Viittaan tässä itviikon uutiseen:
"Lisäksi yhtiön sijoitusluokitusta alennettiin
Kaatuneet PS3:t Sonyn huolena"
http://www.itviikko.fi/page.php?page_id=15&news_id=200616800
Sääli, sillä olen odottanut kyseistä laitetta kuin kuuta nousevaa (lunastamaan lupauksensa).
Tosin tuli hankittua myös X360 viime joulukuussa. Enkä syyttä, nyt olen saanut pelata loistavia pelejä pian jo vuoden verran. Ei ole mennyt pelkäksi odotteluksi.
No, ehkä se PS3 sieltä sitten keväällä saadaan.
"Lisäksi yhtiön sijoitusluokitusta alennettiin
Kaatuneet PS3:t Sonyn huolena"
http://www.itviikko.fi/page.php?page_id=15&news_id=200616800
Sääli, sillä olen odottanut kyseistä laitetta kuin kuuta nousevaa (lunastamaan lupauksensa).
Tosin tuli hankittua myös X360 viime joulukuussa. Enkä syyttä, nyt olen saanut pelata loistavia pelejä pian jo vuoden verran. Ei ole mennyt pelkäksi odotteluksi.
No, ehkä se PS3 sieltä sitten keväällä saadaan.
Vastaukset 5
Vanhimmat
aika rämpimistä toi sonin touhu. En ikinä koskis pitkällätikullakaan ps floppi 3:seen
En toivo PS3 floppaavan, mukava kun on useampi hyvä laite markkinoilla. Muutoin ei kehitystä tapahdu.
Samoja lämpenemis ongelmiahan oli myös x360 kohdalla. Niitä tosin toisen merkin fanipojat suurentelivat. Itsellä x360 toiminut täysin moitteetta jo liki vuoden.
Alan kehityksestä sen verran, että kyllä MS:a on kiittäminen verkkopelaamisen huikeasta kehityksestä. Kannattaa muuten ihan oikeasti kokeilla.
PS2 oli loistava pelikone, toivottavasti myös PS3.
Minä pelaan jos jollakin koneella, pääasia, että hupia riittää.
Mitäs sitä turhaan kuluttaja toivoo jonkun merkin floppaavan, mitä enemmän tarjontaa markkinoilla, sitä paremmat mahdollisuudet valita sitä mikä itseäkiinnostaa.. Ja kyllä ainakin täällä PS3 olisi muuten joulun ykköshankinta mutta on vain niin saamarin kallis opiskelijan kukkarolle että taitaa tänä jouluna tuohon xbox,PS2,PS1 konsolien rinnalle ilmestyä Wii..
Onhan se nyt vähän noloa, jos konoli kaatuilee jatkuvasti sen takia, että se on "suljetussa tilassa" tai "messutilan lämpötilat olivat liian korkeita". ps3n laitteisto on aijemminkin todettu vähintaankin epävakaaksi ja hardware-puolen arkkitehtuuri huonosti suunnitelluksi.
Monta kertaa kyllä näitä juttuja lukiessani olen ajatellut, että 'tämä on kyllä sonylta jo pohjakosketus' , mutta vielä mitä? Näitä sonyn huonoja uutisia tulee jo viikoittain - milloin ihan sonylta itseltään ja milloin sitten muualta mediasta.
Jos suunta on tämä, niin en todellakaan halua nähdä lopputulosta, kun sony ensi keväänä (puolen vuoden päästä) julkaisee uuden pleikkarinsa. Siis JOS julkaisee... Voihan olla että julkaisua lykätään taas parilla kuukaudella.. Tai peruutetaan lopullisesti taloudellisesti kannattamattomana.. Tai ehkä sony ei kaiken tämän sotkun jälkeen yksinkertaisesti kehtaa julkaista koko konsolia..?
Meikäläisen ei onneksi tarvitse näitä asioita huolehtia, sillä minulla on ennakkovaraus tulossa Wiistä.
Jos tälle konsolisodalle pitää voittajaa veikata niin luulempa, että Iso N tulee ja korjaa koko potin. Asiantuntijatkin ovat uumoilleet Wiin jättävän tähän asti suosituimman kotikonsolin, ps2:n, kauas taakseen. Ja mitä luultavimmin näin juuri tulee käymään, sillä Wii vetoaa mm. innovaatiollaan, käytettävyydellään, pelitarjonnallaan ja hinnallaan paljon suurempaan yleisöön, kuin mikään muu tähänastisista konsoleista!
Silloin PS3:sta ei tulisi ollenkaan!!.