Onko Firefoxissa zoom-toimintoa?
Firefox & Zoom
- ? -
5618
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Millainen Zoom?
CRTL hiiren rulla suurentaa/pienentää tekstiä
Image Zoom liitännäisellä
hiiren Oikea nappi hiiren rulla suurentaa/pienentää kuvia
Latasin Zoom Image 0.2.7 version jossa tuo portaaton rullazoomaus ei toimi.
Valikossa ensimmäisenä on + - joka vain suuretaa kuvan kiinteään kokoon 150%?. Sen kisäksi kiinteitä prosenttivaihtoehtoja, sekä itse määriteltäviä prosenttisuurennoksia samoin kuin kuvan koko esimerkiksi 365X549.
Ps. Tuon asennuksen jälkeen selatessani kuvia ja suuretaen joitakin, kun siirryn seuraaviin kuviin niitä klikaten se heittääkin yks'kaks näkyviin edelliset kuvat joissa olen käyttäny zoomia. Outo oikku.
Mmm. jos kuvan päällä painaa oikean napin alas ja pitää sen alhaalla samalla kun rullailee, niin kuvat zoomautuvat portaattomasti. Näin ainakin minulla.
Itsellä ei moista ongelmaa ole zoom imagen kanssa tullut vastaan. Kuvat ovat toimineet ja näkyneet aivan oikein ja oikeissa paikoissa..
ja sama versio zoom imagesta on mullakin. Onko sinulla firefox 1.5.0.7 ja Windows?
Kenties hiiren asetuksista laitettu rullalle iso vierintäpykälä jolloin kuvaa suurennetaan paljon kerralla jolloin näyttäisi että hyppii tietyn pykälin. Sekava selitys toivottavasti ymmärrät.
Ja oletuksena tuo tais vaatia jotain näppäimistön napin painallusta jotta zoomaus toimii, asetuksista sai hiiren napiksi.
Ja jos on asennettu jotain muita kuviin liittyviä laajennoksia niin ne voivat sotkea samaten hiirieleetkin varmista ettei ole mitään ristiriitaisuuksia zoomin nappuloiden kans.
Tuommosia ongelmia itselläni oli kun Zoomia yritin saada Firefoxiin, tästä on tosin hieman aikaa.
Ja zoomaus toimii vain jos olet kuvan päällä osoittimella ei muuten.
Gyro_Gearloose, onkos tietoa joko Firefoxiin saa samanlaisen zoomin kuin Operassa on siis koko sivu teksteineen kuvineen zoomaantuu? Aikoinaan puhuttiin että Firefox 2 myötä tulee kun siinä muuttuu sivunpiirto systeemi joka mahollistaa tuommosen.
Kiitos vastanneille, nyt zoomi toimii kuten tarkoitettukin.
Kuvien hyppimiset johtuivat Mondial-Auton kuvien ja selaimen nuoli-siirtinäppäimien sekakäytöstä, eli "jonkun" näppihäiriö...> ;-)
Teksti-zoomin Mozillan omalla sivulla oleva latauspainike ei reagoi, joskin tekijän omasivulla (?) toimii, en ladannut toistaiseksi, sivu lienee kuitenkin ok.