Onko mitään sivuja mistä löytyisi valmet 205 kuvia? Onko muuten hyvä traktori?
Valmet 205
J.E
66302
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ihan peruskonehan se on.Mulla ei sen kummempia kokemuksia 205:sesta,mutta mitä itsekin olen ko. mallia katsellut niin varmaan yhtä toimintavarma kuin 502:set on ollu.
http://www.konedata.net/Traktorit/Valmet2005.htm
Sylinteritilavuus 2,7 ja taisi olla turboton.Hiukan
riisutumpi kuin 305 tai 405, siis karvalakkiversio
edellisistä.Ja tietysti sai myös neliveto versiona.
Luultavasti tätä mallia ei myyty kovinkaan paljon. Mutta tekniikka vastaa muuten kutakuinkin 305/405:sen tekniikkaa.
...ollut; http://www.konedata.net/Traktorit/Valmet255.htm
On tuolla konedatassa vaan hiukan väärässä paikassa.Kokolailla kun 305 ilman turboa ja hitaammalla laatikolla.
Takuulla on olemassa malli 205, olen omistanut sellaisen nelivetomallin n. 10 vuotta. Kätevä ja ketterä peli pikkuhommiin. Oikeastaan ainoa selvä puute on kytkimestä riippuva voimanotto, ts ei kaksoiskytkintä, eikä käsikytkintä kuten mm. 305ssa. Tehohan on pieni, mutta kevyet työt sujuu.
Takarenkaat ovat kapeammat kuin muissa (305,405), mutta onhan parempi menemään lumessa ja taitaa olla parempi metsässäkin. Ohjekirja on vain muutaman sivun läpyskä 305 ja 4 05 kirjan poikkeamista. Nopeutta on hieman yli 30 km (GPS:n mukaan) Koppi on mielestäni kunnollinen ja aika hiljainen jä lämminkin, vaihteet synkronoituja jne.
Mulla itellä on valmet 359d.Eikö niissä ole melkein sama moottorikin? Olen vähän suunnitelliut joss vaihtaisi tuollaisen 205 valmetin.Sehän on jotain 90 luvun traktoreita.