MITÄ MIELTÄ OLETTE

pako

olette hänestä Jan Jalutsi

Jan Jalutsi suorittaa vankeusrangaistustaan Helsingin vankilassa, Sörkassa. Hänet tunnetaan myös nimellä Stefan Moilanen. Jalutsin rikoskierre on kestänyt 20 vuoden ajan. Ensimmäisen tuomionsa nyt 42-vuotias Jalutsi sai vasta 16-vuotiaana.

Jan Jalutsia pidetään Pohjoismaiden tunnetuimpana vankikarkurina. Viimeisin yhtäjaksoinen vankilassaoloaika oli peräti 16 vuotta ja sinä aikana hänen onnistui paeta useita kertoja muurien takaa niin Suomessa kuin Ruotsissakin. Pisimmillään karkumatkat veivät aina Thaimaan viidakoihin saakka.

Suurin osa tuomioista on tullut pankkiryöstöistä. Nyt Jalutsi suorittaa neljän vuoden vankeustuomiota törkeästä huumausainerikoksesta. Hän vapautuu ensi keväänä. Vankeusaikanaan Jalutsi on toiminut ahkerasti vankiloiden toverikunnissa ja viranomaiset ovat saaneet runsaasti postia laitosten epäkohdista ja vankien kohtelusta.

Jalutsi ei, kuten useat vangit, syytä pitkän rikoskierteensä alkamista surkeilla perheoloilla ja väkivaltaisilla vanhemmilla. Päinvastoin hän mainitsee, että perheolot olivat vakaat ja kannustavat. Nyt jo iäkkäät vanhemmat ovat kannustaneet poikaansa rehellisen elämän raiteille aina tähän päivään saakka.

Parantaako vankila vakaviin rikoksiin syyllistyneen henkilön pitkän tuomion aikana? Lähteekö aikanaan siviiliin tekojaan syvästi katuva ihminen? Jan Jalutsin mukaan kumpikaan vaihtoehto ei ole realistinen.

4

1203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ........

      vapautunut kunnon kansalainen nyt vai onko viel linnassa

    • Ihmettelevä...

      No joo, onkos kirjoituksesi pointti se että koska vankila ei paranna se on pahasta? Joten pitäisikö konnien antaa rauhassa tehdä rötöksiään ja koska vankila ei paranna - liikkua vapaalla? Ehkäpä kukkahattu tätien piirit voisivat pitää pikku teehetken kerran viikossa jossa käytäisiin läpi rikollisen rikoksia... no joo tuohon malliin taitaa olla koko vankeinhoito menossa.

    • että:
      • pako

        oot ollut skarppina mutta mitä mieltä oot tästä ukosta aika kauan ollu kiven sisässä eikä ees murhannut/tappanut ketään


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      200
      4353
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      42
      1996
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      61
      1657
    4. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      133
      1353
    5. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      358
      1337
    6. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      93
      959
    7. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      26
      913
    8. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      889
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      818
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      186
      696
    Aihe