Mistä halvimmalla liput Orlandon huvituksiin ?

hbh

Onko kellään tietoa mistä Jenkeissä kannattaa hankkia liput Orlandon huvipuistoihin (Disney, Sea World, Universal Stuodios), että saisi halvemmalla kuin portilta? Lähtö on kahden viikon päästä. Olemme Orlandossa 10 päivää perheen kanssa, lapset ovat 17 v. ja 9 v.
Kuinka paljon aikaa kannattaa varata puistoihin?
Missä muualla kannattaa käydä?
Mitkä ovat must-paikkoja ja mitä kannattaa jättää väliin?

5

4507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • weeewwee

      Itse olemme aina ostaneet liput portilta, joten en tiedä oikeastaan muista vaihtoehdoista.. Äsken kuitenkin googletin hakusanalla "tickets to walt disney world" ja sieltä löytyi muutamia sivuja jotka tarjoavat lippuja n. 5 $ halvemmalla. Löydät varmasti muihinkin paikkoihin liput tuolla tavalla.
      Olen itse ollut Orlandossa pariin kertaan ja erilaiset huvi/vesipuistot on tullut kierrettyä. Aijotteko käydä kaikissa mainitsemissasi huvipuistoissa?

      Disney Worldissä kannattaa käydä, se itsessään koostuu jo neljästä huvipuistosta (Magic Kingdom, Epcot center, MGM-studios ja Animal Kingdom). Muita Disneyn kohteita ovta mm. Pleasure Island (klubeja, baareja ym.), vesipuistot Typhoon Lagoon, River Country ja Blizzard Beach. Myös Discovery Island on mielenkiintoinen kohde eksoottine kasveineen ym.

      Universal Studios on ehkä enemmän nuorten, aikuisten ja elokuva harrastajien mieleen, kuin pikkulapsien. Toki Universal on mielettömän kiinnostava paikka, jossa saa aikaa kulumaan. Mm. laite nimeltä Earthquake vie sinut San Franciscon metroon, joka on pysähtynyt asemalle, kunnes tulee mieletön 8.3 Richterin asteikon maanjäristys..

      Sea World on vesieläinpuisto, itsellä ei ole kokemusta..

      Orlandon on shoppailijan paratiisi monine Shopping malleineen ym. Church Street Station on ostos-,ravintola- ja huvittelukeskus.

      Anteeksi vastauksen pituus, mutta halusin vastata tyhjentävästi. Mukavaa matkaa!

    • myös menossa

      kyselin itse vähän samoja asioita Sonera Plazan matkalaukkusivujen keskusteluissa. Ja sain mielestäni hyviä vastauksia. Joten nyt olemme itse tilanneet liput juuri tuon yhden agenttitoimiston kautta ja tuntuu onnistuvan asiat oikein mukavasti.Joten katseleppa sieltä.
      p.s. kysymykseni oli siellä nimimerkillä "disney worldiin"

    • Helen Ojanperä

      Me ostettii viime talvena ihan Universalin sivuilta käsin liput jotka oli _todella_ edulliset. Kun osti kahden päivän lipun, sai sillä hinnalla olla Studioilla ja Islands of Adventurella 5 päivää. Neljä päivää oltiin, viideskin olisi mennyt ellei olisi ollut muuta menoa. Niin paljon on jo niissä kahdessa puistossa actionia sekä lapsille että aikuisille. Vaikka oli jo 3. kerta, ei ollut yhtään liikaa.

      Disneyllä ollaan oltu kahdesti, joista toinen liikaa. Meistä se oli enemmän suunnattu pienille. Lapset (silloin 12 ja 10) pitivät ihan kivana, mutta lapsellisena.

      Lipuista sen verran, että ne ostettiin paikanpäällä ollessa läppärin avulla ja maksettiin luottokortilla. Ainakin meidän kohdalla toimi hienosti. Eikä porteilla tarvinnut jonottaa lipunmyyntiin :D

    • Maailmanmatkaaja76

      on Miami Beach ja Downtownin pikkukadut, sekä mustien asuttamat slummikorttelit (jossa mm. kuvattiin Michael Jacksonin Thriller-video) kannattaa kiertää kaukaa auringonlaskun jälkeen, ellei sitten halua hieman erilaista elämysmatkaa.

      Aiemmin Miami Beachillä muuten oli ulkonaliikkumiskielto rantahiekalle, huumediilereiden jne vuoksi, en tiedä nykyistä tilannetta.

      • joemoe

        Teimme Floridan kiertomatkan kesällä 2005. Mielestämme Miami beach oli ehdoton nähtävyys. Paikat olivat erittäin siistejä ja olo tuntui turvalliselta. Esim. rantakadulla käveli paljon lapsiperheitä auringonlaskun jälkeen. SUOSITTELEN!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7160
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2510
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      102
      1957
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1517
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1069
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      980
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      959
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      853
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      729
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      708
    Aihe