eli nyt kun kerta taalla saakka ollaan, olisi niin siistia nahda tuo paikka, onko kokemuksia? matka on kuites suht, pitka, koko eissu pitas viikonlopussa teha, milla kannattas menna, en usko etta autonvuokraus on vaihtoehto, joten kulkeeko junat/bussit? Ja mita muita kaupunkeja/nahtavyyksia yorkin lahistolla olisi, sillai etta viikonloppuna kerkeisi kiertaa? Washington dc? kiitos avusta!
new york-niagaran putoukset
ja muutaki?
3651
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
boston, washington dc ja philadelphia ovat sellaset että jos aikaa riittää esim. vaihdossa tai aupairina ollessa niin kannattaa toki käydä katsomassa. chinatowneista menee bussit mukavasti ja edullisesti.
niagaran putouksille järjestetään viikonloppumatkoja nycistä noin 300e hintaan /hlö (sis. matkat, majoituksen, ruoat, pääsyliput eli kaiken) - eri firmoja löytyy googlettamalla. kaveri tilasi justiinsa joltain firmalta liput kahdelle henkilölle ja sai kolmannen henkilön maksutta mukaan joten tällasiakin tarjouksia kannattanee hyödyntää jos on porukalla menossa.
se, kannattaako niagaran putoukset käydä katsomassa, on jokaisen varmaankin ihan itse pähkäiltävä mielessään. itse jätin käymättä koska kuulin että eivät ole niin komeat/suuret kuin mitä on yleisesti puhuttu ja annettu ymmärtää. päätökseen vaikutti tietysti myös riessun hinta ja loppuvaiheen aikapula (vuosi on oikeasti aika lyhyt aika...) mutta suurimpana tekijänä juurikin tuo että olen matkustanut paljon ympäri maailmaa joten olen jo nähnyt kaikenlaista... kokemus saattaa siis olla todella upea sellaiselle, joka ei ole ennen matkustanut eikä esimerkiksi nähnyt euroopan suurimpia putouksia tai ylipäätään mitään 'kuuluisia' juttuja mutta vastaavasti moni reissaaja voi pettyä. tästä esimerkkinä edellisessä viestissäni mainitsemani kaverit joista yksi oli brasilialainen ekaa-kertaa-ulkomailla -tyyppi ja toinen ranskalainen paljon-jo-maailmaa-nähnyt - brassi oli ihan innoissaan, ranskalaisen mielestä oli ok mutta ei mitenkään erikoisempi.
...kannattaa jo vuokrata auto ja ajaa, jos useampia matkalla.
Itse tein keikan yksin ajamalla NYC-Toronto yhden pitkän viikonlopun aikana. Ei siinä mitään ongelmaa.
En lähtisi sohlaamaan julkisilla...
J