MEillä ei ole ollut yhtään koliikkilasta, eikä myöskään minun eikä mieheni lähisuvussa. Tuttavapiirissäni on muutamassa perheessä ollut yksi tai useampi koliikkilapsi. Heillä on ollut jokaisella joko lastein isän tai äidin lähisuvussa ainakin yhdellä vauvana koliikkia.
Tästä olen vetänyt johtopäätöksen, että koliikki saattaisi olla ainakin jossain määrin perinnöllinen vaiva. Miten on teillä? Onko teillä viitteitä koliikin periytyvyyteen?
Onko koliikki periytyvää?
5
2474
Vastaukset
- koliikin kanssa elänyt
Meillä ei kummankaan suvussa ollut koliikkia, mutta niinpä vaan meille mätkähti koliikki-poika. Meidän kokemus ainakin kaatoi tämän teorian periytyvyydestä. :)
- koliikki
on seurauksia vaikeasta synnytyksestä. En itse ole ikinä mistään kuullut että koliikki olisi periytyvää..
- Miuku75
Koliikin syytä ei tiedetäeikä se tuskin mikään syy ole että vaikea synnytys olis ollut. Mulla synty tyttö ihan normaalista ja suht helppo oli koko homma. Kesti 8½h..Ponnistusvaihe 8min.. Mutta niin vain alkoi kolikki 2 viikon ikäsenä..Ja kesti sinne noin 3kk ikään asti, sit loppui kuin seinään.
- mää vain
Koliikki on suoliston kypsymättömyyttä, joka ei sinällään ole periytyvää. Tietysti itkuinen ja "äkkiä kuumeneva" temperamentti voi olla jotenkin perinnöllistä, mutta tuolloin ei ole taas kyse koliikista. Onko tuttavaperheissäsi lapset syntyneet ennen laskettua aikaa ja pieninä? Olen kuullut, että isoilla vauvoilla on vähemmän koliikkia.
- Lapsi on herkin kaikista
http://karppaus.info/forum/viewtopic.php?t=21332&highlight=&sid=1d54f05685d60ccf9fe9ead6c2929cc4
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2417437Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1393871Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1172168- 401438
Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy261437- 331362
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3411190Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.141992Milloin palaat
Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️23938Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä7907