Niin, noita välähdyksiä on jatkuvasti ja myös sellainen hohtava piste, joka haittaa näkemistä.
Gyne vain kuittasi, että "juu, vaihtareista ne kaikki johtuu..."
Minä tässä kiukuttelen, että kaiken muun vaivan lisäksi menee vielä näkökin...Mitähän vielä?
Eli siis onko muilla näkövaikeuksia??
Gyne vain kuittasi, että "juu, vaihtareista ne kaikki johtuu..."
Minä tässä kiukuttelen, että kaiken muun vaivan lisäksi menee vielä näkökin...Mitähän vielä?
Eli siis onko muilla näkövaikeuksia??
Vastaukset 3
Vanhimmat
Et mainitse ikääsi. Mutta iän myötä silmiin tulee muutoksia. Toisaalta voi olla kyse migreenin kaltaisesta oireesta, joita joillekin ilmestyy vaihtarien lähestyessä. Itselläni on migreeni ollut nuoresta. Eli silmälääkäri/optikko tai gyne (ja hormonitesti) olisi ohjelmassa. Eiköhän ala selvitä.
Täytin 50-v. keväällä ja silmälääkäri sekä neurologi ja magneettikuvat on käyty läpi. Ei vikoja sen suhteen.
Nyt tosiaan kun gyneltä kysyin noista, niin vain huitaisi kädellä, että vaihtarioireisiin kuuluvat...
Hormoonikorvaushoito lopetettiin keväällä, kun viisi vuotta tuli täyteen ja myös sen aiheuttaman migreenin takia.
Tämä on vain hankalaa, kun pitää töissä käydä ja täällä tarvitaan näkökykyä vielä toistaiseksi...
Minulla alkoivat myös nuo välähdykset kun vaihtarit lähestyivät. Niitä oli silloin tällöin varsinkin kun olin tuijottanut tietokoneen ruutua pitkään. Vanhempi työtoverini neuvoi ottamaan joka päivä yhden Primaspan 100 mg joka päivä. Se on mietoa asperiinia.
Välähdykset jäivät pois - nyt olin jonkin aikaa ilman Primaspania ja välähdykset alkoivat uudelleen. Lääkärini on kertonut minulle ettei Primaspanin syömisestä ole haittaa.