WCn laatoitus vanhan päälle? Kannattaako?

pohtii pohtii

Muutimme miehen vanhempien vanhaan omakotitaloon, johon on juuri kaksi vuotta sitten tehty wc-tilojen ( kylpyhuoneen) laatoitus. Ongelmana on, että laattamalli/väri/kuvio ei miellytä allekirjoittaneen silmää....

WC:ssä ei ole suihkua, mutta lattiakaivo on.

Voiko vanhan laatan päälle laatoittaa uudelleen, vai onko uudehkot laatat pakko repiä pois uuden alta? En tiedä onko tilaan tehty kosteussuojaa.

Päällelaatoittaessa ainakin kaivo ja ikkuna jäävät vähän syvennykseen, mutta säästäisi siinä kai remonttikuluissa aika lailla jos niin voi tehdä? Vai keksiikö joku muun tavan päivittää kamalat laatat (olen miettinyt niiden maalaamistakin, uskokaa pois!)

Uudet kaapistot, allas ja hana tilataan joka tapauksessa, ja samalla haluaisin uudet laatatkin, vaikkei noissakaan mitään varsinaista vikaa ole.

Jos vanhat poistetaan ja remppamies otetaan tekemään koko wc uudelleen (purku, laatoitus, asennus), mitä suunnilleen kustantaa?

Kaikki kommentit ja vinkit tervetulleita!!

12

21475

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hajoittanut

      seiniä, joissa oli neljä laattakerrosta. Seinät irtosivat isoina lohkareina. Oli suorastaan hengenvaarallista hommaa. En suosittele edes kahta laattakerrosta.
      Oletko ajatellut tee se itsekonstia? Tietoa löytyy ainakin kirjastoista ja luultavasti netistäkin. Työkalut ovat suhteellisen halpoja. Laatoittajat kiskovat kovia hintoja.

      • jede42

        Onnistuu hyvin ainoastaan lattian kaivon joudut laittaan uuden Rrevit entisen pois ja laitat saneeraus laastilla uuden kiinni . Seinissä on hyvä hiukan rapata tartuntaa päivää paria ennen kuin uusia laattoja laitat vanhojen päälle! Ei kannata ruveta kaikkia poistamaan !


      • oiskohan
        jede42 kirjoitti:

        Onnistuu hyvin ainoastaan lattian kaivon joudut laittaan uuden Rrevit entisen pois ja laitat saneeraus laastilla uuden kiinni . Seinissä on hyvä hiukan rapata tartuntaa päivää paria ennen kuin uusia laattoja laitat vanhojen päälle! Ei kannata ruveta kaikkia poistamaan !

        Tuo neuvo oli kyllä aika syvältä!


      • syvältä
        oiskohan kirjoitti:

        Tuo neuvo oli kyllä aika syvältä!

        Joo, älä ainakaan tuohon neuvoon usko.
        Suosittelen että otat vanhat laatat pois ja teet rempan kunnolla. Kaikki muu on säästämistä väärässä paikassa. Mekin mietittiin samanlaisessa tapauksessa mitä tehdä ja onneksi laitatettiin se ammattilaisella, alla ei ollut minkäänlaista vesieristettä ja sutta olisi tullut jos päälle olisi laatoitettu. Eikä muutenkaan olisi ollut hyvä tehdä niin.


      • pohtii pohtii taas
        syvältä kirjoitti:

        Joo, älä ainakaan tuohon neuvoon usko.
        Suosittelen että otat vanhat laatat pois ja teet rempan kunnolla. Kaikki muu on säästämistä väärässä paikassa. Mekin mietittiin samanlaisessa tapauksessa mitä tehdä ja onneksi laitatettiin se ammattilaisella, alla ei ollut minkäänlaista vesieristettä ja sutta olisi tullut jos päälle olisi laatoitettu. Eikä muutenkaan olisi ollut hyvä tehdä niin.

        alkuperäinen vastaa:

        tee se itse - tyylillä ei aleta tekemään, mä olen pian viimeisilläni raskaana ja taaperon kanssa kotona, eli aikaa tai halua ei ole alkaa itse remontoida, ja miehellä kiire töissä, ei ehdi. Eli vaihtoehdoksi jää ammattilaisen palkkaaminen.

        Toisat sanoo että päälle vaan, ja toiset että vanhat pois... ketähän uskoisi...

        Osaako kukaan sanoa hintaa tuollaiselle rempalle?


      • jede42
        pohtii pohtii taas kirjoitti:

        alkuperäinen vastaa:

        tee se itse - tyylillä ei aleta tekemään, mä olen pian viimeisilläni raskaana ja taaperon kanssa kotona, eli aikaa tai halua ei ole alkaa itse remontoida, ja miehellä kiire töissä, ei ehdi. Eli vaihtoehdoksi jää ammattilaisen palkkaaminen.

        Toisat sanoo että päälle vaan, ja toiset että vanhat pois... ketähän uskoisi...

        Osaako kukaan sanoa hintaa tuollaiselle rempalle?

        no sen verran voin antaa periksi et piikkaa lattialaatat pois
        ja vesieristä reunanauhojen kanss 10 cm seinille ja tietysti lattiakaivon kohta

        Mut seinä laattoja ei kantsi repii!
        Se turhaa varmuuden maksimointii se on sentään vaan wc! ei sieä vettä käsitellä niin paljoo ja menee se ovesta ulos jos ei lattiakaivoon mahdu!niin mä tein koko khh:n


    • uskomatonta että

      on viimeisillään raskaana, mutta juuri silloin
      pitää alkaa kylppäriä laatoittaamaan koska entisten
      laattojen väri/kuvio on väärä.
      Huh.

      • jede42

        kyl sie ehit myhemminkiei ne laatat sielt mihinkään karkaa
        , muuten ammattimies ottaa vesieristämisestä ja laatituksesta ja saumauksesta 45 ecuu / neliö. about! mut se vsieristäminen wc:n seinis on yht tyhjän kanssa!
        !


      • pohtii pohtii taas

        vastaan tuohon huh huh - viestiin, että
        eihän sitä vessaa mikään PAKKO tehdä NYT ole, mutta olis kiva saada valmis wc ennen vauvan tuloa, sitten riittää kokemuksesta muutakin puuhaa. Ja nyt tuntuu puhtia riittävän, kamala kodinrakennusvietti päällä :)

        Ja kun ne kaapistot on kuitenkin vaihdettava, siellä ei ole yhtään säilytystilaa, kaikki purkit ja purnukat sullottu yhteen pieneen kaappiin ja osa korissa lattialla. Nyk. kaappi myös rikki. Peili pikkuruinen ja liian matalalla. Valaistus huono. Allas liian matalalla, tulee selkä kipeeksi kun pitkät ihmiset joutuu kumartelemaan, tehty lyhyille asukkaille joskus. (Kalusteet ovat siis 20 vuotta vanhat, vaikka seinät onkin laatoitettu hiljattain) Jne. Ei hyvä. Haluamme saada sinne mahtumaan myös vauvantarvikkeita.

        Eli kun jokatapaksessa vaihdamme kaapit niin samalla tekisi mieli pistää koko hoito uusiksi.


    • Kajukit oy

      Ammattilaisen näkökulmasta sanoisin vanhojen laatoitusten kohdalla aina, että purkuun.Purku pohjatyö ei ota kuin päivän jos ammattilainen sen hoitaa,lisäksi sitten vesieristys ja tarvikkeet. Toisaalta kaksi vuotta vanha laatoitus tarkoittanee jo nykyisiä menetelmiä käytettäneen, eli vesieristykset siellä määräysten mukaan pitäisi jo olla.ja koska kyse on vessasta jossa vettä ei juuri lattialla ole, uskaltaisin kyllä vanhan päällekin laittaa JOS VANHAT KUNNOLLA VARMASTI KIINNI. Laattojen pesu, karhennus, sanerauslaastilla tasoitus ja uutta päälle. mutta ei missään tapauksessa vesieristettä jos se oletettavasti vanhan alla jo on, sillä eristekerrosten väliin jäävä tuulettumaton tila kostuu. Samalla kannattaa lisätä lattialämmitys jos sitä ei ole, ihan vaan jo mukavuussyistäkin sillä laatta sisätiloissakin aamu-unisien varpaiden alla on tosi kylmä.Ja vaikka se ammattilainen tuntuukin kalliilta, suosittelen, jos itsellä ei kokemusta lainkaan ole.Mainitsemasi maalaus on oikeastikin myös mahdollista oikeilla aineilla. Arvioni normi (n.3m2)wc:stä lattialämmityksineen vanhojen päälle on töiden osalta n.viikko/2000€ (sisältäen kalustuksen irroitukset ja takaisinlaiton). Ja jos vanhat laatat purettuna vesieristettynä, tasoitettuna 1000€ ja pari päivää kauemmin menee(sis. jätteiden poiskuljetuksen kaatopaikkamaksuineen).Sähkömies kaapeleineen ottaa vielä n.500€.Lisäksi valintojesi mukaan laatat ja muut tarvikkeet ja vesieristys? ehkä n.500-1000€.( uudet kalusteetja mahd.putkitöitä?)
      Eli ilmaista teetäminen ei ole, mutta muista: työstä kotitalosvähennys.Toivotaan että homma onnistuu.

      • J.K.

        Tämä on vanha viestiketju, mutta se näyttää ilmestyvän Googlen haussa kärkipäässä, joten ajattelin kommentoida.

        nyt kun täällä on kaikki lapset ja lapsenmieliset päässeet avautumaan, niin tässä ihan kokemuspohjaista tietoa kylpyhuoneen lattian laatoituksesta:

        Asuntomme kylpyhuone on rakennettu n. 5 vuotta sitten, joten vesieristeet ovat hyvät ja nykyaikaiset. Lattian kallistus on lievä, lattiassa kaivo ja lämmitys. Ammattilaisen suosituksesta emme lähteneet purkamaan vanhaa laatoitusta koska tällöin olisi kajottu turhaan hyviin eristeisiin ja lisäksi olisi pitänyt luultavimmin laatoittaa seinän alareuna. Lattia laatoitettiin siis alkuperäisen päälle, joka vain pestiin, karhennettiin ja tasoitettiin. lattiakaivo nostettiin uuden laatan tasolle. Kaikki onnistui hyvin ja työ oli helpompi kuin mitä se olisi ollut, jos vanha olisi purettu.

        Jos olet epävarma nykyisen lattian ja/tai vesieristeiden laadusta, niin on suositeltavaa tehdä kokonaan uudelleen.


    • Laattamies

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      53
      1087
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      23
      1069
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      842
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      824
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      735
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      659
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      615
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      62
      609
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      38
      562
    Aihe