Sain hankittua sen 10 päivää ilmaiseksi -jutun, mutta nyt koko homma rupes tökkimään jo rekisteröinti vaiheessa. Siinä kun kysytään niitä luottokortkin numeroita yms, eikä siihen vissiin käy Visa Electron? Ainakaan se ei hyväksynyt mun kortin numeroa. Vähän tyhmää sinänsä, koska en oo (ainakaan vielä) aikeissa maksaa mistään yhtään mitään kun en oo koko peliä päässyt ees kokeilemaan. Onko teillä kaikilla Visa vai?
Visa Electron?
ezp
6738
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Visa Electron ei ole luottokortti. En tiedä mistä rekisteröinnistä puhut, mutta jos kysytään luottokortin numeroa niin ei siihen kyllä Electronin numero yleensä kelpaa.
Visa-kortti on sitten jo ihan eri juttu.
Electronilla et saa mitään "luotolla". Kortti käyttää aina tililläsi olevaa katetta ja tarkistaa sen joka kerta kun ostat jotain ja tekee tilille ostosumman suuruisen katevarauksen.
Niin, siis tiedän kyllä ettei Visa Electron oo luottokortti mutta aattelin vaan että käykö siihen se (ei ilmeisesti.) Sitä kysyttiin ihan siinä rekisteröimisvaiheessa, kun halutaan luoda se pelihahmo. En sitten varmaan pääse koskaan testaamaan tota peliä, ellen sitten osta kaupasta sitä ja sitten sitä kuukausikorttia.. Olishan se ollu vaan ihan kiva kokeilla.
No nyt luin Tilt.tv:n sivuilta, että Visa Electron käy maksutavaksi. Onko kukaan maksanut/valinnut hahmonluomis -tilanteessa Visa Electronia maksutavaksi? Pitääkö sitten valita se Visa -kortti vai mikä?
Electron on, ainakin ennen ainut oli Sampo-pankin kortti, joka kävi netti-maksuun (nykyisestä tilanteesta en tiedä)
olla ihan visa electron vaihtoehto (mulla ainakin on), sitten vaan laitat sinne korttis numeron, nimen joka kortissa lukee ja sitten vielä sen "verification coden" sieltä kortin takaa.
Mutta melkein joka nettikaupassa, jossa oon asioinut ja siellä ei erikseen lue, että Visa Electron kävisi. Se käy kun laittaa perus Visan tietojen tilalle Electronin tiedot. Tililla pitää vaan olla tarpeeks katetta.