vettä

Hei.

joku jo aikaisemmin kirjoitti veden antamisesta yöllä.
Meillä on tilanne, että tyttö 4 kk heräilee yöllä tiheään, välillä vatsavaivoihin. Muu ei auta kuin tissi, joka vain pahentaa kierrettä. Nyt ajattein antaa vettä tilalle.

Minkä ikäisille vettä olette antaneet ja annoitteko aina kun vauva heräsi? Entä tissin anto, jäikö se kokonaan pois? Meinaan onkko vaarana, että vesi syrjäyttisi kokonaan maidon yöllä?

anis
3293
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Maitoa aloin yöllä korvaamaan vasta puolen vuoden jälkeen, taisi olla 7,5kk tyttö silloin. Neljän kuukauden ikäinen on niin pieni, että yösyömisellä vielä tärkeä merkitys. Yöimetykset pitävät yllä maidontuotantoa päiväimetyksiä paremmin. Meillä tyttö lopetti itse tissittelyn 6kk ikäisenä.

Aluksi korvasin vedellä aamuyön syönnit eli 12-05 välillä, aamulla sai pullosta vellin ja jaksoi nukkua kahdeksaan asti. Nyt en iltapuuron ja -maidon jälkeen anna muuta kuin vettä ennen aamu klo 5.00 (9kk).

Mietin voisiko vatsavaivoihin löytyä apua jostain muusta... meillä kokeiltiin kyllä kans kaikenlaista. Rela-tipoista ilmavaivat pahenivat, eli jos teillä käytössä niin kokeilkaa laittaa tauolle.

Nämä on tietysti vaan minun ajatuksia ja hieman omia kokemuksia, mahaheräilyt menivät ohi ja niiden tilalle tuli sitten muuta heräilyä :)

Äänestä

Minä ainakin joskus kirjoitin veden antamisesta. Annoin sitä kyllä vasta 8kk ikäiselle unikoulun yhteydessä. Ja tarkoituksena nimenomaan oli, että yömaidon juonti loppuisi kokonaan. eli tilanne oli aivan eri kuin teillä. 4kk ikäinen on toki liian pieni unikouluun.
en usko, että tuo vesi auttaa jos heräilyn syynä on vatsavaivat. voithan toki kokeilla. Meillä oli ihan sama tilanne 3-8kk ikäisenä. Muu ei auttanut kuin tissi, ja sitä sitten syötiin tunnin välein joka ikinen yö, ja äiti valvoi tuon viisi kuukautta... Meillä ei kyllä onneksi tissittely mitenkään vatsavaivoja pahentanut.
Paljon jaksamista sinulle öihin!! Toivottavasti joku muu osaa neuvoa vatsavaivoihin hyviä niksejä. Ja ehkä se tieto lohduttaa, että puolivuotiaana voi sitten jo alkaa unikouluttamaan.

Äänestä

jo 3viikkoisesta eteenpäin..yösyötyt vähenivät sen verran (kunnes loppuivat kokonaan) että ei vauva maitoa "torju" siitä=)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yöllä kirjoitti:

Hei.

joku jo aikaisemmin kirjoitti veden antamisesta yöllä.
Meillä on tilanne, että tyttö 4 kk heräilee yöllä tiheään, välillä vatsavaivoihin. Muu ei auta kuin tissi, joka vain pahentaa kierrettä. Nyt ajattein antaa vettä tilalle.

Minkä ikäisille vettä olette antaneet ja annoitteko aina kun vauva heräsi? Entä tissin anto, jäikö se kokonaan pois? Meinaan onkko vaarana, että vesi syrjäyttisi kokonaan maidon yöllä?

anis

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu