Tavallisen kissanhiekkalaatikon reunat ovat liian matalat, kissanpentu kusee reunojen yli :
Katollinen kissanvessa
kummallinen kissa
1367
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
kopallinen laatikko käy hyvin. Siinä on tosin yksi mutta: mikäli kissa ruutaa pissansa (eli kusee seinää päin) voi olla syytä pestä koppa ainakin pari kertaa viikossa koska siihen kohtaan jossa koppa ja laatikko yhdistyy, kertyy silloin pissaa joka kuivahtaa ja voi alkaa haisemaan.
Ritilävessaa et tarvi mikäli et käytä puupellettejä.
Yksi vaihtoehto on hommata korkeareunainen laatikko kissan vessaksi. Kunhan ei nyt korkeuden kanssa ihan liioitella, mutta kuitenkin. Sellainen voi olla helpompi puhdistaa kun kissa ruutailee.
Tulipa tässä mieleen, että oletko kuinka paljon laittanut hiekkaa laatikkoon? Jos hiekkaa on hyvin vähän ja kissa pissaa laatikon phojalle jossa ei enää hiekkaa ole, se pissa räiskyy kisun jaloille ja se voi saada kisun nostamaan pyllyä ja suuntaamaan pissaa muualle.
Aktiivihiilisuodatinta ei oikeastaan tarvitse jos valitsee hiekan oikein. Itse käytän ökoplussaa joka ei haise juuri yhtään.