olette hänestä Jan Jalutsi
Jan Jalutsi suorittaa vankeusrangaistustaan Helsingin vankilassa, Sörkassa. Hänet tunnetaan myös nimellä Stefan Moilanen. Jalutsin rikoskierre on kestänyt 20 vuoden ajan. Ensimmäisen tuomionsa nyt 42-vuotias Jalutsi sai vasta 16-vuotiaana.
Jan Jalutsia pidetään Pohjoismaiden tunnetuimpana vankikarkurina. Viimeisin yhtäjaksoinen vankilassaoloaika oli peräti 16 vuotta ja sinä aikana hänen onnistui paeta useita kertoja muurien takaa niin Suomessa kuin Ruotsissakin. Pisimmillään karkumatkat veivät aina Thaimaan viidakoihin saakka.
Suurin osa tuomioista on tullut pankkiryöstöistä. Nyt Jalutsi suorittaa neljän vuoden vankeustuomiota törkeästä huumausainerikoksesta. Hän vapautuu ensi keväänä. Vankeusaikanaan Jalutsi on toiminut ahkerasti vankiloiden toverikunnissa ja viranomaiset ovat saaneet runsaasti postia laitosten epäkohdista ja vankien kohtelusta.
Jalutsi ei, kuten useat vangit, syytä pitkän rikoskierteensä alkamista surkeilla perheoloilla ja väkivaltaisilla vanhemmilla. Päinvastoin hän mainitsee, että perheolot olivat vakaat ja kannustavat. Nyt jo iäkkäät vanhemmat ovat kannustaneet poikaansa rehellisen elämän raiteille aina tähän päivään saakka.
Parantaako vankila vakaviin rikoksiin syyllistyneen henkilön pitkän tuomion aikana? Lähteekö aikanaan siviiliin tekojaan syvästi katuva ihminen? Jan Jalutsin mukaan kumpikaan vaihtoehto ei ole realistinen.
MITÄ MIELTÄ OLETTE
4
1214
Vastaukset
- ........
vapautunut kunnon kansalainen nyt vai onko viel linnassa
- Ihmettelevä...
No joo, onkos kirjoituksesi pointti se että koska vankila ei paranna se on pahasta? Joten pitäisikö konnien antaa rauhassa tehdä rötöksiään ja koska vankila ei paranna - liikkua vapaalla? Ehkäpä kukkahattu tätien piirit voisivat pitää pikku teehetken kerran viikossa jossa käytäisiin läpi rikollisen rikoksia... no joo tuohon malliin taitaa olla koko vankeinhoito menossa.
- että:
Olet ainakin tekstisi kopioinut suoraan täältä:
http://www.yle.fi/poliisitv/tekija.php
Etkö itse mitään keksinyt?- pako
oot ollut skarppina mutta mitä mieltä oot tästä ukosta aika kauan ollu kiven sisässä eikä ees murhannut/tappanut ketään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku645240Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti692485- 2682406
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362359Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191694Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2191488Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai521084Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v131043- 891016
- 66947