Kertokaapa vaihtoehtoja kuorma-auton moottorista veneen moottoriksi.Heppoja tarviin 130-160.
Ilman turboa tai vesijäähdytteinen turbo.
Em. tehot matalilla kierroksilla oon ajatellu
että 6-syl ja n. 6 litraa ja vuotta -90 nuorempaa mallia kiitos vinkeistä.
Ilman turboa tai vesijäähdytteinen turbo.
Em. tehot matalilla kierroksilla oon ajatellu
että 6-syl ja n. 6 litraa ja vuotta -90 nuorempaa mallia kiitos vinkeistä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
jaa että minkähän kokoinen veneesi on
scanian ds 11 käytetään paljon veneissä
vai laivaksikos luokittelet
miksi 6 sylinteriä ja noin vähän tehoa olisiko 4 sylinteriä liikaa
kannattaa mennä vene osastolta kysymään vaikka ensin airoja jos hävinneet
Älkää aina aliarvioiko muiden kysymyksiä ja olko näsäviisaita.
Haluaisin pitkäikäisen matalilla kierroksilla käyvän moottorin uppoamarunkoiseen veneeseen.
Neloskoneista ei saa pitkäikäisiä noilla tehoilla.
Tarve on välillä ottaa monta vuorokautta noin 110-120 teho ulos yhtä soittoa.
Ja jos olis paljon rahaa ostaisin uuden mannin tai mersun,mut kun ei oo.
siis kannattaisiko jostain vene osastolta kysyä
vaikka kuljetamme veneitä joskus niin ei sitä moottoria voi suoraan kuorma-autosta veneeseen siirtää.
erilainen jäähdytys järjestelmä ,meriveden haitat
vaihteistoon sopivuus ym ym moottorin paino??ym
purkaamoilta kysele myös
vaikea on löytää turbotonta 90 luvun moottoria kuorma-autosta
eli ei kai turbo ole este .nyky moottorit vääntää alhaalta ja turbo hyvä lisä apu
Jäähdytys tapahtuu minun alumiiniveneessä samalla lailla kuin merenkulkulaitoksen työveneissä eli "syylari" on veneen runkoon tehty vesisäiliö pinta-ala 1 neliömetri per 100 hevosvoimaa eli ei yhteyttä meriveteen.pakosarja ,(turbo)jäähdytetään samalla systeemillä ettei konehuone suotta lämpenisi liikaa.tällä systeemillä ei ole jääsohjossa tukkeutumisen vaaraa.kytkimen saa tehtyä mihin vain.
Kysyimpä tältä osastolta myös koska joskus olen saanut tarvittavan tiedon ystävälliseltä palstan
lukijalta koskien juuri kuorma-auton moottoria joka oli venekäytössä.Kiitos kuitenkin .
Venekäytössä samoista moottoreista otetaan yleensä paljon enemmän tehoa kuin vastaavasta litratilavuudesta ja perusmoottorista kuormurissa. Kun se on "helpompaa" kuormaa. Siksi kannattaisikin hankkia se moottori veneliikkeestä tai ammatikseen maantiemoottoreita "marinoivasta" firmasta. Ja toisekseen jäähdytysjärjestelmä menee kokonaan uusiksi kuitenkin joten ammattilaista tarvitaan. Jos "amatöörinä" heität kuormurista koneen veneeseen, saat melko varmasti tehoonsa nähden tolkuttoman painavan ja suurikulutuksisen moottorin.
Neloskone kyllä kestää ihan siinä missä kuutonenkin, kuutonen vaan kehrää nätimmällä äänellä. Toisaalta kuutonen on isompi kokoinen ja enemmän huollettavia osia. Noin pienitehoista kuutoskonetta et kyllä nykypäivänä löydä oikein mistään kumipyöräkalustosta.