Maxima 2.0 2002

Mikähän mahtaisi olla pielessä. Käynnistäessä alkaa konehuoneesta kuulua kovaa kolinaa ja sit ääni loppuu. Sit taas kiihdyttäessäni alkaa kahta kauheempi kalke konehuoneesta. Ajettaesssa tasaisesti pintakaasulla ei kuulu juuri mitään. Onko autossani isokin vika? Autolla on ajettu noin 150 000 km
3730
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

halvin mahdollinen vika noilla oireilla ovat hajonnet tai kulahtaneet mootorin tukityynyt. Kone kääntyy hajonneiden tukikumien varassa sen verran että joku sen osa pääsee hakkaamaan lokasuojaan tai tulipeltiin.

Kalleimmista voisi sitten aloittaa vaikkapa katkenneilla männänrenkailla tai kulahtaneilla kampiakaselin laakereilla/männäntapeilla. Voisihan tuo tietty olla todella paha nakutus yhdessä sylinterissä?

Äänestä

on, että olet unohtanut ostaa kyseisen auton.
Huh, se olikin vain unta, tuollahan se koliseva ooppeli edelleen makaa pihassa...

Äänestä

Diagnostiikka kertoo jos on oikee vika, ts jos sytty jostain syystä pielessä (eioomaximassatottakaan). Aja ECUn oma self tst tai hommaa testeri, maksaavat alkaen 100$ - jos tilaat USAsta. Tahi kysy huollosta paljonko self testi mak$aa ... joskus testin saa jopa ilmaseks.

Kone ei hajoo jos et hiekkaa laita sisään.

Ehken tuollain mainittu ulkoinen kolina olis todennäköisin, pakoputken pelti irronnut tms. Kumityynyt ei neljässä vuodessa 'voi hajota'.

Vanhemmissa malleissa venttiilinnostimet saattoi kolista jos ei käyttänyt nissanin öljyfiltteriä, mutten nyt muista onko tuossa tavalliset nostimet.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Ongelma!! kirjoitti:

Mikähän mahtaisi olla pielessä. Käynnistäessä alkaa konehuoneesta kuulua kovaa kolinaa ja sit ääni loppuu. Sit taas kiihdyttäessäni alkaa kahta kauheempi kalke konehuoneesta. Ajettaesssa tasaisesti pintakaasulla ei kuulu juuri mitään. Onko autossani isokin vika? Autolla on ajettu noin 150 000 km

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu