Vaatteet ristiäisiin!?Apua!

........

Olen menossa mieheni siskon pojan ristiäisiin ja hametta en haluasi laittaa enkä jakkua (omistan vain mustia) mitä voisin laittaa esim. beigen väristen housujen kanssa? Vaihtoehdot vähissä kun omistan vain tummia vaatteita:/ ja kiirus alkaisi jo olla. Onko jotain etikettiä?Mitä ei saisi laittaa päälle?

5

2402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Flikka

      Kiellettyjä ovat:
      kokmustat asut: (musta on surun väri), mustien vaateiden käyttäminen osana asua on sen sijaan täysin hyväksyttävää.

      arkivaateet: Ristiäiset ovat juhla, joten arkiset farkut/verkkarit ja t-paidat ei sovi (juhlava farkkuasu tai siistit farkut kauniin paidan kanssa ok)

      Iltapuku tyyppiset puvut: Iltapukutyyppiset juhlapuvut eivät oikein sovi ristiäisten tyyliin. On myös muistettava että kastajaiset ovat kristillinen perhejuhla, joten syvät halkiot ja mikrotopit eivät sovi juhlan luonteeseen.

      Sopiva asu on juhlavat housut tai hame ja siihen istuva pusero naisilla ja miehillä puku tai suorat housut ja kauluspaita.

      • .........

        esim. mustat suorat housut ja valkea kauluspaita ristiäisiin?


      • Täti
        ......... kirjoitti:

        esim. mustat suorat housut ja valkea kauluspaita ristiäisiin?

        vallan mainiosti.


      • ......
        Täti kirjoitti:

        vallan mainiosti.

        ratkasit juuri vaateongelmani:)


    • Saija

      Jos sinulla on suruaika,sinä voit laittaa tumman puvun ristijäisiin! Myös häihin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      30
      2826
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1827
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1810
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1424
    5. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      73
      1320
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      24
      1245
    7. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1228
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      77
      1169
    9. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1018
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      97
      1007
    Aihe