MIKÄ NÄYTTIS OIS HYVÄ

eli mikä näyttis ois hyvä peli käyttöön?

ite aattelin Radeon X1900GT ku maksaa sinä 200e paikkeilla.

eli hinta haarukka 0-220e eli jos josain on hyvä kortti tähän hintaan niin laita linkkiä tai jotain.
6695
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

jos koneesi kestää. Siis poweri, emolevyltä löytyy PCI-e väylä ja ennekaikkea käppyrät lompsassa riittää. Eihän tuo kallis, mutta sen verran suuri hinta-haitari sulla.

Äänestä

ASUS Geforce 7950 GT 512 Mt PCIE

Pistä pikkasen euroja lisää niin saat kunnon kortin josta ei potku lopu ihan heti. No makuasiahan se on ja hintaeroa korteilla n. 100 euroa. GF:ssä muistia 512 ja muistin kello 1400 mHz

Grafiikkaväylä   PCI-Express   Jäähdytys   Aktiivi (tuuletin)
Kellotaajuus (GPU)   550MHz   Kellotaajuus (muisti)   1400MHz (2 x 700MHz)
Liitäntä (DVI)   2 kpl   Liitäntä (VGA)   Adapterilla
Muisti   512MB   Muistin tyyppi   GDDR3
Muistiväylän leveys   256bit   RAMDAC   400MHz
TV ulostulo   Kyllä, HDTV-tuki   

Halvin hinta 275,- Kasuplan.


Seuraavassa ton sun ehdottamasi kortin speksit:
X1900GT PCIE 256M DDR3 2XDVI VIVO
Grafiikkaväylä   PCI-Express   Jäähdytys   Aktiivi (tuuletin)
Kellotaajuus (GPU)   575 MHz   Kellotaajuus (muisti)   1200MHz (2x 600MHz)
Liitäntä (DVI)   2 kpl   Muisti   256MB
Muistin tyyppi   GDDR3   Muistiväylän leveys   256bit
RAMDAC   400MHz   TV ulostulo

Halvin hinta 187,- Poropekka.   

Kattele mbnetin hintaseurannasta
www.mbnet.fi

Äänestä
  • kiinnostava kortti mutta enpä sitten tiedä ku hintaki noin paljon ku ehdoton maks on se 230

    Äänestä

  • Geforce 7950GT on täysin turha kortti..niin kauan kuin on myynnissä Geforce 7900GTO..GTO on:
    -Halvempi
    -Tehokkaampi
    -Parempi tuuletin [oikeasti hyvä]

    GPU: 650MHz
    MUistit: 660MHz

    Eli GPU hyrrää 100MHz korkeammilla ja muistit 40MHz alemmilla kelloilla. 7900GTO on keinotekoisesti rampautettu 7900GTX ja menee heittämällä melko korkeille kelloille

    Äänestä

... varma valinta. Osta se vielä kun voit!
Suosittelen!

187 euroa kyllä paljon rahaa näytönohjaimesta. Hyviä ja halvempiakin löytyy.

Äänestä
  • 1900gt on hävinnyt 7900gs bliss kortille monissa peli testeissä ja tuottaa samalla enemmän lämpöä ja vaatii 40% enemmän virtaa ja itse olen enemmän tottunut geforcen omiin ajureihin joissa on tosi näppärät säätö vipstaakkelit joihin kuuluu myös yksinkertainen ylikellotus valikko....

    ja tiedon siirto 7900gs on yli 43 kun taas atilla on reippaasti alle 40...

    no kortithan on loppujen lopuksi kuitenkin kohtuu saman tasoisisa..eli jää maku asiaksi...


    kuitenkin kellotettu 9700gs bliss versio hakkaa kellotetun 1900gt

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


DAWORD kirjoitti:

eli mikä näyttis ois hyvä peli käyttöön?

ite aattelin Radeon X1900GT ku maksaa sinä 200e paikkeilla.

eli hinta haarukka 0-220e eli jos josain on hyvä kortti tähän hintaan niin laita linkkiä tai jotain.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu