Lähdemme viikoksi Tokyoon

ja Kyotoon....

onko pariskunnalle kivoja vinkkejä - minne mennä, onko "vaaroja", yms.

Kiitos kokemuksistanne.

9

4311

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sasae

      Ei täällä mitään vaaroja ole siinä mielessä kuin muissa miljoonakaupungeissa. Ainoat vaarat voivat nähdäkseni olla, että saatte yhtäkkiä rankkasateen niskaan (joten sateenvarjo mukaan) tai että pamahdatte vahingossa baariin, jossa korkeat pöytämaksut.

      Mistä olette kiinnostuneita noin yleensä elämässä? Laitetaan sen mukaan sitten suosituksia.

    • ehhe

      Ehheh, oman kokemukseni perusteella taalla mitaan vaaroja ole. Tarkoititte varmaan yollaliikkumista? Jos sita tarkoitatte niin uskoisin, etta Tokyossa on turvallisempi liikkua kuin Helsingissa, jos pelkaa saada turpaan... No, luonnonkatastrofit ovat ainoita vaara tekijoita... :D

      • sasae

        Maanjäristykset ja taifuunit ovat tosiaan riesa näillä kulmin maailmaa, vaan täytyy olla matkailijalla tosi huono tuuri, jos se suuri Kanton maanjäristys tulisi juuri sillä viikolla, kun hän on Tokiossa.

        Sitten on tietysti Godzilla.

        Mutta joo, helpommin saa taatusti turpiinsa Helsingissä kuin Tokiossa.


    • Jos historia kiinnostaa niin Tokyo-Edon museota ei kannata jättää väliin. Siellä on hyvät kielitaitoiset oppaat (maksuttomia), joilta saa mielenkiintoisen opastuksen Tokion historiaan.

      Tokion lähellä on Hakonen kansallispuisto, jos haluaa nähdä muutakin kuin pelkkää cityä. Muistaakseni n.1h junamatkan päässä.
      Siellä kannattaa myös yöpyä yksi yö paikallisessä onsenissa (= kylpylä), joita alueella on useita ja nauttia termisistä kylvyistä.- Oli muuteen aika mieleenpainuva kokemus rentoutua kuumassa kylvyssä kirkas tähtitaivas kattona olutta hörppien Fuji vuoren silhuetin siintäessä kaukaisuudessa rankan reissaamisen välissä.
      Jos ostoksille mieli mielii, eikä aivan jokaista jeniä tarvitse laskea, niin Roppongi Hills:le.

      Niin ja Tokio on todella turvallinen paikka suurkaupungiksi.

    • asiallinen_tuntija

      Auttaiskos jos osoittaisit vähän oma-aloitteisuutta ja menisit kirjastoon lainaamaan ihan matkaopaskirjan?

      Tai jopa ostaisit Lonely Planet Japanin, kun ilmankaan ei oikein pärjää?

      • japani vinkkejä

      • kokoo

        kylläpäon siinä ilkeä ihminen.paha suorastaan


    • Tokiossa

      syyskuussa 1977, antaisin mielelläni neuvoja, mutta taitavat olla asiat hieman muuttuneet...

      Yksi juttu muistui kuitenkin mieleeni, menimme baariin, joka sijaitsi pilvenpiirtäjässä noin kolmaskymmenes kerros, lähtiessämme pois, hissille oli pitkä jono, portaatkin löytyivät, muutama kerros alas ja kas ovessa kyltti:SAUNA, menimme tietenkin saunaan, joissa lauteet ja lattia olivat peitetty kokolattiamatolla, eikä siellä vettä käytetty lainkaan, vaikka HELO-kiuaskin saunassa oli, saunan jälkeen saimme kaverin kanssa aidon japanilaisen hieronnan - hieroja oli mies noin 76vee, mikä epäonni silloiselle, paljon nykyistä nuoremmalle, turistipojalle, kaupunki saattoi olla myös Yokohama!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      87
      2059
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      39
      1333
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      136
      1003
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      215
      938
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      81
      827
    6. 95
      813
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      724
    8. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      52
      695
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      73
      691
    10. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      638
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      69
      621
    12. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      601
    13. 43
      571
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      467
    16. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      13
      459
    17. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      454
    18. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      452
    19. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    Aihe