kittilän kunnassa(jossa myös levi sijaitsee) on saamelaisten uhripaikka taatsin seita.
    Olen käynyt siellä yhden kerran, enkä ole koskaan ainakaan kuullut koirasta jonka nimi olisi taatsi.
    Taatsin seita sijaitsee kittilän pokassa, joss aon myös tehty suomen pakkasennätys!

    Linkki:

    http://www.kolumbus.fi/jouni.tormanen/Taatsi/taatsi.htm

    ja toinen:

    http://www.luontoon.fi/page.asp?Section=1379&Item=6944

    Tai sitten eiku on hauska nimi minusta..
    Hauka olisi kutsua.. EIKU TÄNNE! heh=)

    Tässä erillaisia porojen nimityksiä:
    # valkko = valkea poro
    # mutsikki, musikki = tumma poro
    # rusakka = ruskeankellertävä poro
    # luostakka = valkeakylkinen poro
    # kalppinokka = valkeaturpainen poro


    Täälläkin on saamelaista ja lappilaista sanastoa:
    http://www.tunturisusi.com/hirvet/sanasto.htm


    Noista ainakin aluksi apua.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Hauva rakas kirjoitti:

Niin, elikäs perheeseemme on tulossa kuukauden sisällä lapinporokoira uros, ja nimi on hakusessa. Olisi kiva antaa sille joku nimi tyyliin; taika, tuhka tai pihka. Mutta nämä nimet ovat sen kennelin koirilla mistä pentumme haemme... Jos joitakin hyviä nimiä keksitte niin kertokaapa.. Tai sitten joku sivusto missä olisi saamen kielisiä sanoja..:o)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu