Nyt on taas hyvä hetki muistuttaa kirjoittajille kolmen BB-palstan olemassaolosta. Tämä 24/7 palsta on tarkoitettu keskusteluun tuoreista tapahtumista. On todella veteen piirretty viiva mikä on sellaista, kun niin moni asia liittyy toiseen, mutta jonkinlaista maalaisjärkeä koitan tässä käyttää. Sen voi sanoa että mitä paremmin asioita perustelee ja pohtii sen varmemmin se ei ainakaan poistoon päädy... Korkeintaa vaihtaan palstaa. On luonnollista että palstojen kirjoitusten aiheet menevät päällekkäin kun talossakin kaikki liittyy kaikkeen, mutta palstan yleiskuva kuitenkin tulee olla määrittelyn mukainen.
Pyrin olemaan tasapuolinen esim siinä, että pudotusuhan alla olevista on, tilanteen mukaan, suhteellisesti sama määrä avauksia. Teen kuitenkin moderointia vain harrastuksena enkä ole paikalla jatkuvasti, joten ymmärrystä toivon siihen että välillä linja pitää ja välillä palsta rehottaa.
Kielenkäyttö viesteissä tulisi olla asiallista. Jos viestiä on 'väritetty' yhdellä tai kahdella kirosanalla, mutta on muuten laadukas ja asiallinen niin se todennäköisesti saa olla. Otsikoissa ei kuitenkaan kirosanoja tulisi käyttää. Kokonaisharkintaa käytän viestien poistossa. Pientä tempoilevuutta linjassa tulee aiheuttamaan se että viestejä poistavat myös ylläpidon ihmiset, vaikkakin pidän heitä ajantasalla omista linjauksistani.
ELI... Nyt sitten kirjoittaessanne huomioikaa palstojen eri aihepiirit ja se että samoista aiheista en tule sallimaan useita aloituksia kovin lähekkäin. Usein tulee samalle minuutille 24/7:n tapahtumista raportointeja ja se on tietysti normaalia, mutta niistäkin on järkevää jonkin verran karsia, jotta tapahtumista saataisiin mielenkiintoisia ja tapahtumaa hyvin kuvaavia ketjuja aikaiseksi. Toivon kuitenkin että pelkästään asiattomista kirjoituksista ilmoitetaan, eikä niistä jotka on vain väärälle palstalle kirjoitettuja.
Toimiani saa toki arvostella ja niistä valittaakin, mutta voin vakuuttaa että linjaani on tähän asti oltu ylläpidossa tyytyväisiä. Jätän palstalle aina joitan itseäni arvostelevia viestejä joihin voi tuntemuksiaan purkaa, mutta en niitä kaikkia, koska ei ole tarkoitus moderoinnista keskustella.
Tässä viimeisin ylläpidon vastaus minulle mailiin jonka lähetin ja tännekin palstalle kopioin:
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Moi,
Kiitokset viestistä ja hyvistä kommenteista. Toimituksemme pyrkii jatkossa ottamaan asian huomioon.
BB-palstojen suosio on ollut uskomaton ja olet tehnyt todella hyvää työtä paitsi moderoinnissa myös keskustelun ohjaamisessa uusilla avauksilla jne. Kommenteistasi ja kehitysehdotuksista on ollut keskustelijoille ja meille paljon hyötyä.
Jaksamista palstojen valvontaan jatkossakin! Palataan asiaan taas kun aihetta ilmenee.
Ystävällisin terveisin
Suomi24:n ylläpito
--------------------------------------------------------------------------------------------------
KERTAUKSENA VIELÄ AIHEJAOT:
--Yleistä Big Brotherista
"Keskustelua Big Brother -ilmiöstä, ohjelmien vieraista ja toteuttajista. Analyysejä tapahtumista, edellisistä tuotantokausista ja kansainvälisistä versioista."
Elikäs tälle palstalle on tarkoitus kirjoittaa hieman mietitympää aihetta menossa olevasta kaudesta. Olisi mielekästä että palsta ei ole niin hektinen, eli viestejä palstalle odotetaan huomattavasti vähemmän kuin 24/7 tai asukkaat palstalle, mutta että ne olisivat sitten sitäkin ajatuksia herättävämpiä. Tälle palstalle mahtuu myös keskustelut muista bb-maista ja kausista ja lähtysten niistä asioista jotka eivät suoranaisesti käsittele talon tapahtumia. Ei ole toivottavaa että tälle palstalle laitettaisiiin mitään raportointeja suoran lähetyksen tapahtumista.
--Big Brother 24/7
"Big Brother 24/7 valvoo kilpailijoita ja kommentoi suoran lähetyksen ja koostelähetysten tapahtumia tuoreeltaan - ympäri vuorokauden."
Tällä palstalla on nyt tarkoitus keskustella myös viimeisimmän koosteen ja extran talon tapahtumia käsittelevistä asioista. Nämä lähetykset ovat kuitenkin niitä joita suurin osa ainoastaan katsoo. Tällä palstalla myös luonnollisesti on kaikki tehtävien ja bileiden yms raportoinnit ja "breaking news"-tyyliset uutisoinnit. Myös subin sivujen tuoreita uutiskirjoituksia kommentoidaan täällä.
--BB-talon asukkaat
"Kuka Big Brother -talon asukkaista on suosikkisi? Kenen soisit voittavan? Kuka saisi luvan lähteä ja miksi? Keskustele BB-talon asukkaista ja analysoi asukkaiden välisiä suhteita."
Tämä palsta on nyt sitten käytettävissä ihan reiluun tuuletukseen asukkaista puolesta ja vastaan. Tällä palstalla myös voidaan tehdä syväanalyysejä asukkaiden keskisestä toimeentulemisesta ja fiiliksistä.
Palstasiivous alkaa
7
1994
Vastaukset
- noita 1/1 samoja
viestejä toistavien jutut.
- Aika paska
Sheriffi tällä palstalla!
- jenni arviota
on mm sellainen jatkuvasti toistuva eikä edes ajankohtainen
- KANNUSTUKSIA
ETHÄN ..VAI ONKO HÄN SUN INHOKKI?
- ei siivota
kun joka toinen kirjoitus sisältää v:llä alkavia ja muita kirosanoja
- keisarihan....
poistaa viestejä vain ja ainoastaan omien mieltymystensä mukaan!!! Olit aika Sorella myönteinenkin, mut myöhästyit siinä vetoomuksessas vaan pikkasen =)
- Ei vois
keisarihan.... kirjoitti:
poistaa viestejä vain ja ainoastaan omien mieltymystensä mukaan!!! Olit aika Sorella myönteinenkin, mut myöhästyit siinä vetoomuksessas vaan pikkasen =)
olla yhtään paskempi seffu tällä palstalla. potkut perseeseen ja uusi tilalle. multakin on poistanut monta viestiä vaikka suomi on vapaa maa ja täällä pitäisi olla sanavapaus. munista hirteen vaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä782287Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1361464- 1331452
- 1521169
- 1081003
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten372921Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82764Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55714Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67684Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50683