5-vuotias kakkaa housuun

5-vuotias poika kakkaa housuun,välillä käy vessassa.Onko kenelläkään samoja ongelmia ja mitkä keinot on auttanut. Alkaa omat keinot loppua.Neuvolassa ei oikein otettu kantaa.
46302
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

tekee samaa. Yleensä menee vessaan, mutta joskus tulee housuunkin (vaikkakin vähän, mutta kuitenkin). Tutkimuksia tehty ja mitään allergiaakaan ei pitäis olla. Lääkärissä ollaan käyty monta kertaa. Ei kukaan osaa sanoa mitään.

Äänestä

5-vuotiaalle tulee välillä pöräys housuun. Yleensä käy kakalla itse, mutta joskus on niin paljon tekemistä, ettei ehdi. Eiköhän se ole vielä normaalia, jos välillä vahinko sattuu?

Äänestä

jossa sanottiin, että mikäli ns. "kuivaksi oppinut" yli 5-vuotias alkaa uudelleen "tuhria" eli kakat tulee välillä housuun, tai ainakin niitä "pöräyksiä" niin kyseessä saattaisi olla itse asia oire ummetuksesta. selitys meni jotenkin niin että kun se kakka vaivaa melkein kuin koko ajan ja kakkaaminenkin on vähän kankeaa niin lapsi ei aina yhdistäkään että milloin on oikea hätä ja milloin kakka vaan "vaivaa". jos kukaan nyt ymmärsi mitä yritin sanoa...

en nyt ota kantaa että voiko kyse olla tästä vai onko ihan normaalia, mutta tuskin on ainakaan haittaa siitä että tarkistaa lapsen ruokavaliota. vaaleat leivät, pullat pois ja tilalle ruisleipää, moniviljaleipää. pasta ruispastaksi ja koittaa saada syömään mahdollisimman paljon kasviksia ja juureksia. ja tietysti huolehtia riittävästä juomisesta. riittävä veden saanti on ehdoton edellytys suolen kunnolliselle toiminalle. ellei näistäkään ole mitään hyötyä, eikä mitään "lääketieteellistä" syytä ole löytynyt niin eiköhän se sitten normaalia liene ja siitä sitten ohi mene kun ikää karttuu =)

Äänestä

Meidän poika ei tahtonut mennä vessaan eikä pyyhkiä itse vielä ekaluokallakaan. Tästä seurasi pantaamista ja tuhrimista aika ajoin. Hän on ehkä herkän puoleinen poika ja kärsi kiusaamisestakisn. mutta homma hoitui itsestään kun ei liikaa hosätty. Nyt ko. tyyppi on ihan normaalijärkinen murkku. herkkä luonteinen edelleen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tsaukki kirjoitti:

5-vuotias poika kakkaa housuun,välillä käy vessassa.Onko kenelläkään samoja ongelmia ja mitkä keinot on auttanut. Alkaa omat keinot loppua.Neuvolassa ei oikein otettu kantaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu