Koirallani todetiin juuri tämä ja nyt haluaisin kuulla muiden kokemuksia asiasta.
Lyhentääkö elinikää? Haittaako jokapäiväistä elämää?
munuaisten vajaatoiminta
8
903
Vastaukset
- :(((
Ainoa vaihtoehto jos meinaat pitää koiraa hengissä.
- sama tilanne
Jopa sattui, kun tulin tänne kyselemään juuri samasta asiasta. Eilen todettiin vanhallarouvallamme munuaisten vajaatoiminta. Lääkäriltä sain ostaa tähän tarkoitukseen sopivaa erityisruokaa (Waltham). Olisin kiinnostunut tietämään, voinko mitenkään muuten helpottaa tai parantaa koirani tilaa ja munuaisten toimivuutta.
- samankokenut
meijän tytöllä kun todettiin niin saatiin eläinlääkäriltä tietopaketti missä oli tietoa mitä on hyvä syöttää. Mieleen painuvin oli vaniljajäätelö. ja kaikki nopeasti sulavat muistaakseni. Jouduttiin lopettamaan reilu vuosi siten ku oli jo niin paha ilmeisesti ollut tytöl koko ikänsä mutta todettiin vasta n.7v. (ei ollu meillä pennusta asti)Tytöllä oli muutenkin kaikkea allergioita, mutta ajoissa todettuna ja oikein hoidettuna koira saa vielä hyvän elämän..
- Harmaakamala
samankokenut kirjoitti:
meijän tytöllä kun todettiin niin saatiin eläinlääkäriltä tietopaketti missä oli tietoa mitä on hyvä syöttää. Mieleen painuvin oli vaniljajäätelö. ja kaikki nopeasti sulavat muistaakseni. Jouduttiin lopettamaan reilu vuosi siten ku oli jo niin paha ilmeisesti ollut tytöl koko ikänsä mutta todettiin vasta n.7v. (ei ollu meillä pennusta asti)Tytöllä oli muutenkin kaikkea allergioita, mutta ajoissa todettuna ja oikein hoidettuna koira saa vielä hyvän elämän..
Meille kerrottiin taannoin, että koiralla krooninen munuaisvika ja maksavika. Nyt kun tutkitiin, olivat sekä maksa- että munuaisarvot normaaalit. Se kroonisuudesta.Minä revin tuosta tiedosta paljon iloa.Ei se aina ole niin yksinkertaista, mutta ei pitäisi lääkärinkään pelotella yhden tutkimisen jälkeen.
- vajaatoiminta
Meidän haukulla todettiin munuaisten vajaa toiminta viime talvena, koiran olessa 1,5v.
Oli ärtysä, joi hirveesti. Saatiin antibiootti kuuri ja ruokavalio, jota noudatetaan edelleen. Oireet hävis näiden myötä täysin ja koira voi hyvin :). Ellääkäri sanoi et krooninen on eikä parane, mut voiko se olla myös akuuttia??joku tulehdus tsm? en oikeen mistään ole löytänny tietoa..- unohtu
Siis meilä voidaan nyt hyvin, lääkäri sanoi et on todella vaikea ennustaa kuin kauan pystyy elämään vajaatoiminnan kanssa. Antoi ymmärtää että voi huonontua nopeasti tai sitten elellä lähes normaalin mittasen elämän. Meillä nyt kaikki oireet on poissa tällä hetkellä.
Yleensä kun sairaus havaitaan 2/3 munuaisista on jo menettänyt tehonsa. Toivon vaan vieläkin niin kovasti että se munuaisarvojen koholla oli olis johtunnu jostain muusta...:( - Sarla
unohtu kirjoitti:
Siis meilä voidaan nyt hyvin, lääkäri sanoi et on todella vaikea ennustaa kuin kauan pystyy elämään vajaatoiminnan kanssa. Antoi ymmärtää että voi huonontua nopeasti tai sitten elellä lähes normaalin mittasen elämän. Meillä nyt kaikki oireet on poissa tällä hetkellä.
Yleensä kun sairaus havaitaan 2/3 munuaisista on jo menettänyt tehonsa. Toivon vaan vieläkin niin kovasti että se munuaisarvojen koholla oli olis johtunnu jostain muusta...:(Meidän 11v shelttipojulla todettiin n. 3 vuotta sitten munuaisten vajaatoiminta. Säännöllisellä lääkityksellä pärjätään. Joka vuosi käydään verikokeissa, arvot olleet samat sen jälkeen, eli lääkitys on kohdallaan. Koira on ihan pirteä ja elää normaalia koiran elämää. Diagnoosi vaikuttaa pelottavalta, mutta ainakaan meidän tapauksessa koira ei näytä siitä kovin kärsivän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1952737Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82982632Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy412334Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1591414Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har171112Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään471080- 57782
Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j10781- 19699
- 55682