Olen aikeissa ostaa Corollan vm 2001-2004, viistoperä ehkä mieluisin. Muistelen kuulleeni puheita ja joitakin kirjoituksiakin olen joskus nähnyt, että Corollasikin on ollut öljynkulutusongelmia. Mutta mitä moottoria ja vuosimalleja tuo koskee? Onko eroja korimallien suhteen - nehän tehdään aivan eri valtioissa? Onko kyse vain jostakin lyhyestä sarjasta koneita jollakin valmistusaikavälillä? Miten maahantuoja on suhtautunut ongelmaan?
Kiitos asiallisista vastauksista ja tiedoista!
Kiitos asiallisista vastauksista ja tiedoista!
Vastaukset 4
Vanhimmat
...oli ekoissa sarjoissa jotain ongelmaa kun tulivat markkinoille(käsittääkseni vääränlaiset männänrenkaat) mutta eiköhän ne ole kaikki korjattu takuuseen.
Avensiksen 1990- 2000 vuosi malleissa oli väärin Englannissa asennettuja öljy renkaita. Ei missään muissa. Itsellä oli tuo avensis, alkoi syömään öljyä 70000km ajettua, takuu korjas.
On muuten ainoa vika mitä minun kuudessa omistamassani Tojossa on ollut.
Kyllä niitä viallisia on kaikissa 1,6-1,8litraisissa VVT-I-moottoreissa vm.2002 saakka.
Oma 2001-Avensikseni korjattiin takuusen viime syksynä 80000km ajettuna. Söi öljyä yli ½l/1000km.
Muitakin vikoja on ollut, niistä joskus toisella kertaa.
Jos on noin monta ollut niin ,jotain on varmasti korjattu.Mutta näillä sivuilla saa puhua myös, PASHAA.Taas toyotalle maksava mainostaja.