3 nikaman murtuminen rintarangasta

tigrutus

siis mieheni oli onnettomuudessa ja häneltä murtui 3 nikama rintarangasta tai jostain sieltä mutta en tajua missä se on?? joku fiksu kerroppa missä se sijaitsee,, kun mies joutuu pitämään tuki panssaria päällään 12vko:a ja se ulottuu niskasta vyötärölle niiin ei sekään kerro missä se murtunut kohta on!

1

1162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tpe

      Hep

      Suhtauduthan tähän vastauksee nyt terveellä kriittisyydellä, lääketiteen ammattilainen kun en ole. Mutta; Ymäärtääkseni rintaranka alkaa kaulrangan seitsemän (ylhäältäpäin laskettuna) jälkeen. Siis ovat käytännössä selkärangan niitä nappuloita, joissa kylkilut majailevat kiinni.

      Trauma noissa kuulostaa vakavalta. Kyseisten korjaaminen kun on kinkkistä. Kaularangan ja alaselän nikamiin kun pääsee paljon helpommin käsiksi. Ne voidaankin näin ollen tukea suoraan nikamaan liittyvillä rakenteilla. Toinen on kuitenkin asianlaita keskikehon suhteen, nikamaa leikataessa kun pitää sitä lähestyä vatsaontelon puolelta.

      Pitkään pidettävä ulkoinen tuki siis tullee kysymykseen, ikävä kyllä. Voimia parantumiseen, ja kuntoutukseen.

      -T; Käsipuoli

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      160
      2720
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      201
      1997
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1736
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1648
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1461
    6. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      42
      1457
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      78
      1143
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1060
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      193
      976
    Aihe