Syön ehkäisypillereitä jo neljättä vuotta ja kiertoni on ollut aivan normaali aiemmin. Muitakaan sivuvaikutuksia en ole huomannut. Nyt minulla on ollut jo kuukauden ajan tummaa vuotoa, eli edellisten kuukautisten jälkeen vuoto vain jatkui. Välillä vuoto on rusehtavaa, välillä aivan veristä. Koko ajan kuitenkin niin runsasta, että sidettä täytyy käyttää ja vaihtaa usein. Nyt olisi pitänyt tulla tauko pillereissä, mutta tähän samaan syssyyn sitten yhden pillerin unohdin, joten jatkoin pillereitä tauotta. Raskaana minun ei pitäisi olla, eikä sukupuolitauteja tms. ole tullut hankittua. Mistähän tämä kielii ja missä vaiheessa pitäisi huolestua ja mennä lääkäriin? Kiitoksia jo etukäteen vastanneille...
Neuvoja kaivattaisiin
Huolestunut nainen
11928
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Todennäköisesti oma hormonitoimintasi on vuosien mittaan muuttunut ja syömäsi pillerit eivät siksi enää sovikaan sinulle.
Käytän Yasmin-pillereitä ja ainakin ne aloittaessani lääkäri sanoi, että niiden hormonimäärä on hyvin pieni. Sen takia en varmaan sivuvaikutuksista olekaan kärsinyt. Siksi ihmetyttää, jos kyseessä olisi oma yllättävä hormonitasapainon muutos. Jos pillereiden hormonimäärä on pieni, miksi tällainen vaikutus? JA toisaalta, mikä olisi saanut hormonitoimintani yllättäen muuttumaan niin että seuraukset ovat tämänkaltaiset? Kiitoksia sinulle Mirka vastauksesta, toivottavasti myös muilla olisi vinkkejä.
Ikä ja biologinen kehitys saa hormonitoiminnan muuttumaan ihan ilman mitään sen erityisempää syytä. Eihän murrosikä tai vaihdevuodetkaan ole mikään sairaus tai se että kolmenkympin jälkeen hedelmällisyys alkaa laskea. Hormonituotannon muutokset ovat useimmiten ihan vain normaalia kehitystä.
Itse söin aikoinaan Diane Nova -pillereitä monta vuotta ilman mitään ongelmia. Kaikki "sivuvaikutukset" olivat vain niitä positiivisia: paha akne parani täysin, hiukset lakkasivat rasvoittumasta ja kuukautiskivut loppuivat. Sitten yhtäkkiä vajaan puolen vuoden sisään kuukautiset niukkenivat ensin huomattavasti, sitten loppuivat kokonaan ja lopulta emättimen limakalvotkin alkoivat kuivumaan niin, että oli pakko vaihtaa pillereitä. Heti Diane Novat lopetettuani (tai siis kuukauden kuluttua siitä...) ensimmäiset luomumenkat olivat kuitenkin taas jo ihan normaalit ja samoin seuraavilla erimerkkisillä pillereillä tulleet. Kyseessä oli siis joku juttu, että oman kropan ja pillereiden hormonit eivät enää käyneet samalla tavalla yksiin kuin aiemmin. Mitään sairautta, raskautta/keskenmenoa tai muutakaan erikoista ei tähän liittynyt.
Kannattaa kuitenkin käydä tutkimuksissa, sillä jos kyse on tuollaisesta mainitsemastani hormonitoiminnan muutoksesta, voi olla että joudut odottelemaan seuraavaa muutosta vuosikausia ennen kuin ongelmasi paranisivat itsestään.
Jos et ole ennen syönyt useampia laattoja putkeen, on syy luultavasti siinä. Myös edellisen vastaajan vaihtoehto on varteenotettava. Itselle kävi juuri noin, pillereiden hormonit eivät enää yhtäkkiä riittäneetkään kropan tarpeisiin.
Lääkäriin kannattaa mennä, jos tuo jatkuu vielä tauon jälkeen.
siis vuoto on kestänyt jo kuukauden Ennen kuin unohdin pillerin. Eli siitä ei voi olla kyse, jostain muusta on "hormonihäiriö" tullut. Kiitoksia kuitenkin vastauksestasi. Jos muilal on vielä ajatuksia mistä johtuu tai samanlaisia kokemuksia, ottaisin kiitollisena vastaan.
Siinä tapauksessa vastaus on ensimmäisessä viestissä. Mikäli siis kyseessä ei ole tulehdus tai sukupuolitauti.
Niin ja piti vielä sanomani, että lääkäriin kannattaa tässä tapauksessa varata aika heti kun mahdollista.
Pillereiden sopimattomuus/sopivuus riippuu valtavan monesta seikasta, oman kehon hormonitoiminnan ollessa yksi niistä. Muita vaikuttavia seikkoja ovat mm. sinulle tyypillinen metabolia, miten elimistösi käsittelee pillereitä, luultavasti kaikki mielettömän monimutkaiset asiat lähtien aina solujesi hormonireseptoreiden geneettisestä kokoonpanosta, joka vaihtelee ihmiseltä toiselle. Jos metaboliassasi on tapahtunut muutos, on mahdoton lähteä ennustelemaan, mistä se johtuu. Jos ylipäänsä missä tahansa kehosi pillerien vaikutukseen ja käsittelyyn vaikuttavassa tekijässä on tapahtunut muutos, on sitä aika mahdoton sanoa, mistä se johtuu. Kun aletaan määrittelemään, mistä johtuu yksittäisen henkilän vaste johonkin lääkitykseen, pitäisi oikeastaan mennä solu- ja molekyylitasolle.
Pillereiden vähähormonisuudella ei ole oikeastaan tekemistä sen kanssa, aiheuttaako pilleri sivuoireita vai ei. Karsimalla ylimääräiset hormonimäärät pois voidaan poistaa ylimäärästä johtuvat sivuoireet, mutta ei pystytä vaikuttamaan mm. niihin oireisiin, jotka johtuvat siitä että pilleri kuitenkin ottaa hallintaansa koko sukuhormonitoimintasi. Syödessäsi vähähormonisia pillereitä et todellakaan saa "vain" ehkäisyvaikutusta muun elimistösi toiminnan pysyessä ennallaan: kaikki yhdistelmähormonivalmisteet toimivat juuri siten, että ne lopettavat oman hormonitoimintasi ainakin munasarjojen kohdalta. Niiden vaikutus elimistössä on aina suuri, vaikka olisi kuinka vähän hormonia. Sikäli mainostus vähähormonisuudesta johtaa ihmiset harhaan, että niin kauan kun pillerissä on tarpeeksi hormonia ehkäisyyn, siinä on tarpeeksi hormonia tekemään aika monia muita asioita. Mielikuva, että vain liika hormoni aiheuttaa sivuoireita, on väärä. Lisäksi joissain tapauksissa hormonia on liian vähän, ja sekin aiheuttaa oireita.
Ovatko tällaiset muutokset täysin normaaleja, eli pitäisikös nyt kipaista lääkäriin vai ohittaa olankohautuksella? Siis ovatko muutokset yleensä hälytysmerkki vai ohimenevää oikuttelua - niin kuin meillä naisilla muutenkin? :)
Siis jos oireena on jatkuva tiputteluvuoto, niin eikös sen sano jo järkikin, että lääkäriin on mentävä. Vai haluatko tosissaan vuotaa jatkuvasti? Toki voit seurata tilannetta ensin, jatkuuko vai loppuuko vuoto, mutta viimeistään jos tauon jälkeen näyttää samalta, on mentävä lääkäriin.