Eli mulla on täällä kerrostalo asunnossa LanWorldin nettiyhteys, joka on myös aika monella muullakin talon asukkaalla. Eli hidastuuko muiden yhteys, tai tuleeko mitään ongelmia jos latailen leffoja/musiikkia tällä ns. yhteisellä verkolla.?
Waretus yhteisverkolla
casino0d
6474
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tietenkin hidastuu ja saat talon muut asukkaat kimppuusi, hanki itsellesi oma nettiyhteys saat tehdä mitä lystäät ja naapuri sopu säilyy.
Muut asukkaat alkavat kyselemään palvelun tarjoajalta että mikä on kun netti tahmaa ja on niin pirun hidas koko ajan? Palvelun tarjoaja sitten toteaa että joku talossa käyttää enemmän kaistaa kaiken aikaa.
Naapurit sitten tulevat ovelle kyselelemään että kuka täällä warettaa?
sitten jokaiselle voidaan luvata 1megan nettiyhteys, jos se on riippuvainen naapurinkin yhteydestä?
Mainosmiehethän lupaavat vaikka mitä.. Tuo lupaus perustuu siihen oletukseen että kaikki käyttäjät käyttävät nettiä tietyllä tavalla. Selaavat sivuja ja imuroivat vain satunnaisesti tiedostoja. jolloin jokaisella käyttäjällä KESKIMÄÄRÄISESTI on tuo megan yhteys käytössä. Mutta jos joku käyttäjä sitten käyttää jotain vertaisverkko ohjelmaa imuroidakseen tiedostoja jatkuvasti, hän kuormittaa tasaisesti kaistaa ja se on muilta pois.
mistäs ne sit saa muka selville, kuka siellä varettaa?
Nehän ne toimittaa ne bitit sulle. Sama kun kysyisit mistä postinkantaja tietää mitä lehtiä tilaat. Eikä tarkoiteta pelkkää waretusta vaan muutakin kaistan rohmuamista