meillä on 3kuukautinen vauva ja hän on kuolannut kuukauden,nyt viime päivinä on kokoajan tunkenut nyrkkiä tai leluja suuhun on kovin tuskaisen ja ärtyneen oloinen.Eilen huomasin että yläikenet ovat turvonneet siitä kohtaa mistä hampaat tulevat,ikenet muuten siloiset.Vauva ei syö kunnolla ja jos syö niin vaikeasti.Nyt olen varma että hampaita tehdään.Mutta kysymys kuuluu että kauankohan vielä kestää että hampaat puhkeavat?Vauva on niin kovin kiukkuinen.Ostin viilentävän pururenkaankin ja vauva kovasti pistää sitä suuhun ja puree mutta eipä näytä kovin hyvin tepsivän. Yöunet meni täysin piloille kun tuttia oli pakko saada lutkuttaa kokoajan ja jos tippui alkoi itku.Päiväuinienkin jälkeen kamalan kiukkuinen.*HUOKAUS*
tulis jo äkkiä.Justiinsa päästiin koliikista eroon ja pari päivää oli rauhallista ja nyt tämä.
tulis jo äkkiä.Justiinsa päästiin koliikista eroon ja pari päivää oli rauhallista ja nyt tämä.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Meillä sama tilanne.Vasta selvittiin koliikista ja alettiin nukkumaan yöt.Nyt hampaiden teko vaivaa yötäpäivää.Jaksamisia!
meillä tyttö vajaa 4kk ja kaksi hammasta näkyy alhaalla eikä oo yhtään sen kiukkusempi ollu kun ennenkään,nukkuu vaan paljon enemmän ja pidempään! :)