Macbook kuumenee sammutettuna

viimeinen mäkki?

Uusi macbook core duo on kaksi kertaa jämähtänyt kuumuuteen, sammutettuna -sammuta- komennolla.
Eli masiina on ollut n. vuorokauden käyttämättä pöydällä ja ei suostu käynnistymään kun on tulikuuma. Virtajohto on ollut kiinni, akku ei ole kuuma.
jäähdyttyään riittävästi piuhat irrotettuna käynnistyi ainakin edellisellä kerralla.

Onko muilla havaittu vastaavaa?

5

620

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jason-blue

      Toi on kaukana normaalista.

      Mulla oli Random Shut Down-ongelma, mutta toi on jo bizarre! :o

    • Applen tukipuhelimessa sanoivat? Sehän on ensimmäinen yhteydenotto-osoite noin vakavan vian sattuessa eikä suinkaan tämä kähynen suomi24.

      Joten, mitä Applella sanoivat?

    • ottanut akun irti ja painanut 5sek powerinappia..
      tämän pitäisi nollata virranhallinta pmu joka kuulemma joskus aiheuttaa ihmeellisyyksiä liittyen juuri lataukseen yms.

    • outoa täälläkin

      Heh, itselläni uuden karheassa macBookissa pari kertaa ollut sama ongelma. Kahesti on suostunut käynnistymään virtanapista pitkällisten yritysten jälkeen ja kerran just otin akun pois ja takas ja heti sit käynnisty.
      Mietin just, et jaksaisko sitä viedä koneen huoltoon...ku se kuiteskin seisoo siellä sit kauan ja tarviin konetta koko ajan. Kone kuitenkin pääasiallisesti toimii moitteetta. Mut ei kai tämmöinen nyt kuiteskaan pitäis tavallista koneelle olla. Tosin lyheällä googletuksella löyty kyllä monta samantyyppisistä ongelmista kärsiviä koneenomistajia.

      Eli mitens alkuperäiselle kävi? Veitkö huoltoon ja tehtiinkö koneelle mitään? Onko sen jälkeen toiminut?

      • outoa täälläkin

        Joo eli kerronpa nyt vielä mitä päädyin tekemään oman koneeni kanssa. Soitin huoltoon ja kerroin ongelmasta, ja ne kehotti tuomaan koneen korjattavaksi. Eilen vein, saa nädä korjaako ne siitä mitään ja kauanko kone siellä lojuu... (Tietysti liian kauan)

        Itse asiassa oma koneeni virtanapista sammuttamalla ei kyseisissä tapauksissa mennytkään kiinni, vaan nukkumaan. Sitten tuulettimet ovat menneet täysille. Tämän jälkeen kone ei ole suostunut summumaan eikä heräämään tilastaan... Kiva.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      255
      7157
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      36
      3747
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3298
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      66
      3071
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      107
      2758
    6. Tämä on persut

      Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven
      Maailman menoa
      10
      2656
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      42
      2398
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      46
      2165
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      65
      1908
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      96
      1801
    Aihe