elikkäste.. muistelen että joskus ennen on ollut tapana että sulhanen vie appiukolle viski/konjakki pullon(?), olenko oikeassa? MUTTA missä vaiheessa? silloin kun on mennyt kihloihin tyttären kanssa vai vasta ku on mennyt naimisiin..? olisi mielenkiintoista kuulla oikea "tyyli", tiedä vaikka toeuttaisi sen =))
osaisiko joku keroa tarkemmin
vanhasta tavasta...
31216
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
mun mies vei sillon konjakkipullon, kun mentiin ensimmäisen kerran käymään meillä... En ole tarkemmin kuullut, että sen pitäisi jotenkin liittyä kihlajaisiin tai häihin... Mutta ei sitten mitään halvinta ja pienintä pulloa kannata ostaa, eikä sitä ihan kalleintakaan. =)
isäni periaate oli/on, että tyttäriä ei ulos viedä, ennen kuin on viskipullo pöydässä. käytännössä se siis tapahtui niin, että ensi visiitillä isäni kertoi tämän poikaystäväehdokkaalle ja toisella visiitillä isä sai pullon.
Se on viety samalla, kun on käyty sopimassa tulevan appiukon kanssa kihlauksesta. Viinapullolla on siis voideltu tulevan morsiamen isä suotuisalle päälle. Viskipullo taitaa olla vähän nuorempaa perua, koska viinaahaan Suomessa on perinteisesti juotu.