Olemme lähdössä marraskuun alussa Shanghaihin ja nytpä mietinkin matkavaatetusta. Luin jostain, että lämpötila olisi noin 17 astetta, mutta taas toisaalla taidettiin mainita kylmästä viimasta tuona ajankohtana. Kertokaapa viisaammat, mikä olisi todennäköisin keli, jos vaikka osuisi kohdalleen joku ennustus.
Vastaukset 7
- ja hyvin tarkenee
Pukeudu niin kuin Suomessakin samaan aikaan niin tarkenet hyvin.
- shanghaista
No, saatahan on mahdoton ennustaa muutamaa paivaa pidemmalle ;-)
Marraskuussa ei ole niin kylma kuin Hgissa. Kosteus on se, mika tekee saasta kalsean tuntuisen.
Kerrospukeutuminen on paras neuvo, lampotilat voivat vaihdella paivasta toiseen ja jos on pilvista niin on myos suhteessa paljon viileampi.
En mie muuta neuvoa osaa antaa. Toppatakki on varmaan viela liikaa ;-)
http://www.worldweather.org/001/c00240.htm- Mitä mukaan?
Juu, en ennustajia huhuilekaan. Tarkoitin ihan yleisellä tasolla tyyliin talvi- vai kesävaatteet. Kiitos!
- shanghaista
Mitä mukaan? kirjoitti:
Juu, en ennustajia huhuilekaan. Tarkoitin ihan yleisellä tasolla tyyliin talvi- vai kesävaatteet. Kiitos!
Moi
no talvivaatteet on varmaan viela vahan liian hevit. talvisaappaita taalla ei tartte edes tammikuussa. lammin tuulenpitava takki, sinne varuilta joku varakerros (fleese), jos oot nainen, niin varuilta sukkahousut, t-paidalla ei tarkene, eli pitkahihaista mukaan, hanskat ja kaulaliina ;-)
katselin ihan mielenkiinnosta valokuvista, mita meilla on ollut viime vuosina marraskuussa paalla ;-), vaihtelevasti, joskus villapaitaa, joskus vain pitkahih. paitapuseroa.
eli, se kerrospukeutuminen on varmaan hyva idea
- Shanghai in my mind
Olen myös menossa Shanghaihin marraskuussa ja siellä on kuulemma Suomen syksyinen ilma, eli n.15-20C lämmintä. Varaan lämpimästi vaatetta mukaan, en ota lyhythihaisia jne. mukaan ollenkaan, sillä ei olisi kiva sairastua heti reissun alussa. Ja yöthän siellä ovat kuulemani mukaan myös kylmiä. Sääennustukseen on vaikea sanoa mitään. Kannattaa katsella lähempänä.
- kans!!
siellä nähdään! Ajattelin ottaa ohuen takin, ja saahan sitä sieltä mitä tarttee.. luulisin.
t. shoppaholic
- natalian
Shanghaihin jouluksi ja ajattelin että pitää varmaan turvautua ihan talvitakkiin kun siellä on silloin kuulemma maksimissaan 10 ja minimissään 2.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1181498
- 50960
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r146774Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50746- 70676
- 67626
- 53617
- 59596
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.123563Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e119535Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20510- 5488
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32488- 34487
- 55478
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118466- 49457
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453- 4429
Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.134420