galluppi

4kk vauvan vanhemmat

kuinka pitkät yöunet ja kuinka paljon päiväunia lapsenne nukkuu?eli vuorokaudessa yhteensä?onko levotonta yöllä nukkuminen muillakin???

4

595

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miu

      Meillä nyt 4 kk vauva, joka koko pienen ikänsä aikana nukkunut huonosti päiväunia, tilanne oli tässä mahavaivojen helpottaessa vähän parempi välillä, mutta...nyt on taas tosi levotonta.

      Käy iltaisin nukkumaan n. klo 20 ja herää n. klo 24 syömään, toisen kerran klo 3 ja sitten klo 4 alkaa kitinä eikä meinaa saada unta uudelleen, jos saa nukkuu klo 6 saakka. Sitten heräillään. Nukkuu aamupäivällä yhdet unet noin 1/2-1 tuntia ja puoliltapäivin nukutan ja jos nukun vieressä, nukkuu 1-1/2, jos en nuku vieressä, niin vauva ei nuku kuin 1/2 tuntia. On todella levoton.

      Aloitettiin kiinteän ruuan maistelu vko sitten, mutta oli levoton jo sitä ennen. Onkohan tämä 4 kk jokin paaluikä levottomuudelle?

      • että.....

        rytmi on sekaisin jotenkin jos ei yöllä nuku kunnolla.itse kuvittelin että piltit ja vellit kun on lisätty niin nukkus paremmin..unikoulusta puhutaan,mistähän saa tietoa aiheesta?vauvalla kuitenkin jo ikää että pitäs rytmiä alkaa muodostumaan.ei oo helppoo!aika samalta kuulostaa.


    • här....

      mulla vauva 3,5kk.IHAN samallaiset meiningit meilläkin ja olen jo antanut kiinteää ruokaa.
      vauvalla ollu viel vatsan väänteitä syntymästä saakka.Onneksi en olekaan ainut....kyl tää on tuskaa jos saapi vasta "ehjän" yön (7-8H) nukkua kun poika täyttää vuoden.TSEMPPIÄ!Kyllä tää tästä.

    • Iskä1971

      Mulla 2,5 kk poju. Nykyjään nukkumaan 21-23 välisenä aikan, joskus jopa 20 - 21. Herää kerran yössä, siinä 03.30-5.30, syö 150 ml..ehkä enemmän, ehkä väh. ja syötyään on valmis jatkaan uniaan, ja tästä nukkuu aböyt 8.30 asti..tällänen rytmi ollut nyt reilun kuukauden. Ennen tätä oli pari syöttökertaa..yössä kun nyt siis yksi. Vaikka yöllä unta riittää, kyllä päivätorkkujakin ottelee vaihtelevalla menestyksellä..että silleen..:) reipas POIKA..:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe