Kerran pysäytettiin eräs herra, kun tämä oli syyllistynyt liikennerikkomukseen. Ajattelimme, että annamme herralle ihan normaalit päiväsakot kyseisestä rikkomuksesta. No, tämä herra alkoi kuitenkin suomeksi ns. vittuilemaan ja meistä vaikutti, että hän suhtautui vähättelevästi omaan rikkomukseensa. Hän ei pitänyt sitä minään ja ihmetteli, miksi poliisi siihen puuttui.
No, ei muuta kuin lisää päiväsakkoja muutama päivä ja sakkoon teksti "ilmeisen piittaamaton lain kielloista ja käskyistä."
Syyttäjä vahvisti sakon ja herra sen aikanaan maksoi.
Tämä opiksi ja ojennukseksi.
No, ei muuta kuin lisää päiväsakkoja muutama päivä ja sakkoon teksti "ilmeisen piittaamaton lain kielloista ja käskyistä."
Syyttäjä vahvisti sakon ja herra sen aikanaan maksoi.
Tämä opiksi ja ojennukseksi.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Kyllä silläkin "herralla" oli oikeus puollustautua kun "herraa" rikoksesta epäiltiin ja rangaistiin.
Kyllä pollisikin "vittuilee" aika usein ylinopeutta ajaville rv:tä kirjoittaessaan.
"Vittuilu" on ihan hyväksi, jos se on ojennukseksi esim. nuorille kuljettajille.
kirjoitetaan päiväsakkoja?
Liikennerikkomuksesta muutama päiväsakko. Vastaan vaikka en tarkoittamasi "puupää" olekkaan.
tulla ihan rikesakkoja! =)
Alkuperäiseen viestiin viitaten:
Liikennerikkomusta ei voi käsitellä rikesakolla, jos tekoon syyllistynyt on ilmeisen piittaamaton lain kieltoja ja käskyjä kohtaan.
Enkä edes LP:n miehiä...
asenne, et sovi poliisiksi. Asiakas saa olla kiukkuinen, ja poliisikin saa olla asiallisen pistelevä, mutta sinä olet "vartijarotua".
Kumma juttu. Poliisi kun tekee työtään niin jotkut näkevät senkin pullisteluna. Onko joidenkin itsetunto todella noin heikko?
rutisee, pitääkö heti alkaa nostelemaan sakkoa.
Et sovi poliisiksi....sinun pitää palvella "herraasi"
Olet tainnut kuule käsittää väärin tämän jutun. Poliisi palvelee kansaa eli yhteiskuntaa. Yhteiskunnassa on sääntöjä. Jos niitä rikkoo, tulee rangaistus. En tiedä, voiko asiaa enää selvemmin selittää.
Nostelen päiväsakkojen lukumääriä edelleen jos tarvetta on. Lasken niitä myös jos siihen on aihetta. Vähättelevä asenne omaa rikkomustaan kohtaan ei ainakaan vähennystä tuo, se on jatkossakin satavarma.
sinut sokeaksi, militaristiksi. Koet muut "herroiksi" joita haluat "vallallasi" rangaista. Olet kuitenkin alemmuudentuntoinen rivimies joka mielestään "avautuu", militaristikielellä sanottuna. Sen pienuus näkyy....
Ihmettelin jo, miten joillain voi olla noin huono itsetunto. Kerrotko, miksi sinulla on huono itsetunto?
Kannattaa hankkia sosiaalisia kontakteja ja hyviä harrastuksia niin jo alkaa elämä hymyillä.
Ei "herroja" eikä "avautumisia", inttämistä sulla on vielä jonkun verran. Mutta muuten näkyy että olet oppimiskykyinen militaristi, vieläkään en hyväksy sinua poliisina ! Minä olen sentään YHTEISKUNTAA !
Voin sanoa rehellisesti, että ei kiinnosta lainkaan hyväksytkö minua poliisina vai et. :)
Sinua selvästi harmittaa, kun poliisi käyttää sille kuuluvia valtuuksia työssään. Tämän katson johtuvan ennenkaikkea heikosta itsetunnosta ja siitä, että jollain tasolla olet kateellinen poliisille heidän "vallastaan".
"olet kateellinen heidän "vallastaan", hehe maailmanyksinkertaisin asia, sinun ei todellakaan pitäisi olla poliisi!!!! Poliisi tietää että se on VIRKAVALTAA, eikä korosta sitä. Perkule sinähän olet RAJAVARTIJA joka esiintyy poliisina. ALEMMUUDENTUNTOINEN rajapässi. Noh Rivimies, koit tul toimee ittes kans, ot koiras mukkaa, san porilaine.
Et tainnut ymmärtää, mitä nuo lainausmerkit tuon "valta" sanan molemmin puolin tarkoittavat. En yllättynyt. :) Aina ei voi kauhalla vaatia.
Kyllähän poliisi tietääkin, että se "valta" mikä heillä on on ainoastaan julkista valtaa. Heikolla itsetunnolla varustetut ihmiset taas eivät sitä tiedä. Siksi he ovat kateellisia, kuten sinä olet.
Muuten, rajavartijoillakin on tätä kadehtimaasi "valtaa".
mennään eteenpäin... muista olla hyvä ja militaristinen rajarotta, täytä käskyt, noudata sääntöjä, kunnioita "herraa" unohda edelleenkin elämä...ei sinulta "älyä" vaadita, Muista Rajamäen syntymäpäivä ja georgian mummojen muistoa vaali, Tärkein, muista palvella YHTEISKUNTAA. Ehkä joskus pääset ulkomaanmatkalle, muuallekin kun kosovoon! Ei muutakun öitä! Mulla on hautajaiset huomenna... MILITARISMIN
Alpokin muitten junttien mukana veisaa sama junttivirttä.
Näin poliisin muuten pitääkin toimia.
Sitä varten poliisin ohjekirjassa on ns. liukuma, että sitä myös käytetään.
Oikeus käyttää myös tuomioissaan samaa systeemiä, kun se mittaa rangaistuksen suuruutta.
Ei olisi Alposta uskonut. Varsinkin liikennerikoksissa tahallisuuden eri asteet korostuvat. Joku saattaa ajaa vaikka läpi punaisen liikennevalon ajatuksissaan, jolloin se on tahallisuuden lievin aste.
Toinen osoittaa piittaamattomuutta ajamalla täysin tahallaan. Tällöin liukuma on paikallaan.
siirtämään autoni pysäköintikieltoalueelle, jota en tehnyt,
ei auttanut poliisin kuin naama punaisena jatkaa matkaa, eikä tullut mieleen mitään syytä vihkoa kaivella taskustaan,
kaikestahan poliisi räksyttää, mutteivat mitään mahda, kun tosipaikka tulee. Tuokin räksyttäjä lasketaan haudan lepoon tulevana viikonloppuna. Jumala armahtaa, minä en.
Hyvin menee, konnille ei armoa anneta, joskaan he eivät sitä pyydäkään. Ja, jos liipaisimelle saadaan, niin aina viimeisen päälle.
autosi, jos tarve olisi ollut.
järjenkäyttö sallitaan siellä "oppaassakin" Kata pääs mensaan, Voitte tekin "haaveilla".
Järjenkäyttö, niin juuri. Siksi niitä päiviä voi tarpeen mukaan nostaakin. Ja sehän teitä heikkoitsetuntoisia valittajia harmittaakin! :D
on vain ihminen, mutta sinä olet pösilö! Ei harmittaisi yhtään(naurattaisi) jos joku pahis pistäisi sulle napin niskaan niinkuin tehtaankadulla kävi.Siellä tosin taisivat olla asiallisia ukkoja eivätkä kenties ansainneet sitä.mutta kyllä sunkin perse viälä tervataan.