toimittajaksi

pääaine?

Jos haluaa toimittajan ammattiin, onko merkitystä sillä onko opiskellut tiedotusoppia tai viestintää, vai onko parempi pääaine esim. valtio-oppi tai kansantaloustiede?

5

854

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kslfjslkjfksaj

      että opiskeli yliopistossa tiedotusoppia, viestintää tai mitä tahansa oppiainetta. Nyt lehtitalot kamppaavat ammattikouluista valmistuneita medianomeja ja media-assareita ttt-statuksella (tarvittaessa töihin tulevat) eivätkä kysele pääaineita.

      • Jemina79x

        Alalla vuosia pyörineenä en ole kyllä huomannut, että lehtitaloihin hamuttaisiin nykyään medianomeja ja media-assistentteja...

        Kyllä yliopistokoulutus tällä alalla on edelleen valttia. Jos on erityisen hyvä ja lahjakas tyyppi, toki voi töitä saada medianomin papereillakin, mutta se on vaikeampaa.

        Pääaineen suhteen on kahta koulukuntaa: toiset kannatavat viestintä-aineen ottamista pääaineeksi, toiset sivuaineeksi. Uskon, että sillä ei siis loppujen lopuksi ole paljon merkitystä.


    • on vastakohta

      ei-toimittaja??
      toimittamaton??
      mitä sinä tänään toimitit?

      entä huomenna... toimitatko sen syytekirjelmän
      maistraattiin niinkuin almalle lupasit?

      olet siis toimittaja!

    • uutisnainen

      Sanoisin, että monipuolinen tutkinto on paras, yksin pääaine ei ratkaise.
      Moni on sitä mieltä, ettei tiedotusoppi ole paras pääaine toimittajalle, koska sen lukijoista tulee mukamas liian muototarkkoja. Toiset ovat eri mieltä.
      Itse luin pääaineena valtio-oppia. Tiedotusopista lukee papereissa approbatur.

      t. toimittaja

      • jepjepjep

        oma pääaineeni oli yleinen historia. viestintää tai journalismia en edes harkinnut. tervetuloa alalle!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      192
      3526
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      12
      3190
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      63
      2499
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2135
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1940
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1868
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      39
      1692
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1581
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1133
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1120
    Aihe